Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Zogu që mund të flasë japonisht

prej Tue 22 Apr 2014 - 19:31
Zogu që mund të flasë japonisht  Article-2609453-1D3CB64600000578-854_634x453
Mund të flasin zogjtë gjuhë të tjera përveç anglishtes? Përgjigja është “po” dhe kjo duket në këtë video ku një zog i tipit “Myna” mund të flasë në gjuhën japoneze.

Zogu quhet Abe Chan dhe është bërë një sensacion në internet, falë aftësisë së tij për të folur në këtë gjuhë, edhe pse kuptimi i atyre që thotë mbetet i paqartë.

Videoja është hedhur në internet nga Satoko Ohno në Japoni. Në video mund të shihet se zogu po i përgjigjet një thirrjeje telefonike. Ohno futet në bisedë me zogun duke treguar aftësinë për të artikuluar fjalë dhe fraza në japonisht.Çfarë thotë zogu?

Zogu: “Përshëndetje, kjo është familja Ono”

Zogu: “Çfarë nuk shkon?”

Pronari: “Abe-chan, po ecën shpejt. Pasi hapet telefoni, duhet të thuash ‘ç’kemi’”.

Zogu: “Në rregull, kuptoj”.

Pronari: “A po kupton vërtet? Po mbështetem tek ty. Thuaj: “Përshëndetje, kjo është banesa e familjes Onon në Gifu.”

Zogu: “Në rregull, e kuptova.”

Pronari: “Shumë mirë”.Zogu që mund të flasë japonisht  Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Tironci
Tironci
Administrator
Administrator
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 15973
<b>Hobi</b> Hobi : te qeroj oriz me doreza boksi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : New York U.S.A
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 12/10/2011

default Re: Zogu që mund të flasë japonisht

prej Wed 23 Apr 2014 - 0:39
He sa I lezetshem.
Po albenia din ky zog
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi