Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Lindjet e shumëfishta, me më shumë defekte

prej Sun 9 Mar 2014 - 0:07
Lindjet e shumëfishta, me më shumë defekte Babies
Defektet e lindjeve janë në rritje te lindjet e shumëfishta (binjakë, trinjakë) dhe po thuajse ishin dyfishuar nga viti 1984 deri në vitin 2007 në shumicën e vendeve evropiane.
Një studim i publikuar vitin e kaluar (2013) kishte analizuar më shumë se 5.4 miliardë lindje në 14 vende të Evropës gjatë një periudhe 24 vjeçare.
Studimi ka gjetur se defektet kongjenitale në mesin e lindjeve të binjakëve dhe trinjakëve ishin rritur nga gjashtë në çdo 10 mijë lindje, në rreth 11 në çdo dhjetë mijë lindje.
Sipas Helen Dolk, autore e studimit, rritja më e madhe nga defektet e lindjes ishte te deformimet fizike jo të shkaktuara nga abnormalitetet kromozomale (gjenetike).
Kërkuesit besojnë se shumica e defekteve të lindjes mund t’i vishen rritjes së shtuar të përdorimit të fertilizimit in-vitro (IVF), që dihet se vjen me një rrezik më të rritur për normalitete dhe procedurë e cila ka prirje po ashtu të nxisë lindje të shumëfishta. indeksonline


Lindjet e shumëfishta, me më shumë defekte Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi