Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Zbulohet mumia e faraonit të panjohur

prej Thu 23 Jan 2014 - 0:13
Zbulohet mumia e faraonit të panjohur MumiaMumia e një faraoni të panjohur në histori, i cili quhej Uoseribre Senebkay është zbuluar në jug të Egjiptit ditët e fundit.

Mumia e faraonit të panjohur u gjend në një varr, i cili ishte bastisur më parë nga hajdutët e varreve. Arkeologët thanë se ai ka qenë 1.75 metra i gjatë dhe mund të ketë qenë rreth të 40-tave kur ndërroi jetën.

Varri i tij është dëshmia e pare fizike për Dinastinë Abydos, një familje e cila mendohej të kishte qeverisur Egjiptin e poshtëm për shumë vjet, por që nuk ishte provuar kurrë ekzistenca e saj.

“Është mjaft emocionuese që në një varr modest të zbulosh prova që faktojnë një dinasti të humbur prej shekujsh”, arkeologu Wegner.

/Shekulli Online/E.D./


Zbulohet mumia e faraonit të panjohur Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi