Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Princo
Princo
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Ilirida
<b>Postime</b> Postime : 3887
<b>Hobi</b> Hobi : Leximin
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Mbi Token e Zotit
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 26/03/2012

default Meksikë, katolikët pranojnë Islamin (Video)

prej Sun 16 Mar 2014 - 16:58
Meksikë, katolikët pranojnë Islamin (Video) DC1F8FAE1900360C18E740F5E97315B4
Për gati pesë shekuj Katolicizmi është feja dominuese në Meksikë. Në vitin 1970, katolikët përbënin 96.7 për qind të popullatës së Meksikës. Deri në vitin 2010, ky numër kishte rënë në 82.7 për qind, sipas Pew Research Center.
Shumica e këtij ndryshimi i atribuohet rritjes së besimeve të tjera të krishtera. Evangjelistët, protestantët dhe Dëshmitarët e Jehovait tani përbëjnë 8 përqind e meksikanëve që identifikohen me një fe.
Dhe një grup i vogël, por në rritje i të konvertuarve, janë duke kërkuar shpëtimin shpirtëror në Islam. Në fakt, Pew vlerëson se Meksika do të jetë shtëpi për 126,000 myslimanë deri në vitin 2030, nga 111,000 sa kishte në vitin 2010.
Pse disa meksikanë jane duke e lënë kishën katolike dhe konvertohen?
Arsyet janë aq të ndryshme siç eshtë edhe popullata. Disa pyetje nga doktrina katolike dhe koncepti i Trinitetit - tre Perëndi në një, Ati , Biri dhe fryma e shenjtë - në krahasim me një Zot në Islam. Të tjerët shprehin neveri në pohimet e vazhdueshme të skandaleve të seksit dhe pederastëve që kanë pllakosur kishën në dekadën e fundit. Të tjerë thonë se duan të kenë një kuptim më të mirë të Islamit.
Marta Alamilla, 23 vjeçe, ka lindur dhe është rritur në një familje katolike. Alamilla ka besuar gjithmonë në një fuqi më të lartë, por, tha ajo, kur filloi të vë në pikëpyetje disa nga parimet e kishës, ajo gjeti përgjigjet e ofertave si të pakënaqshme.
“Nuk kisha kurrë ndonjë dyshim në mendjen time se Zoti ekzistonte,” tha ajo në një lutjet e mëposhtme të të premteve në xhami, “por ka pasur gjithmonë gjëra që unë pyesja për fenë time që nuk kishin kuptim për mua. Unë gjithmonë merrja përgjigje si: “mirë, për shkak se, 'dhe' Ky është Zoti dhe Zoti është në këtë mënyrë,” dhe “sepse Perëndia tha se ishte në këtë mënyrë”.”
Për Alamillan, e cila ka një diplomë në inxhinieri industriale të robotikes, këto përgjigje vetëm e larguan atë nga kisha në kërkim të përgjigjeve më të mira.
Alamilla tha se perceptimi i saj origjinal i Islamit ishte një, nga terrorizmi dhe shtypja, por në rrjedhën e të studiuarit të Kuranit dhe takimit me myslimanët, ajo zbuloi një sistem besimi që i përgjigjet pyetjeve që ajo kishte kërkuar.
“Kam kuptuar se është një fe e bukur. Çdo gjë në lidhje me të ka kuptim,” tha Alamilla. “Ka përgjigje për çdo pyetje të vetme që kam pasur ndonjëherë në Kur’an apo në Sunet”.
Pas studimit për gjashtë muaj të Islamit, Alamilla konvertohet zyrtarisht në një ceremoni të quajtur shehada, gjatë së cilës një person deklaron para dy dëshmitarëve muslimanë se: "Nuk ka zot tjetër përveç Allahut dhe se Muhamedi është i Dërguari i Tij."
Alamilla tha se një nga keqkuptimet më të zakonshme rreth Islamit është se gratë janë të shtypura, nuk janë të lejuara të shprehin mendimin e tyre dhe janë të detyruara të veshin mbulesë ose të mbulojne veten e tyre. Në rrjedhën e studimeve të saj Alamilla tha ajo mësoi se i veshur me një vello apo hixhabit është fakultative.
“Çdo musliman që kam takuar ka një person i mrekullueshëm," tha ajo. "Jo sepse ata kanë lindur domosdoshmërisht në këtë mënyrë, por për shkak se feja e bën atë në këtë mënyrë."
Alamilla ka përqafuar besimin e saj të ri, por për t’ua zbuluar vendimin e saj në familjen e saj katolike është një tjetër histori. Nëna e saj dhe vëllai e di se ajo ka qenë duke studiuar Islamin, por ajo tha se nuk është e gatshme për të të treguar atyre rreth konvertimit të saj.
"Unë dua që t’ua dëshmoj atyre së pari me veprimet e mia që unë kam ndryshuar si person," tha ajo. "Kur unë u them atyre se unë jam konvertuar, unë dua që ata të shohin se unë jam ende i njëjti person, por duke u përpjekur të jem më e mirë."
Duke qëndruar jashtë dhe duke dëgjuar Martha Alamilla duke përshkruar ndryshimin e saj te besimit ishte Leslie Camarillo.
Camarillou  përballa me një humbje të ngjashme të besimit në Kishën Katolike dhe është një muslimane praktikuese që tre vite. Camarillo tha se që nga koha që ajo ishte një fëmijë ajo kishte pyetur për doktrinën e kishës.
"Kam gjetur një hipokrizi rreth kishës, kur unë isha një fëmijë," tha Camarillo. "Sa herë i shihja figurat në zjarre dhe flakë kisha frikë nga Zoti."
Një pjesë e hipokrizisë mund të gjendej në konceptin e Trinitetit , tha ajo.
"Për këtë Trini. Si mund që Zoti me madhështine e tij të dëshirojë të jetë njeri, e pastaj të vdes dhe të vazhdojë të jetë i pavdekshëm në qiell?" Ajo pyeti në mënyrë retorike.
Camarillo nuk turpërohet nga tregimi për kërkimin e saj personal për një besim që të besojë ashtu si Alamilla , ajo u rrit në një familje katolike.
"Unë gjithmonë kam menduar për Allahun," tha Camarillo me një delikatese e ton të qetë. "Unë gjithmonë kam menduar se ka një Superfuqi, apo një Zot, i cili krijoi çdo gjë."
"Unë u përpoqa në shumë fe. Hinduizëm, Budizëm, Krishterim dhe shumë të tjera," tha ajo. "Unë kisha një jetë personale që ishte si shumë liberale. Kam provuar shumë lloje drogash dhe sende të tjera. Kjo nuk është një gjë e keqe për mua, sepse tani e di se çfarë është e mirë dhe çfarë është e gabuar. I kam premtuar vetes se në momentin që do ta gjej një fe që me të vërtetë i përgjigjet të gjitha pyetjeve të mia, pa dyshim , unë do të përqafoj atë."
Camarillo tha se atë që ajo sheh në ligjërimet e Islamit mund t’i ndajë me të tjerët të cilët janë në kërkim të besimit.
"Unë mund të këshilloj djem ose vajza, të cilët janë në kërkim të rrethit," tha Camarillo . "Gjëja kryesore është se lidhja juaj me Allahun është unike."
Sipas një letre të botuar në vitin 2011 nga Camila Pastor de Maria y Campos, një profesoreshë në Centro de Investigacion y Docencia Economicas në Mexico City, ka arsye shtesë pse disa meksikanë janë konvertuar në Islam. Në raportin e saj, "Të jesh një musliman i ri në Meksikë: ekonomia politike e besimit," Campos shkruan se Islami ofron një shenjë të dallimit kozmopolitan për disa të konvertuar, dhe mbajtja e hixhabit është konsideruar si çështje mode nga gratë.
Campos gjithashtu gjeti se disa të konvertuar kanë gjetur mesazhiin egalitar të Islamit si tërheqës. Të tjerët shprehin një dëshirë për të ndërtuar një shoqëri fetare në Amerikën Latine ngjashëm me atë Nation Of Islam në SHBA, dhe disa të konvertuar si rezultat i martesës.
Louahabi thotë se ka jetuar në Mexico City për mbi 20 vjet dhe ka dëshmuar si dora e parë në rritje e Islamit në Meksikë. Louahabi është një shtetas maroken poliglot që drejton shkollën e tij të gjuhës dhe në raste të tjera punon si përkthyes. Ai shërben si president i qendrës së arsimit të xhamisë së komunitetit musliman.
Louahabi kujton kohën e viteve të 90-ta , kur komuniteti islamik i Meksikës ishte shumë i vogël për të merituar një xhami të kësaj madhësie. Ishte një kohë kur shumica e muslimanëve ishin diplomatë dhe biznesmenë të stacionuar në kryeqytet.
Bashkësia islame është e përbërë nga "shumë pak njerëz vendas, kryesisht të huaj," tha Louahabi. "Ne ishim rreth 80 persona, për shkak se, sinqerisht ata nuk dinin për Islamin."
Louahabi vlerëson se ka pasur rreth 80 muslimanë, kur erdhi në Mexico City në vitin 1994.
"Kur erdha për herë të parë në Meksikë humbja dy deri ne tre muaj derisa gjeja ndonjë musliman.”
Sot, të jesh një musliman në Meksikë është një mjedis tërësisht i ndryshëm, tha ai.
"Tani, shumica janë meksikanë," tha ai. "Allahu i udhëzoi ata. Është shumë e vështirë të thuhet se pse kemi qenë shumë të suksesshëm në këtë kohë. Pothuajse çdo të premte ne kemi njerëz që pranojnë Islamin. Nganjëherë 5 të konvertuar në një të premte.”
Louahabi thotë se gratë në Meksikë janë duke shfaqur më shumë interes në Islam se sa burrat.
Kur u pyet pse ndodh kjo, ai u përgjigj: Ato (gratë) kanë shumë pyetje dhe shumë dyshime për të cilat priftërinjtë e feve tjera nuk mund të përgjigjen. /globalpost


Mos u deshpro nese njerezit nuk te kuptojne. Ata e degjojne zerin tend, ndersa ne koke i kane mendimet e veta.

"Islami është si diell, atë nuk mund ta shuash me frymë; është si dita, ti duke i mbyllur sytë ndaj saj nuk mund të bësh natë, ai që i mbyll sytë vetëm për vetën e tij e ka bërë natë
Meksikë, katolikët pranojnë Islamin (Video) J5zhxd
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Re: Meksikë, katolikët pranojnë Islamin (Video)

prej Sun 16 Mar 2014 - 16:59
Aleluja!  grrrr 


Meksikë, katolikët pranojnë Islamin (Video) Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Princo
Princo
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Ilirida
<b>Postime</b> Postime : 3887
<b>Hobi</b> Hobi : Leximin
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Mbi Token e Zotit
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 26/03/2012

default Re: Meksikë, katolikët pranojnë Islamin (Video)

prej Sun 16 Mar 2014 - 17:05
Ndoshta i kan paguar e ikan blejt  ..(sipas mentalitetit te disave)


Mos u deshpro nese njerezit nuk te kuptojne. Ata e degjojne zerin tend, ndersa ne koke i kane mendimet e veta.

"Islami është si diell, atë nuk mund ta shuash me frymë; është si dita, ti duke i mbyllur sytë ndaj saj nuk mund të bësh natë, ai që i mbyll sytë vetëm për vetën e tij e ka bërë natë
Meksikë, katolikët pranojnë Islamin (Video) J5zhxd
Alex
Alex
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 44
<b>Postime</b> Postime : 167
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 19/11/2013
http://www.zeriyt.net/

default Re: Meksikë, katolikët pranojnë Islamin (Video)

prej Sun 16 Mar 2014 - 17:30
Message reputation : 100% (1 vote)
Ca propagande bojne keta celulistat islamik!
As qe bohet fjale te kthehet nje katolik ne musliman dhe sidomos ne Meksike dhe vendet latine qe jane me katolike se Papa.

Emigrante muslimane ka ne gjith boten dhe nr i tyre eshte ne rritje kudo si dhe ne evrope, por kjo sdo te thote gje. Nese ne Meksike eshte rritur nr i muslimaneve eshte ngaqe kan shku shume muslimane dhe jo qe se jane konvertu katoliket ne muslimane.

Nje pyetje per muslimanet: Pse kudo ku shkoni doni me patjeter qe te perhapni fene tuaj ne cdo lloje menyre?

Cpaskan qen keta osmanllinjte si puna e grames te rreja e rrushit!!!
Princo
Princo
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Ilirida
<b>Postime</b> Postime : 3887
<b>Hobi</b> Hobi : Leximin
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Mbi Token e Zotit
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 26/03/2012

default Re: Meksikë, katolikët pranojnë Islamin (Video)

prej Sun 16 Mar 2014 - 18:13
Alex shkruajti:Ca propagande bojne keta celulistat islamik!
As qe bohet fjale te kthehet nje katolik ne musliman dhe sidomos ne Meksike dhe vendet latine qe jane me katolike se Papa.

Emigrante muslimane ka ne gjith boten dhe nr i tyre eshte ne rritje kudo si dhe ne evrope, por kjo sdo te thote gje. Nese ne Meksike eshte rritur nr i muslimaneve eshte ngaqe kan shku shume muslimane dhe jo qe se jane konvertu katoliket ne muslimane.

Nje pyetje per muslimanet: Pse kudo ku shkoni doni me patjeter qe te perhapni fene tuaj ne cdo lloje menyre?

Cpaskan qen keta osmanllinjte si puna e grames te rreja e rrushit!!!
Une edi se pse nuk mund ta pranoni nji rtealitet.. dhe ky fjalor i juaj dhe  ky mllef qe keni ne zemer ju ka verbuar dhe bani sulme  te kota .. po shiko o i mjer se kush eshte burimi i lajmit (globalpost)..  mos flisni marzira te kota..


Mos u deshpro nese njerezit nuk te kuptojne. Ata e degjojne zerin tend, ndersa ne koke i kane mendimet e veta.

"Islami është si diell, atë nuk mund ta shuash me frymë; është si dita, ti duke i mbyllur sytë ndaj saj nuk mund të bësh natë, ai që i mbyll sytë vetëm për vetën e tij e ka bërë natë
Meksikë, katolikët pranojnë Islamin (Video) J5zhxd
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Re: Meksikë, katolikët pranojnë Islamin (Video)

prej Sun 16 Mar 2014 - 18:32
Princo shkruajti:Ndoshta i kan paguar e ikan blejt  ..(sipas mentalitetit te disave)

Nisur qe nga vendi mund te jete edhe kjo por edhe lavazh truri,zakonisht ne vendet me te korruptuara ku njerezit vuajne per kafshaten e gojes aty edhe sulmojne sepse e kane me te lehte per ti bindur per besimet e fete !


Meksikë, katolikët pranojnë Islamin (Video) Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Kushtrimi4
Kushtrimi4
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 19845
<b>Hobi</b> Hobi : fudball
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : linc ne austri
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 15/01/2011

default Re: Meksikë, katolikët pranojnë Islamin (Video)

prej Sun 16 Mar 2014 - 20:02
sa mire ekan kuptua se feja e Zotit  esht me  e miraAlex
Alex
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 44
<b>Postime</b> Postime : 167
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 19/11/2013
http://www.zeriyt.net/

default Re: Meksikë, katolikët pranojnë Islamin (Video)

prej Mon 17 Mar 2014 - 0:19
Princo shkruajti:
Alex shkruajti:Ca propagande bojne keta celulistat islamik!
As qe bohet fjale te kthehet nje katolik ne musliman dhe sidomos ne Meksike dhe vendet latine qe jane me katolike se Papa.

Emigrante muslimane ka ne gjith boten dhe nr i tyre eshte ne rritje kudo si dhe ne evrope, por kjo sdo te thote gje. Nese ne Meksike eshte rritur nr i muslimaneve eshte ngaqe kan shku shume muslimane dhe jo qe se jane konvertu katoliket ne muslimane.

Nje pyetje per muslimanet: Pse kudo ku shkoni doni me patjeter qe te perhapni fene tuaj ne cdo lloje menyre?

Cpaskan qen keta osmanllinjte si puna e grames te rreja e rrushit!!!
Une edi se pse nuk mund ta pranoni nji rtealitet.. dhe ky fjalor i juaj dhe  ky mllef qe keni ne zemer ju ka verbuar dhe bani sulme  te kota .. po shiko o i mjer se kush eshte burimi i lajmit (globalpost)..  mos flisni marzira te kota..
I mjere je ti qe si dhe pergjigje pyetjes time o i asimiluar. Sa per burimin qe ke citu nuk do te thote asgje dhe asnje burim nuk eshte i besushem. Gazetari qe e ka shkrujt ate ka marr ca para nga celulistet dhe kaq!
Princo
Princo
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Ilirida
<b>Postime</b> Postime : 3887
<b>Hobi</b> Hobi : Leximin
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Mbi Token e Zotit
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 26/03/2012

default Re: Meksikë, katolikët pranojnë Islamin (Video)

prej Mon 17 Mar 2014 - 10:17
Alex shkruajti:
Princo shkruajti:
Alex shkruajti:Ca propagande bojne keta celulistat islamik!
As qe bohet fjale te kthehet nje katolik ne musliman dhe sidomos ne Meksike dhe vendet latine qe jane me katolike se Papa.

Emigrante muslimane ka ne gjith boten dhe nr i tyre eshte ne rritje kudo si dhe ne evrope, por kjo sdo te thote gje. Nese ne Meksike eshte rritur nr i muslimaneve eshte ngaqe kan shku shume muslimane dhe jo qe se jane konvertu katoliket ne muslimane.

Nje pyetje per muslimanet: Pse kudo ku shkoni doni me patjeter qe te perhapni fene tuaj ne cdo lloje menyre?

Cpaskan qen keta osmanllinjte si puna e grames te rreja e rrushit!!!
Une edi se pse nuk mund ta pranoni nji rtealitet.. dhe ky fjalor i juaj dhe  ky mllef qe keni ne zemer ju ka verbuar dhe bani sulme  te kota .. po shiko o i mjer se kush eshte burimi i lajmit (globalpost)..  mos flisni marzira te kota..
I mjere je ti qe si dhe pergjigje pyetjes time o i asimiluar. Sa per burimin qe ke citu nuk do te thote asgje dhe asnje burim nuk eshte i besushem. Gazetari qe e ka shkrujt ate ka marr ca para nga celulistet dhe kaq!
Ja sa te mar jeni njeriu pse e don fen e vet e konsideroni  te asimiluar heheh cfar cmendurie .. ndoshta nuk edini fjalen asimilim cfar eshte mund te ndodh edhe kjo..!
Po vec kur shkruajn dicka mir per islamin paguhen  po ju kuptoj se materialistet vetem ati ekan mendjen te pagesa..


Mos u deshpro nese njerezit nuk te kuptojne. Ata e degjojne zerin tend, ndersa ne koke i kane mendimet e veta.

"Islami është si diell, atë nuk mund ta shuash me frymë; është si dita, ti duke i mbyllur sytë ndaj saj nuk mund të bësh natë, ai që i mbyll sytë vetëm për vetën e tij e ka bërë natë
Meksikë, katolikët pranojnë Islamin (Video) J5zhxd
Dasa
Dasa
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Postime</b> Postime : 3512
<b>Hobi</b> Hobi : Me flejt
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne Tok te Zotit
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 27/04/2012

default Re: Meksikë, katolikët pranojnë Islamin (Video)

prej Mon 17 Mar 2014 - 11:53
Allahu Ekberr,me vjen mir qe mene fund e kan gjet lumturin dhe te verteten


Kurrë mos e ngatërro personalitetin tim me sjelljen time, sepse personaliteti është i imi ... kurse sjellja ime, mvaret shumë edhe prej teje!

'' Kush jane njerezit qe mundohen te me gjykojne mua dhe jeten time??
Une e di qe nuk jam perfekt dhe nuk pretendoj qe te jem i tille , por para se te me drejtoni gishtin e gjykoni mundohuni te shifni duart tuaja nese jan te pastra.
...
Albo
Albo
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 4141
<b>Hobi</b> Hobi : bisede
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : alb
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 20/11/2010

default Re: Meksikë, katolikët pranojnë Islamin (Video)

prej Mon 17 Mar 2014 - 12:41
Message reputation : 0% (1 vote)
Kan lek sheiket grrrr  grrrr
Princo
Princo
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Ilirida
<b>Postime</b> Postime : 3887
<b>Hobi</b> Hobi : Leximin
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Mbi Token e Zotit
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 26/03/2012

default Re: Meksikë, katolikët pranojnë Islamin (Video)

prej Mon 17 Mar 2014 - 14:57
Alex shkruajti:Ca propagande bojne keta celulistat islamik!
As qe bohet fjale te kthehet nje katolik ne musliman dhe sidomos ne Meksike dhe vendet latine qe jane me katolike se Papa.

Emigrante muslimane ka ne gjith boten dhe nr i tyre eshte ne rritje kudo si dhe ne evrope, por kjo sdo te thote gje. Nese ne Meksike eshte rritur nr i muslimaneve eshte ngaqe kan shku shume muslimane dhe jo qe se jane konvertu katoliket ne muslimane.

Nje pyetje per muslimanet: Pse kudo ku shkoni doni me patjeter qe te perhapni fene tuaj ne cdo lloje menyre?

Cpaskan qen keta osmanllinjte si puna e grames te rreja e rrushit!!!
Nese vertet deshiron ta din ja ku eke pergjegjen edhe pse edi qe je nga ato qe ju merzitet te lexojn..

pergjegjen eke ketu
https://engjujtshqipetare.forumotion.com/t41344-islami-dhe-fete-e-tjera#651808


Mos u deshpro nese njerezit nuk te kuptojne. Ata e degjojne zerin tend, ndersa ne koke i kane mendimet e veta.

"Islami është si diell, atë nuk mund ta shuash me frymë; është si dita, ti duke i mbyllur sytë ndaj saj nuk mund të bësh natë, ai që i mbyll sytë vetëm për vetën e tij e ka bërë natë
Meksikë, katolikët pranojnë Islamin (Video) J5zhxd
Alex
Alex
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 44
<b>Postime</b> Postime : 167
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 19/11/2013
http://www.zeriyt.net/

default Re: Meksikë, katolikët pranojnë Islamin (Video)

prej Mon 17 Mar 2014 - 22:38
Princo shkruajti:
Alex shkruajti:Ca propagande bojne keta celulistat islamik!
As qe bohet fjale te kthehet nje katolik ne musliman dhe sidomos ne Meksike dhe vendet latine qe jane me katolike se Papa.

Emigrante muslimane ka ne gjith boten dhe nr i tyre eshte ne rritje kudo si dhe ne evrope, por kjo sdo te thote gje. Nese ne Meksike eshte rritur nr i muslimaneve eshte ngaqe kan shku shume muslimane dhe jo qe se jane konvertu katoliket ne muslimane.

Nje pyetje per muslimanet: Pse kudo ku shkoni doni me patjeter qe te perhapni fene tuaj ne cdo lloje menyre?

Cpaskan qen keta osmanllinjte si puna e grames te rreja e rrushit!!!
Nese vertet deshiron ta din ja ku eke pergjegjen edhe pse edi qe je nga ato qe ju merzitet te lexojn..

pergjegjen eke ketu
https://engjujtshqipetare.forumotion.com/t41344-islami-dhe-fete-e-tjera#651808
Pergjigje per perhapjen me cdo kusht dhe menyre te fese islame nga ju... nuk mora as nga ty as nga shkrimi, por pranove qe je ardhacak ne troje tona dhe qellimi i ardhjes suaj eshte vetem perhapja e islamit..!
Princo
Princo
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Ilirida
<b>Postime</b> Postime : 3887
<b>Hobi</b> Hobi : Leximin
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Mbi Token e Zotit
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 26/03/2012

default Re: Meksikë, katolikët pranojnë Islamin (Video)

prej Mon 17 Mar 2014 - 22:50
Message reputation : 100% (1 vote)
Alex shkruajti:
Princo shkruajti:
Alex shkruajti:Ca propagande bojne keta celulistat islamik!
As qe bohet fjale te kthehet nje katolik ne musliman dhe sidomos ne Meksike dhe vendet latine qe jane me katolike se Papa.

Emigrante muslimane ka ne gjith boten dhe nr i tyre eshte ne rritje kudo si dhe ne evrope, por kjo sdo te thote gje. Nese ne Meksike eshte rritur nr i muslimaneve eshte ngaqe kan shku shume muslimane dhe jo qe se jane konvertu katoliket ne muslimane.

Nje pyetje per muslimanet: Pse kudo ku shkoni doni me patjeter qe te perhapni fene tuaj ne cdo lloje menyre?

Cpaskan qen keta osmanllinjte si puna e grames te rreja e rrushit!!!
Nese vertet deshiron ta din ja ku eke pergjegjen edhe pse edi qe je nga ato qe ju merzitet te lexojn..

pergjegjen eke ketu
https://engjujtshqipetare.forumotion.com/t41344-islami-dhe-fete-e-tjera#651808
Pergjigje per perhapjen me cdo kusht dhe menyre te fese islame  nga ju... nuk mora as nga ty as nga shkrimi, por pranove qe je ardhacak ne troje tona dhe qellimi i ardhjes suaj eshte vetem perhapja e islamit..!
Tash si mbet dhe cfar me tutje do te na etiketoni??
i "asimiluar " apo i "ardhur" heheh..
-nese vertet eke lexuar  gjith temen nuk do e neje ma ate pyetje??


Mos u deshpro nese njerezit nuk te kuptojne. Ata e degjojne zerin tend, ndersa ne koke i kane mendimet e veta.

"Islami është si diell, atë nuk mund ta shuash me frymë; është si dita, ti duke i mbyllur sytë ndaj saj nuk mund të bësh natë, ai që i mbyll sytë vetëm për vetën e tij e ka bërë natë
Meksikë, katolikët pranojnë Islamin (Video) J5zhxd
Alex
Alex
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 44
<b>Postime</b> Postime : 167
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 19/11/2013
http://www.zeriyt.net/

default Re: Meksikë, katolikët pranojnë Islamin (Video)

prej Mon 17 Mar 2014 - 23:11
Princo shkruajti:
Alex shkruajti:
Princo shkruajti:
Alex shkruajti:Ca propagande bojne keta celulistat islamik!
As qe bohet fjale te kthehet nje katolik ne musliman dhe sidomos ne Meksike dhe vendet latine qe jane me katolike se Papa.

Emigrante muslimane ka ne gjith boten dhe nr i tyre eshte ne rritje kudo si dhe ne evrope, por kjo sdo te thote gje. Nese ne Meksike eshte rritur nr i muslimaneve eshte ngaqe kan shku shume muslimane dhe jo qe se jane konvertu katoliket ne muslimane.

Nje pyetje per muslimanet: Pse kudo ku shkoni doni me patjeter qe te perhapni fene tuaj ne cdo lloje menyre?

Cpaskan qen keta osmanllinjte si puna e grames te rreja e rrushit!!!
Nese vertet deshiron ta din ja ku eke pergjegjen edhe pse edi qe je nga ato qe ju merzitet te lexojn..

pergjegjen eke ketu
https://engjujtshqipetare.forumotion.com/t41344-islami-dhe-fete-e-tjera#651808
Pergjigje per perhapjen me cdo kusht dhe menyre te fese islame  nga ju... nuk mora as nga ty as nga shkrimi, por pranove qe je ardhacak ne troje tona dhe qellimi i ardhjes suaj eshte vetem perhapja e islamit..!
Tash si mbet dhe cfar me tutje do te na etiketoni??
i "asimiluar " apo i "ardhur" heheh..
-nese vertet eke lexuar  gjith temen nuk do e neje ma ate pyetje??
Shpjegim:
Perderisa nuk pranove qe je i asimiluar(Konvertuar ne musliman) i bie te jesh i ardhur ne trojet shqiptare o Princo.
Pyetje: Perse doni me cdo kusht te perhapni fene islame?
Albo
Albo
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 4141
<b>Hobi</b> Hobi : bisede
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : alb
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 20/11/2010

default Re: Meksikë, katolikët pranojnë Islamin (Video)

prej Mon 17 Mar 2014 - 23:15
Message reputation : 0% (1 vote)
M'duket se radhes pas meksikes i eshte shtuar disa serb te konvertuar ne fene myslimane.

Mire se erdhet o vellezer serb myslimane Meksikë, katolikët pranojnë Islamin (Video) 2178555173  Meksikë, katolikët pranojnë Islamin (Video) 2178555173  Meksikë, katolikët pranojnë Islamin (Video) 2178555173  Meksikë, katolikët pranojnë Islamin (Video) 2178555173  Meksikë, katolikët pranojnë Islamin (Video) 2178555173
Princo
Princo
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Ilirida
<b>Postime</b> Postime : 3887
<b>Hobi</b> Hobi : Leximin
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Mbi Token e Zotit
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 26/03/2012

default Re: Meksikë, katolikët pranojnë Islamin (Video)

prej Tue 18 Mar 2014 - 15:47
Alex shkruajti:
Princo shkruajti:
Alex shkruajti:
Princo shkruajti:
Alex shkruajti:Ca propagande bojne keta celulistat islamik!
As qe bohet fjale te kthehet nje katolik ne musliman dhe sidomos ne Meksike dhe vendet latine qe jane me katolike se Papa.

Emigrante muslimane ka ne gjith boten dhe nr i tyre eshte ne rritje kudo si dhe ne evrope, por kjo sdo te thote gje. Nese ne Meksike eshte rritur nr i muslimaneve eshte ngaqe kan shku shume muslimane dhe jo qe se jane konvertu katoliket ne muslimane.

Nje pyetje per muslimanet: Pse kudo ku shkoni doni me patjeter qe te perhapni fene tuaj ne cdo lloje menyre?

Cpaskan qen keta osmanllinjte si puna e grames te rreja e rrushit!!!
Nese vertet deshiron ta din ja ku eke pergjegjen edhe pse edi qe je nga ato qe ju merzitet te lexojn..

pergjegjen eke ketu
https://engjujtshqipetare.forumotion.com/t41344-islami-dhe-fete-e-tjera#651808
Pergjigje per perhapjen me cdo kusht dhe menyre te fese islame  nga ju... nuk mora as nga ty as nga shkrimi, por pranove qe je ardhacak ne troje tona dhe qellimi i ardhjes suaj eshte vetem perhapja e islamit..!
Tash si mbet dhe cfar me tutje do te na etiketoni??
i "asimiluar " apo i "ardhur" heheh..
-nese vertet eke lexuar  gjith temen nuk do e neje ma ate pyetje??
Shpjegim:
Perderisa nuk pranove qe je i asimiluar(Konvertuar ne musliman) i bie te jesh i ardhur ne trojet shqiptare o Princo.
Pyetje: Perse doni me cdo kusht te perhapni fene islame?
E di se edhe kete nuk ke per ta lexuar per shkak se ju lexoni vetem ate qe ju vjen mire juve, nuk eshte e vertet se deshironi te merni pergjegje te sakte...ngase po ta kishe lexuar ate qe jua dergova do e kishe kuptuar pergjegjen..
andaj po ju shkruaj edhe pak ndoshta  ju behet e qart!!
 
Njeriu është pjesë e një tërësie, me ndjenjë të brendshme për t’u nënshtruar dhe prirje për të kërkuar Krijuesin e Tij. Këtë në Islam e quajnë Fitreh. I Dërguari i All-llahut, Muhammedi [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] ka deklaruar:
“Secili fëmijë që lind, lind në Islam, por prindërit e tij e kthejnë atë në të krishterë ose në hebre”.
Njeriu e di se Toka është një pjesë e vogël e gjithësisë ku ai jeton. Në këtë Tokë të vogël, krijesa të panumërta janë paraqitur dhe ende vazhdojnë të paraqiten për çdo ditë. Njeriu nuk mimd të besojë se gjithçka e rrethon ka ndodhur rastësisht. Ai e kupton se ky Univers nuk është vetëm një grumbull i disa objekteve të pakuptimta e të pakoordinuara. Vetë logjika i tregon njeriut se gjithë kjo duhet të ketë një Krijues, një Përgjegjës, një Kontrollues. Por kush mund të jetë Krijues i këtij Universi të mrekullueshëm, i cili shtrihet deri në pakufi! Nuk mund të jetë askush tjetër përveç All-llahut i cili nuk ka gabime e dobësi, vetëm All-llahu posedon tipare, veti e cilësi hyjnore. Fuqia dhe Mëshira e Tij nuk kanë kufij. Ky krijues (All-llahu) nuk është njeri, por nuk është as kafshë e as bimë, as idhull e as skulptura, sepse asnjëri nga të lartpërmendurit nuk mund të krijojë asgjë. Në të vërtetë, ai duhet të jetë ndryshe nga krijesa e Tij. Shumë fakte e shkaqe, na tregojnë se ai është shumë më madhështorë në krahasim me gjërat që ai krijon. E ata, njerëzit e ndriçuar nga Islami e quajnë Atë “All-llah”.
All-llahu thotë:
Thuaj: Ai, All-llahu është Një All-llahu është Ai që çdo krijesë i drejtohet (i mbështetet)
për çdo nevojë. As s’ka lindur kë, as nuk është i lindur.Dhe Atij askush nuk i është i barabartë“.
(El-Ihlas: 1-4)
Gjithashtu është e pakundërshtueshme që të gjitha këto cilësi hyjnore të perfeksionuar lidhe për një qenie të Gjithëfuqishme. Është e paarsyeshme që të dy personalitete të bashkëjetojnë nëse ata kanë cilësi, veti, tipare të barabarta. Një është qënia supreme e cila posedon dhe kontrollon këtë gjithësi (All-llahu). Prandaj politeizmi është tërësisht i shkyçur, sepse nëse ekzistonin më shumë zota ata do të ndesheshin në mes vete.Përveç kësaj, dituria e njeriut ka arritur në një pikë që konfirmon se çdo gjë në gjithësinë e pafund është kompletuar dhe funksion në një harmoni absolute që nga krijimi i saj. Secila pjesë e gjithësisë është e ndërvarur dhe e rregulluar më ligjet hyjnore (ato të All-llahut), dhe ka kahen e vet të veprimit dhe ekzistimit.Islami është feja e cila bazohet në nënshtrimin e një Zoti të vërtetë, koncept ky i Monoteizmit, d.m.th. adhuxim i vetëm një Zoti. Fjala “Islam” në gjuhën arabe do të thotë “nënshtrim dhe paqe”. Dëshira e All-llahut është që njeriu t’i nënshtrohet vetëm Atij dhe të jetojë në paqe.
“...Sot persosa per ju fene tuaj,plotesova ndaj jush dhuntine Time,zgjodha per ju Islamin fe“.(El-Maide:3)


Mos u deshpro nese njerezit nuk te kuptojne. Ata e degjojne zerin tend, ndersa ne koke i kane mendimet e veta.

"Islami është si diell, atë nuk mund ta shuash me frymë; është si dita, ti duke i mbyllur sytë ndaj saj nuk mund të bësh natë, ai që i mbyll sytë vetëm për vetën e tij e ka bërë natë
Meksikë, katolikët pranojnë Islamin (Video) J5zhxd
Alex
Alex
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 44
<b>Postime</b> Postime : 167
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 19/11/2013
http://www.zeriyt.net/

default Re: Meksikë, katolikët pranojnë Islamin (Video)

prej Tue 18 Mar 2014 - 17:12
Pergjigju ti mos me sill pjese te Kuranit o Princo..!
Sponsored content

default Re: Meksikë, katolikët pranojnë Islamin (Video)

Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi