Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Kujdes nga limoni që ju serviret në pije!

prej Wed 29 Jan 2014 - 22:28
Kujdes nga limoni që ju serviret në pije! LimonEdhe pse dihet se limoni ka disa veti kundër zhdukjes së mikrobeve, studimet tregojnë se një gamë e gjerë e mikroorganizmave të dëmshëm për shëndetin mund të mbijetojnë edhe në një limon të copëtuar. Një fetë limoni mund të rifreskojë pijen dhe të përmirësojë shijen, megjithatë, është e mundshme që së bashku me fetat e limonit të konsumoni edhe një numër të madh mikrobesh.

Në një studim të kohëve të fundit, të publikuar në "Journal of Envrionmental Health" hulumtuesit shqyrtuan koren dhe mesin e 76 copa limonësh. Fetat e limonit janë mbledhur gjatë 43 vizitave në 21 restorante. Rezultatet treguan se në 70% të mostrave të limonit, të cilat janë përdorur në gotat e pijeve, kishin një numër shumë të lartë mikrobesh. Mostrat janë mbledhur në momentin kur është shërbyer pija ose para ndonjë kontakti tjetër fizik, por studiuesit nuk mund të dalin në një konkluzion të qartë, nëse mikrobet e gjetura e kanë origjinën nga restoranti, ndotja, apo nga transporti, raporton "Huffington Post".

Pronarët e restoranteve dhe kafeneve, duhet të jenë të vetëdijshëm se me limonin e vendosur në një gotë, vendosin mikrobet potencialisht patogjene. Filip Tierno, profesor klinik i mikrobiologjisë dhe patologjisë, kreu një eksperiment të ngjashëm, ku doli në konkluzionin se rreth gjysma e mostrave të mbledhura nga restorantet, janë të kontaminuara me jashtëqitje të njeriut.

/Shekulli Online/ E.B./


Kujdes nga limoni që ju serviret në pije! Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi