Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Blushi: Shqipëria do të përballet me radikalizëm fetar

prej Sat 5 Apr 2014 - 1:07
Message reputation : 100% (1 vote)
Deputeti i PS-së shprehet se, besiemt fetare kanë rolin e tyre, por nuk janë udhëheqësit e popullit

Blushi: Shqipëria do të përballet me radikalizëm fetar Ben-blushi-grupi-parlamentar-ps
Çfarë do të jetë Shqipëria në njëqind vitet e ardhshme? Si do jenë njerëzit e saj? Sa shumë, ose sa pak do të jenë ata? Çfarë drejtimi do t’i japim ne shoqërisë, ekonomisë, partive dhe shkollave në vitet e ardhshme?

Këto pyetje ngre, Ben Blushi, që orvatet t’u japë përgjigje në librin “Hëna e Shqipërisë”. Parashikimi i Blushit është i zymtë, pasi flet për pabarazi ekonomike, radikalizëm politik dhe ekstremizëm fetar. Blushi, ashtu siç ka bërë edhe më parë, sërish kërkon të sjellë provokime sa i takon besimit fetar. Ai parashikon radikalizim të tyre.

“Ndërkohë që të gjitha partitë dhe grupimet politike humbin terren, islami fiton kauza dhe ndjekës çdo ditë duke shfrytëzuar dobësimin e të gjithë konkurrentëve të vet. është pothuajse një lëvizje politike”, shprehet Blushi.

Për të përforcuar këtë, ai jep shembullin shqiptarëve që kanë shkuar për të luftuar në Siri. Edhe pse vendi ynë njihet për tolerancë fetare, Blushi thotë se kemi tendencë për të prodhuar një “fetarizim të theksuar”.

“Në qoftë se shoqëria ka kaq shumë nuancë të fortë me theks fetar siç po e shikojmë në Turqi dhe ne s’jemi shumë larg, siç po e shohim në Shqipëri ditët e fundit se ne po shohin që feja furnizon terrorizëm apo shpërndan armë aty ku s’duhet. Shoqëria ka një tendencë për të prodhuar një fetarizim të theksuar dhe unë them se duhet të shkojmë përpara duke relativizuar këtë gjë, duke qenë më pak peng tek feja. Sepse i kemi mundësitë për të jetuar në një shoqëri mbi baza të tjera. Fetë kanë rolin e vet por nuk janë udhëheqësit”, shprehet Blushi.

Integrimin në Evropë ai e shikon si një proces që do të ndodhë, por në këtë pikë ai preferon të flasë për koston. “Procesi i Bashkimit me Europën nuk do të jetë një proces i lehtë. Nuk jemi aq afër sa duhet të ishim, por jemi më afër se kurrë në histori dhe këtë përpiqem ta them në libër, duke u marrë pak me të ardhmen”, shprehet deputeti i PS-së.

/Shekulli Online/F.S./


Blushi: Shqipëria do të përballet me radikalizëm fetar Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Alex
Alex
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 44
<b>Postime</b> Postime : 167
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 19/11/2013
http://www.zeriyt.net/

default Re: Blushi: Shqipëria do të përballet me radikalizëm fetar

prej Sat 5 Apr 2014 - 1:13
Po pregatitet terreni.
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 34
<b>Postime</b> Postime : 21337
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

default Re: Blushi: Shqipëria do të përballet me radikalizëm fetar

prej Sat 5 Apr 2014 - 17:11
AnGeLiC shkruajti:Deputeti i PS-së shprehet se, besiemt fetare kanë rolin e tyre, por nuk janë udhëheqësit e popullit

Blushi: Shqipëria do të përballet me radikalizëm fetar Ben-blushi-grupi-parlamentar-ps
Çfarë do të jetë Shqipëria në njëqind vitet e ardhshme? Si do jenë njerëzit e saj? Sa shumë, ose sa pak do të jenë ata? Çfarë drejtimi do t’i japim ne shoqërisë, ekonomisë, partive dhe shkollave në vitet e ardhshme?

Këto pyetje ngre, Ben Blushi, që orvatet t’u japë përgjigje në librin “Hëna e Shqipërisë”. Parashikimi i Blushit është i zymtë, pasi flet për pabarazi ekonomike, radikalizëm politik dhe ekstremizëm fetar. Blushi, ashtu siç ka bërë edhe më parë, sërish kërkon të sjellë provokime sa i takon besimit fetar. Ai parashikon radikalizim të tyre.

“Ndërkohë që të gjitha partitë dhe grupimet politike humbin terren, islami fiton kauza dhe ndjekës çdo ditë duke shfrytëzuar dobësimin e të gjithë konkurrentëve të vet. është pothuajse një lëvizje politike”, shprehet Blushi.

Për të përforcuar këtë, ai jep shembullin shqiptarëve që kanë shkuar për të luftuar në Siri. Edhe pse vendi ynë njihet për tolerancë fetare, Blushi thotë se kemi tendencë për të prodhuar një “fetarizim të theksuar”.

“Në qoftë se shoqëria ka kaq shumë nuancë të fortë me theks fetar siç po e shikojmë në Turqi dhe ne s’jemi shumë larg, siç po e shohim në Shqipëri ditët e fundit se ne po shohin që feja furnizon terrorizëm apo shpërndan armë aty ku s’duhet. Shoqëria ka një tendencë për të prodhuar një fetarizim të theksuar dhe unë them se duhet të shkojmë përpara duke relativizuar këtë gjë, duke qenë më pak peng tek feja. Sepse i kemi mundësitë për të jetuar në një shoqëri mbi baza të tjera. Fetë kanë rolin e vet por nuk janë udhëheqësit”, shprehet Blushi.

Integrimin në Evropë ai e shikon si një proces që do të ndodhë, por në këtë pikë ai preferon të flasë për koston. “Procesi i Bashkimit me Europën nuk do të jetë një proces i lehtë. Nuk jemi aq afër sa duhet të ishim, por jemi më afër se kurrë në histori dhe këtë përpiqem ta them në libër, duke u marrë pak me të ardhmen”, shprehet deputeti i PS-së.

/Shekulli Online/F.S./


Une nje pyetje kisha bere, "Nga kjo shumice e besimit mysliman ne Shqiperi, kush e ndau ose me sakte, kush nuk e bashkon Shqiperine?" dhe pergjigjjen e krahasuan me "Konflikt fetar"!!!

Mos valle ne 500 vitet e pushtimit osman nuk perballeshim me "radikalizem fetar", pse nuk shpreheni hapur se "osmanet rikthehen" ?


Blushi: Shqipëria do të përballet me radikalizëm fetar 6ds9w0
Princo
Princo
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Ilirida
<b>Postime</b> Postime : 3887
<b>Hobi</b> Hobi : Leximin
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Mbi Token e Zotit
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 26/03/2012

default Re: Blushi: Shqipëria do të përballet me radikalizëm fetar

prej Sat 5 Apr 2014 - 18:16
Message reputation : 0% (1 vote)
Vetem paragjykime dhe  Islamofobi asgje tjeter..


Mos u deshpro nese njerezit nuk te kuptojne. Ata e degjojne zerin tend, ndersa ne koke i kane mendimet e veta.

"Islami është si diell, atë nuk mund ta shuash me frymë; është si dita, ti duke i mbyllur sytë ndaj saj nuk mund të bësh natë, ai që i mbyll sytë vetëm për vetën e tij e ka bërë natë
Blushi: Shqipëria do të përballet me radikalizëm fetar J5zhxd
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 34
<b>Postime</b> Postime : 21337
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

default Re: Blushi: Shqipëria do të përballet me radikalizëm fetar

prej Sat 5 Apr 2014 - 18:32
Kur dhelpra nuk i arrinte rrushte thoshte se ishin te pa bere...  Blushi: Shqipëria do të përballet me radikalizëm fetar 1796486464


Blushi: Shqipëria do të përballet me radikalizëm fetar 6ds9w0
Princo
Princo
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Ilirida
<b>Postime</b> Postime : 3887
<b>Hobi</b> Hobi : Leximin
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Mbi Token e Zotit
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 26/03/2012

default Re: Blushi: Shqipëria do të përballet me radikalizëm fetar

prej Sat 5 Apr 2014 - 19:14
Message reputation : 0% (1 vote)
https://www.facebook.com/photo.php?v=665969110134114

Pse e gjith kjo fobi !!?


Mos u deshpro nese njerezit nuk te kuptojne. Ata e degjojne zerin tend, ndersa ne koke i kane mendimet e veta.

"Islami është si diell, atë nuk mund ta shuash me frymë; është si dita, ti duke i mbyllur sytë ndaj saj nuk mund të bësh natë, ai që i mbyll sytë vetëm për vetën e tij e ka bërë natë
Blushi: Shqipëria do të përballet me radikalizëm fetar J5zhxd
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Re: Blushi: Shqipëria do të përballet me radikalizëm fetar

prej Sat 5 Apr 2014 - 19:46
Message reputation : 100% (1 vote)
Nuk toleroj ngacmime edhe nxitje anetaresh ju lutem,nese keni te shtoni dicka vetem rreth temave!

Te gjitha postimet ku ceken anetare personalisht apo kane si qellim provokime e ofendime do shpien ne kosh nga stafi!


Blushi: Shqipëria do të përballet me radikalizëm fetar Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Sponsored content

default Re: Blushi: Shqipëria do të përballet me radikalizëm fetar

Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi