Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Gjuha shqipe, 3 vite në shkollat e mesme

prej Thu 10 Jul 2014 - 21:43

Kryesia e Këshillit Ndërakdemik të gjuhës shqipe ka kërkuar që ajo të mësohet gjatë tre viteve në shkollat e mesme përmes një programi dhe teksti të ri.

Ky vendim ka ardhur pasi gjatë ciklit nëntëvjeçar nxënesit e kanë të pamundur të mësojnë mirë të gjitha nensistemet e gjuhës shqipe standarde.

Ndaj dhe është prpozuar rritja e orëve të gjuhës shqipe në sistemin bazë arsimor. Profesorët e gjuhës shqipe thanë se në vitet e para të ciklit nëntëvjeçar duhet t’i jepet përparësi mësimit të gjuhës shqipe standarde dhe t’i jepet një rëndësi të veçantë leximit të letërsisë artistike.

Ndryshimet duhet të prekin edhe arsimin e lartë, jo vetëm faluktetin e mësuesisë, por edhe atë të gjuhëve të huaja dhe të gazetarisë, ku duhet t’i jepet më shumë hapësirë lëndëve si sintaksa, leksiologjia dhe morfologjia.

Profesorët e gjuhës shqipe kanë deklaruar se është e rëndësishme që lënda “Kulturë gjuhe” të përfshihet në programet e universiteteve, në radhë të parë në fakultetet e mësuesisë, të gazetarisë, të gjuhëve të huaja, të arteve, të drejtësisë, të mjekësisë etj.

Kjo, me synimin e zotërimit sa më të mirë të normës leksikore, gramatikore, stilistike e terminologjike në funksion të komunikimit sa më të plotë. / Top Channel


Gjuha shqipe, 3 vite në shkollat e mesme Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Hotlani
Hotlani
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Ilirida
<b>Postime</b> Postime : 1151
<b>Hobi</b> Hobi : lexim dhe shkrim i poezive
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Në hapsirën shqiptare
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 14/11/2012
http://www.engjujtshqiptare.com

default Re: Gjuha shqipe, 3 vite në shkollat e mesme

prej Sun 13 Jul 2014 - 20:15
Sado që të i kushtohet rëndësi gjuhës amtare prap njerzit e shkolluar dhe të pashkolluar bëjnë gabime.


FEMIJA RRITET DUKE FJETUR ,POR NESE NJI POPULL FLEN AI VDES. ISMAIL QEMALI
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi