Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
avatar
Legjenda
Anetar i perjashtuar
Anetar i perjashtuar
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 36
<b>Postime</b> Postime : 5560
<b>Hobi</b> Hobi : FUTBOLL
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne vendi e dashur quhet tetova
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 19/02/2012

default Serbi, një myfti kandidat për president?

prej Wed 29 Jan 2014 - 16:22
Bashkësia Muslimane e Serbisë propozoi myftiun e Sanxhakut, Muamer Zukorliç, për të kandiduar në zgjedhjet e ardhshme për president, në vitin 2017.

Zukorliç pranoi se është duke e konsideruar këtë mundësi.

Së bashku me myfiun e Beogradit, Muhamed Jusufspahiç, Zukorliç u shpreh në një televizion kombëtar se gjithsesi diçka e tillë mbetet e vështirë, pasi ai ka lindur në Srebrenicë dhe ka nënshtetësi boshnjake, ndaj edhe nëse do të dëshironte do t'i duhej një autorizim më parë.

Ndonëse pranoi se konkurrimi politik nuk është i përshtatshëm për krerët e një bashkësie fetare, Zukorliç pranoi se diçka e tillë mund të jetë e dobishme për të luftuar diskriminimin e muslimanëve në vend, transmeton TCH.

Presidenti aktual i Serbisë, Tomislav Nikoliç, u zgjodh në vitin 2012, duke mundur në zgjedhje paraardhësin e tij Boris Tadiç.


Ti Shqipëri më jep nder,më jep emrin shqipëtar - Naim Frashëri Respekto te tjeret, ashtu si deshiron te jesh i respektuar!
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi