Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Disa fakte që duhet t’i dini

prej Wed 28 May 2014 - 21:50
Disa fakte që duhet t’i dini Gutenbesddrg_Bible
Studimet aktuale sugjerojnë se galaktika jonë, ka deri në 400 miliardë yje dhe më shumë se 50 miliardë plantë. Shkencëtarët besojnë se 1% e tyre (rreth 500 milionë planetë) kanë kushte të përshtatshme për të zhvilluar forma jete.

Në trupin e njeriut ndodhen rreth 60.000 milje enë gjaku. Nëse do t’i rreshtonim ato njëra pas tjetrës, do të bënim 2 herë e gjysmë xhiro përqark botës.

Ndërsa lexoni këtë frazë, 25 milionë qeliza të trupit tuaj vdesin, por mos u frikësoni sepse organizmi juaj krijon çdo ditë afro 300 miliardë qeliza të tjera.

Kanguri mund të kërcejë vetëm nëse bishti i tij prek tokën.

Një kërmill mund të kalojë në gjumë tre vjet rresht pa u zgjuar asnjëherë.

Sipas astronautëve universi mban erë biftek të pjekur në skarë, metali të nxehur dhe tym saldimi.

Planetët, yjet dhe galaktikat, të gjitha bashkë, përbëjnë vetëm 5% të universit, pjesa tjetër është ajo që shkencëtarët e quajnë “materie e errët”.

Ketrat harrojnë ekzistencën e rreth 50% të arrave dhe lajthive që fshehin gjatë ditës.

Në trupin tonë ndodhet aq hekur sa për të krijuar një gozhdë të gjatë rreth 8 centimetra.

Çdo sekondë, në Shtetet e Bashkuara konsumohen rreth 45 kilogramë çokollata.

Futja e gishtave në hundë në mënyrë të përsëritur është një çrregullim obsesivo-kompulsiv i quajtur ‘rhinotillexomania’.

Bibla e Shenjtë është libri më i vjedhur i të gjitha kohërave në bibliotekat e mbarë botës.

Po të mos ishin mukozat gastrike, acidi i stomakut do ta shkatërronte këtë të fundit.

Truri jonë prodhon energji të mjaftueshme sa për të ndezur një llambë.

Disa lloje kafshësh kanë aftësinë të ngrijnë bashkë me akullin gjatë dimrit dhe më pas të shkrijnë dhe të rikthehen në jetë gjatë pranverës.Një njeri mund të jetojë edhe pa 80% të zorrëve të tij. Trupi ynë mund të duket i brishtë, por është e mundur të jetojë edhe pa një pjesë të stomakut e shpretkës si dhe pa 75% të mëlçisë së tij.

Në univers ka të paktën 10 miliardë trilion yje

Nëse gjatë një shtatzënie, gruaja vuan nga dëmtimi i një organi, fetusi mund të “dërgojë” qeliza burimore për të riparuar dëmin.

/Shekulli Online/S.H./


Disa fakte që duhet t’i dini Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi