Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Svastika është simboli i religjionit më paqësor në botë

prej Sat 5 Jul 2014 - 21:42
Svastika është simboli i religjionit më paqësor në botë Svastika-euml-sht-euml-simboli-i-religjionit-m-euml-paq-euml-sor-n-euml-bot-euml-video_hd
Xhainistët janë pjesëtarë të një prej religjioneve më të vjetra në botë, ndërsa besimi i tyre është kundër dhunës ndaj të gjitha qenieve, sepse të gjitha ato kanë shpirt.
Nuk mund ta besoni se çfarë janë në gjendje të bëjnë këta besimtarë, për të mos i shkaktuar lëndime qenieve tjera: njerëzve, shtazëve, bimëve, insekteve e madje mikrobeve.

Thelbi i besimit të tyre është bindja se të gjitha tundimet dhe armiqtë e brendshëm, si zemërimi, lakmia dhe krenaria, mund të mposhten me praktikën e shkëputjes për të mirave materialeve, transmeton Telegrafi.

Ata janë politeistë dhe panteistë, sepse besojnë se çdo qenie ka potencial të jetë zot. Tek ata edhe sharjet merren si dhunë. Ndërsa svastika, që nga Hitleri në Evropë merret si simbol i ligësisë, është simbol i mirësisë tek xhainistët - i fatit dhe zotit. Ky simbol gjendet në fillim të çdo libri të tyre dhe tek çdo altar e tempull. Forma simbolizon katër vendet ku shpirti mund të rimishërohet: parajsa, ferri, trupi i njeriut, flora apo fauna. /Telegrafi/
Svastika është simboli i religjionit më paqësor në botë Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi