Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Durrsaku
Durrsaku
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 47
<b>Postime</b> Postime : 12667
<b>Hobi</b> Hobi : bisedat e sinqerta
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : diku
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 04/12/2011

Të vërtetat për dashurinë, që mbase nuk i keni ditur Empty Të vërtetat për dashurinë, që mbase nuk i keni ditur

Fri 7 Feb 2014 - 23:58
Të vërtetat për dashurinë, që mbase nuk i keni ditur T-euml-v-euml-rtetat-p-euml-r-dashurin-euml-q-euml-mbase-nuk-i-keni-ditur_hd
Dashuria është aftësi, ajo nuk ekziston vetvetiu. Dashuria në shikim të parë vërtet ndodh?
Edhe pse tërheqja fizike është e rëndësishme për të gjithë ne, dashuria nuk bazohet në të. Kjo është një arsye përse seksi vetëm për një natë shumë rrallë përfundon me lidhje serioze, transmeton Telegrafi. Skanimi i trurit ka treguar që pasioni manifestohet në pjesët e trurit të cilat janë përgjegjëse për shpërblim, ndërsa ndjenja e dashurisë është e lidhur me pjesën e cila kujdeset për empati dhe kujdes.
Dashuria nuk ekziston vetëm në kokë
Një numër i madh i hulumtimeve tregon që lidhja dashurore është esenciale për shëndetin psikik afatgjatë. Është konstatuar që vetmia dhe mungesa e miqve, shkurton jetën mu sikur pirja e duhanit. Më së shumti dobi nga martesa kanë meshkujt: martesa atyre ua zgjat jetën dhe ua mbron zemrën!
Besoni në dashurinë në shikim të parë?
A e dini që më shumë se 40 për qind e njerëzve besojnë? E pra, është fakt që besojnë, por është fakt që ata po aq thonë që mu në atë mënyrë e kanë njohur partnerin aktual.
Edhe disa kuriozitete:
▪ Njerëzit e pasigurt shpesh janë partnerë më të mirë, sepse për ta është më e rëndësishme që të ndihen se janë të dashuruar.
▪ Personi i cili është i dashuruar në vetveten, shpesh kërkon partner i cili do ta admirojë, andaj të shumtën mbeten të vetmuar.
▪ Sa më shumë që të flini me partnerin tuaj, truri juaj liron më pak hormonin e lumturisë, dopaminën.
▪ Sipas studimeve të shumta, seksi nuk është në vend të parë. Në lidhje dashurie të gjithë synojnë harmoninë.
▪ Kundërshtitë nuk tërheqin. Është dëshmuar që shumë më shpesh zgjedhim partnerin i cili është i ngjashëm me ne.
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi