Share
Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Nesër ekuinoksi, fillimi i pranverës “astronomike”

prej Thu 20 Mar 2014 - 0:32
Nesër ekuinoksi, fillimi i pranverës “astronomike” Fececbf6-e189-48ab-b839-2483c29b8922---0-
Nesër dita zgjat po aq sa nata, të cilës më pas nis t'i "rrëmbejë" kohë.
Po afrohet një ditë e rëndësishme për planetin e Tokës. Më 20 mars ndodh ekuinoksi pranveror, ai moment i revolucionit tokësor kur Dielli gjendet ekzaktësisht në zenit, mbi Ekuador. Po ashtu, nesër dita zgjat po aq sa nata, të cilës më pas fillon t'i "rrëmbejë" kohë, deri në ekuinoksin e ardhshëm.

Kjo përkon edhe me ardhjen astronomike të stinës pranverore, megjithëse në këndvështrimin meteorologjik ka ardhur që në fillim të muajit mars. Data e ekuinoksit nuk është asnjëherë fikse dhe përfshihet gjithmonë mes 19 dhe 21 marsit.

"Time lapse"-i këtu poshtë tregon brenda 12 sekondash një vit të tërë astronomik në planetin tonë, duke ilustruar lëvizjen e terminatorit, ose vijës që ndan pjesën e iluminuar nga pjesa në hije e planetit tone.

/ikub.al/


Nesër ekuinoksi, fillimi i pranverës “astronomike” Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi