Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Dëshironi të qëndroni në formë? Konsumoni kos përditë!

prej Sat 31 May 2014 - 20:22
Dëshironi të qëndroni në formë? Konsumoni kos përditë! Article-0-1BCA481E00000578-442_634x478
Një kos në ditë mund t’ju ndihmojë të qëndroni në formë, edhe nëse ai përmban sasi të plotë yndyrne. Një studim në një shkallë të gjerë ka gjetur se burrat dhe gratë që konsumojnë të paktën një gotë kos çdo ditë, kanë më pak gjasa për të shtuar peshë, krahasuar me të tjerët.

Kërkuesi tha se ushqimi i thjeshtë mund të jetë më i miri për ruajtjen e formës. Kosi me pak yndyrna, pavarësisht faktit se perceptohet si më i shëndetshëm, nuk i bën asgjë masës trupore, ka deklaruar studiuesi Martinez-Gonzalez në Kongresin Europian të Obezitetit në Sofje.

Autori studioi peshën e më tepër se 8500 burrave dhe grave spanjolle për rreth shtatë vjet. Të gjithë pjesëmarrësit ishin shumë të dobët në fillim të studimit dhe plotësuan një pyetësor për jetën dhe dietën e tyre, duke përfshirë shpeshtësinë e konsumimit të kosit. Në fund të studimit, më tepër se 1/5 kishin shtuar aq shumë në peshë, sa u klasifikuan si obezë.

Analiza tregoi se ata që kishin ngrënë të paktën një gotë kos në ditë, ishin 19% më pak të prirur për të qenë pjesë e kategorisë së atyre që hanin më pak se dy herë në javë. Një shpjegim i thjeshtë për këtë është se njerëzit që hanë kos rregullisht, mund të zëvendësojnë ëmbëlsirat me të. Shpjegimi i dytë lidhet me bakteret e koësit, të cilat mund të vrasin bakteret e stomakut.



/Shekulli Online/L.B./


Dëshironi të qëndroni në formë? Konsumoni kos përditë! Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi