Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default 2014, shkencëtarët parashikojnë motin më të egër në 20 vjet

prej Thu 5 Jun 2014 - 14:38
2014, shkencëtarët parashikojnë motin më të egër në 20 vjet MjllNjNjYTQzYSMvNGJiRUxvRC13amFpVFo2eE9CcmZaQlk2Vkk4PS85eDk6MTEzNXg3MTkvODQweDUzMC9zMy5hbWF6b25hd3MuY29tL3BvbGljeW1pYy1pbWFnZXMvNjE3NjllN2YyOTRjNTk4ZDRkODI0OWFiMTRkYjliZTk1YzNlZThhZjUyYzMwMjhkYjI5ZjM3MjU4ZWI1NDZhNC5qcGc
Shumë shpejt njerëzit mund të kërkojnë që koha të jetë më pak si në Rio dhe më shumë “e ngrirë”. Muajin e kaluar, Qendra e Shërbimit Kombëtar të Parashikimit të Motit në SHBA, ka parashikuar se mund të kemi një rikthim të një fenomeni El Ninjo këtë verë.

Fenomeni i ngjashëm i motit u zhvillua në vitin 1997, duke çuar në vitin më të nxehtë në botë. Por sipas parashikimeve të shkencëtarëve, ngjarjet e këtij viti mund të jenë më të këqija që nga viti famëkeq i El Ninjo. Por çfarë do të thotë kjo në të vërtetë?

Ja se çfarë do të thotë . Kjo ngjarje klimatike ka ndodhur për mijëra vjet dhe është pjesë e natyrshme e sistemit atmosferik . Disa shkencëtarë besojnë se ekziston një lidhje ndërmjet ndryshimeve klimatike dhe gazrave sërë në oqeane.

Për sa i përket efekteve të drejtpërdrejta , siç përshkruhet nga Washington Post, El Ninjo është " një ngrohje e temperaturave të sipërfaqes së detit në Paqësorin tropikal me efekte gurgulluese në mot, në të gjithë botën . " Disa nga këto efekte gurgullimë janë :

1.Rritja e reshjeve në Peru

2.Thatësira në Australi

3.Rritja e reshjeve në Kaliforni

4.Stuhi tropikale në Atlantik

5.Rritja e stuhisë në Paqësorin lindor tropikal

6.Mot të thatë në Pacifikun Veriperëndimor

7.Ngrohja e temperaturave mesatare në Alaskë

8.Një rritje të temperaturës mesatare globale

\Shekulli Oniline\E.H\


2014, shkencëtarët parashikojnë motin më të egër në 20 vjet Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi