Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Trashëgimia e Shqipërisë, 700 mijë bunkerë

prej Sun 26 Jan 2014 - 18:08
Trashëgimia e Shqipërisë, 700 mijë bunkerë Concresco
Në Shqipëri sot, ka një bunker në katër persona.  Të ndërtuar gjatë sundimit 40-vjeçar të Enver Hoxhës, më shumë se 700 mijë bunkerë mbushin peizazhin në Shqipëri dhe kurrë nuk janë përdorur për t’u mbrojtur nga sulmet, për vet qëllimin që janë ndërtuar. Tani ato shërbejnë si një kujtim i zymtë i mbretërimit diktatorial të Hoxhës .

Fotografi David Galjaard ka punuar një seri me foto të bunkerëve të Luftës së Ftohtë në Holandë në vitin 2008, kur një gazetar i ri i rrëfeu atij për bunkerët në Shqipëri.

Ai e preku vetë Shqipërinë, duke udhëtuar disa herë në vendin tonë dhe i fotografoi bunkerët.

“Qëllimi ishte të zbuloja çfarë pasojash kanë bunkerët për hapësirën shqiptare dhe çfarë do të thotë kjo për njerëzit, për kujtesën e tyre kolektive, të jesh vazhdimisht nën ‘presionin’, nën atë që shkaktojnë, duke të kujtuar të kaluarën e tij të ashpër diktatoriale”, ka thënë Galjaard. shekulli
Trashëgimia e Shqipërisë, 700 mijë bunkerë IwLkFwf
Trashëgimia e Shqipërisë, 700 mijë bunkerë MLGrzBT
Trashëgimia e Shqipërisë, 700 mijë bunkerë QK8Wx0lTrashëgimia e Shqipërisë, 700 mijë bunkerë 2iyXHOvTrashëgimia e Shqipërisë, 700 mijë bunkerë Y8Mu0h1Trashëgimia e Shqipërisë, 700 mijë bunkerë 6U5Z39GTrashëgimia e Shqipërisë, 700 mijë bunkerë J5MFsOBTrashëgimia e Shqipërisë, 700 mijë bunkerë 1gVbhF5Trashëgimia e Shqipërisë, 700 mijë bunkerë Xlef3CwTrashëgimia e Shqipërisë, 700 mijë bunkerë BsQ8RG0Trashëgimia e Shqipërisë, 700 mijë bunkerë OEv0yjh


Trashëgimia e Shqipërisë, 700 mijë bunkerë Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Tironci
Tironci
Administrator
Administrator
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 15973
<b>Hobi</b> Hobi : te qeroj oriz me doreza boksi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : New York U.S.A
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 12/10/2011

default Re: Trashëgimia e Shqipërisë, 700 mijë bunkerë

prej Sun 26 Jan 2014 - 19:47
Edhe sot mund te funksionojn.
Ai robi qe punon token ,mund te hyj ne bunker kur ta zeje shiu.
Po ashtu dhe ai qe kullot delet apo ai qe gjuan peshk ne breg te detit.
Ka qene budallallik po ashtu ka qene ajo kohe.
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 34
<b>Postime</b> Postime : 21327
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

default Re: Trashëgimia e Shqipërisë, 700 mijë bunkerë

prej Sun 26 Jan 2014 - 19:51
Se mos u interesua ndonjehere qeveria shqiptare per 30 000 000 trashegimtaret e gjalle te Shqiperise dhe i mbeti numerimi i bunkereve te vdekur pa mbaruar!!!


Trashëgimia e Shqipërisë, 700 mijë bunkerë 6ds9w0
Tironci
Tironci
Administrator
Administrator
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 15973
<b>Hobi</b> Hobi : te qeroj oriz me doreza boksi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : New York U.S.A
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 12/10/2011

default Re: Trashëgimia e Shqipërisë, 700 mijë bunkerë

prej Sun 26 Jan 2014 - 20:38
Per tu habit tek te gjitha fotot ka edhe shtylla me elektrik.
A behet me ajo pune qe eshte bere dikure.
Sponsored content

default Re: Trashëgimia e Shqipërisë, 700 mijë bunkerë

Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi