Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Mariuhana ul nivelet e ankthit

prej Sun 13 Apr 2014 - 1:37
Message reputation : 0% (1 vote)
Mariuhana ul nivelet e ankthit Article-2575646-1c1b447f00000578-215-634x378
Pirja e mariuhanës mund të reduktojnë nivelet e ankthit, kanë zbuluar shkencëtarët.
Sipas studiuesve Amerikan është gjetur se pirja e mariuhanës rregullon ankthin dhe i mundëson trupit të jep përgjigje instiktive fiziologjike në një situatë kërcënuese, e cila bëhet gati për një të tillë ose për të rezistuar me forcë ose për të ikur.
Ata thanë se gjetjet e tyre japin besim të pretendimeve të disa përdoruesve të drogës që besojnë se ai ul nivelet e tyre të ankthit.
Megjithatë, kjo bie në kundërshtim me hulumtimet e mëparshme të cilat e kanë të bëjnë me drogën, ankthin, depresionin, skizofreninë dhe çrregullimet bipolare.
Pirja e duhanit të marihuanës mund të zvogëlojë ankthin sepse efekti i saj në receptorë bën uljen në prodhimin e endocannabinoideve natyrore. Sistemi endocannabinoid është një grup i lipideve neuromodulatore dhe receptorët e tyre në tru janë të përfshirë në një shumëllojshmëri të proceseve fiziologjike, duke përfshirë oreksin, dhimbje-ndjesi, humor, dhe kujtesës, ai ndërmjetëson efektet psikoaktive.
kosovapress


Mariuhana ul nivelet e ankthit Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Tironci
Tironci
Administrator
Administrator
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 15973
<b>Hobi</b> Hobi : te qeroj oriz me doreza boksi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : New York U.S.A
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 12/10/2011

default Re: Mariuhana ul nivelet e ankthit

prej Sun 13 Apr 2014 - 20:30
Uueeeeee do dali e ligjshme tani
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi