Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Angli, peshkop edhe gratë

prej Wed 16 Jul 2014 - 22:41

Kisha e Anglisë votoi për të lejuar gratë qe të bëhen peshkope, një vendim historik ky, i cili përmbysi traditën e Kishës ndër shekuj.

Dy vite më parë, një propozim i ngjashëm dështoi për shkak të kundërshtimit të anëtarëve tradicionalistë të saj dhe tronditi modernizimin, i cili e shihte si risi rolin e gruas në kishë. Por, pas një debati të gjatë, Sinodi i Përgjithshëm, organi qeverisës i Kishës së Anglisë, votoi me shumicë dërrmuese në favor të planit të ndryshuar në mbledhjen e tij organizuar në qytetin verior anglez.

“Sot është përfundimi i asaj që kishte filluar mbi 20 vjet më parë me koordinimin e grave si priftëresha. Unë jam i kënaqur me rezultatet e përpjekjes së sotme”, tha Kryepeshkopi i Canterbury, Justin Welby.

Çështja mbi gratë peshkope ka shkaktuar ndarje të brendshme ne Kishë. Ajo vuri përballë reformatorët, të prirur për të projektuar një imazh më modern të Kishës me pakicën konservatore, e cila thotë se ndryshimi është në kundërshtim me Biblën. Por vende te tjera si Shtetet e Bashkuara, Australi, Kanada dhe Zelandën e Re, e zbatojnë praktikën e grave priftëresha.
/ Top Channel


Angli, peshkop edhe gratë Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi