Shko poshtë
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 34
<b>Postime</b> Postime : 21327
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

default BAZAT E DEMOKRACISË

prej Tue 6 May 2014 - 13:52
Leandro Leka
Tre faktore duhet te perbejne bazen e cdo shoqerie dhe sistemi demokratik : Liria ; Siguria dhe Iniciativa . Ne qoftese shoqeria nuk do te kete liri , kjo do te thote se jeton pa ideale , pa flake mendimesh , duke mos patur baza per krijim dhe as per besim ne te ardhmen e saj . Neqoftese shoqeria nuk e ndien veten te sigurt , atehere nje gje e tille i ve kesaj shoqerie damken e shtypjes dhe e ben indiferente per jeten e vet . Neqoftese shoqeria nuk ka inisiative , atehere kjo shoqeri nuk eshte e afte te organizoj punet e veta dhe biles humbet dalengadale nocionin e atdheut . Rreth e rrotull njerezit jane si te shushatur , si te helmuar me ndonje bar . Kjo ndosh sepse ata nuk e ndiejne veten se jane ndertuesit e fateve te veta . Keta jane te denuar me burgim te perjetshem , per te cilet dhe lumturia edhe mjerimi shkojne e vijne pa asnje lloj parashikimi nga ata e tyre , sepse nuk mundin te percaktojne se keto jane me te vertete ndjenja , apo ndonje fantazi . Tre faktoret qe permenda me lart mund te i japin shoqerise nje themel te shendosh dhe te terheqin pas vetiu te gjitha te mirat e tjera , qe jane te domosdoshme per zhvillimin e shoqerise . C’ eshte valle liria ? Po siguria ? Po inisiativa ? Keto te gjitha jane shprehje abstrake , te cilat s’ ka dyshim , duhet te mbushen me nje brendi te prekshme reale , keshtu qe prej tyre mund te rrjesh lulezimi i shoqerise . Keto shprehje , per pergjithesi , mund ta edukojne shoqerine , mund te ngrene nivelin e besimit dhe te shpresave , po nuk jane ne gjendje te sjellin nje te mire te prkshme , qe perhap ndjesine imediate te kenaqesise . Per te arritur kete te mire , per ta bere idealin dicka qe mund te arrihet dhe te realizohet nga te gjithe , eshte e domosdoshme qe ky te ndahet e te copetohet ne gjera te vogla ne ne kete trajte te perdoret per te sheruar njerezimin . Pikerisht ne procesin e ndarjes dhe te coptimit te idealit ne pjese te vogla punohet dhe del vetiu shprehja “sipas mundesise” e cila nga te dyja anetr me te cilat vjen ne kontakt , njera te detyron te lesh menjane me nje fare izolimi kerkesat e tua , dhe mandej te i pakesosh ne nje shkalle te ndjeshme .


BAZAT E DEMOKRACISË 6ds9w0
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi