Share
Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Hawking trondit fizikanët: Vrimat e zeza nuk ekzistojnë

prej Sat 25 Jan 2014 - 13:34
Hawking trondit fizikanët: Vrimat e zeza nuk ekzistojnë Article-0-1B00D9B8000005DC-621_634x422Hawking trondit fizikanët: Vrimat e zeza nuk ekzistojnë Article-2545552-0CC9928500000578-381_634x375
Shkencëtari Stehpehn Hawking ka tronditur fizikanët duke pranuar se “vrimat e zeza nuk ekzistojnë”. Në një studim të publikuar online, ai argumenton se “ka vetëm vrima jeshile”. Hawking shprehet se ideja e një horizont nga i cili drita nuk mund të largohet, ka të meta.

“Nuk ka largim nga vrimat e zeza sipas teorisë klasike. [Por teoria kuantike] mundëson largimin e energjisë dhe informacionit nga vrimat e zeza”, shprehet ai.

Një shpjegim i plotë për procesin thotë Kaëking, mund të kërkojë një teori që shkrin gravitetin me forca të tjera fundamentale natyrore.

“Ideja se nuk ka pikë nga e cila mund të dalim, vrima e zezë në një farë mënyrë është më radikale dhe problematike se sa pranimi i ekzistencës së murit të zjarrit.shekulli


Hawking trondit fizikanët: Vrimat e zeza nuk ekzistojnë Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi