Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Fëmija “edukohet” që në bark

prej Mon 17 Jan 2011 - 22:20
Fëmija “edukohet” që në bark 990343shtatzene Nuk bëhet fjalë për një periudhë pritjeje por për një “shkollë” të vërtetë edukimi të fëmijës. 9 muajt e shtatëzanisë së një nëne janë shumë delikatë për formësimin e fëmijës...

Një studim i plotë për këtë është bërë nga Annie Murphy Paul. Në kohët e shkuara rekomandohej që nëna të mos pinte duhan, por tashmë studimet janë thelluar dhe e lidhin drejtëpërdrejtë gjendjen e femrës me atë të fëmijës. Stresi, gjendja shpirtërore, zëri i lartë aktiviteti fizik janë disa nga afktorët që ndikojnë në formësimin fizik dhe psikik të fëmijës.

Mamaja është një portë drejt derës së jashtme për fëmijën që influencohet shumë nga këto 9 muaj në bark. Zbulimin më të fundit e bën universiteti gjerman i Vurzburgut që ka analizuar qarjet e të sapolindurve nga Franca dhe Gjermania, duke vënë re ndryshime në mënyrat e të qarit pasi gjuha franceze dhe ajo gjermane ndryshojnë shumë.

Stresi, frika dhe ankthi arrijnë në fetus menjëherë, ndërsa hormoni i kortizonit ndikon në pakësimin e gjakut tek fëmija. Këta faktorë mund të ndikojnë për të ndërtuar një karakter më të ankthshëm se normali. /Top-channel.tv/


Fëmija “edukohet” që në bark Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
LeViS
LeViS
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 36
<b>Postime</b> Postime : 559
<b>Hobi</b> Hobi : Karraterist-
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ke zemra njeres-
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 01/12/2010

default Re: Fëmija “edukohet” që në bark

prej Tue 18 Jan 2011 - 2:50
Po dhe nona sduhet ti gjuaje kur i leviz Fëmija “edukohet” që në bark 721253
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 34
<b>Postime</b> Postime : 21337
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

default Re: Fëmija “edukohet” që në bark

prej Sat 5 Feb 2011 - 16:47
Arjana shkruajti:Fëmija “edukohet” që në bark 990343shtatzene Nuk bëhet fjalë për një periudhë pritjeje por për një “shkollë” të vërtetë edukimi të fëmijës. 9 muajt e shtatëzanisë së një nëne janë shumë delikatë për formësimin e fëmijës...

Një studim i plotë për këtë është bërë nga Annie Murphy Paul. Në kohët e shkuara rekomandohej që nëna të mos pinte duhan, por tashmë studimet janë thelluar dhe e lidhin drejtëpërdrejtë gjendjen e femrës me atë të fëmijës. Stresi, gjendja shpirtërore, zëri i lartë aktiviteti fizik janë disa nga afktorët që ndikojnë në formësimin fizik dhe psikik të fëmijës.

Mamaja është një portë drejt derës së jashtme për fëmijën që influencohet shumë nga këto 9 muaj në bark. Zbulimin më të fundit e bën universiteti gjerman i Vurzburgut që ka analizuar qarjet e të sapolindurve nga Franca dhe Gjermania, duke vënë re ndryshime në mënyrat e të qarit pasi gjuha franceze dhe ajo gjermane ndryshojnë shumë.

Stresi, frika dhe ankthi arrijnë në fetus menjëherë, ndërsa hormoni i kortizonit ndikon në pakësimin e gjakut tek fëmija. Këta faktorë mund të ndikojnë për të ndërtuar një karakter më të ankthshëm se normali. /Top-channel.tv/

Shume e sakte.


Fëmija “edukohet” që në bark 6ds9w0
Sponsored content

default Re: Fëmija “edukohet” që në bark

Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi