Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Peru, ura që ndërtohet çdo vit me fije bari

prej Fri 18 Jul 2014 - 14:02
Peru, ura që ndërtohet çdo vit me fije bari Ura-litar
Një mijë fshtarë bashkojnë forcat çdo vit në një traditë 500-vjeçare që konsiston në thurjen e një litari-urë që shërben për të kaluar lumin Apurimak dhe për të lidhur me botën komunitetet e izoluara të maleve të Perusë.
Peru, ura që ndërtohet çdo vit me fije bari Ura-litar1
Ura prej 30 metrash në rajonin Kusko të Perusë ndërtohet me duar nga fshatarët dhe vit për vit ura e vjetër shkatërrohet dhe ndërtohet një e re nga e para. Kjo gjë kërkon punën 3-ditore të 1000 fshatarëve.
Peru, ura që ndërtohet çdo vit me fije bari Ura-litar2
12 orë në ditë fshatarët thurin fije bari për të krijuar një litar të fortë dhe të trashë. Pas një pune të lodshme, burrat vendosin në pozicion urën dhe në ditën e katërt pushojnë duke festuar.
Peru, ura që ndërtohet çdo vit me fije bari Ura-litar3
/ Top Channel
Peru, ura që ndërtohet çdo vit me fije bari Ura-litar4

Peru, ura që ndërtohet çdo vit me fije bari Ura-litar5

Peru, ura që ndërtohet çdo vit me fije bari Ura-litar6

Peru, ura që ndërtohet çdo vit me fije bari Ura-litar7

Peru, ura që ndërtohet çdo vit me fije bari Ura-litar8

Peru, ura që ndërtohet çdo vit me fije bari Ura-litar8


Peru, ura që ndërtohet çdo vit me fije bari Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi