Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Infektimi me fe

prej Sun 26 Oct 2014 - 22:57
Vite më parë njoha një të moshuar, mbi të shtatëdhjetat, i cili sa herë kalonte pranë bunkerëve abrahamikë (kisha e xhamia), fillonte të fliste plot pasion kundër klerikëve, argumentet e tij shpesh ishin të mprehta dhe të goditura. Një ditë më shpjegoi arsyet.

Asnjëherë më parë nuk ishte interesuar për çështjet fetare, kjo deri rreth dy vite përpara se të takoheshim për herë të parë. Bashkshortja e tij ishte kthyer në "dëshmitare të jehovait". E kishte nisur si disa shtëpiake të tjera, "për të shtyrë ditën", por ishte kthyer në propaganduese të fesë.

E keqja e madhe, më tregonte miku i nga Berati, nuk ishte vetëm se ishte "prishur" me gratë e tjera të lagjes, apo që në çdo moment përpiqej të konvertonte këdo që takonte, e keqja e madhe ishte se ajo nuk flinte më me të shoqin.

Jehovaistat e paskan ligj që mund të martohen vetëm me njerëz të fesë së tyre dhe nëse ishin të martuar duhet që dhe partneri të bëhej jehova ndryshe duhet të divorcojnë. Miku im, pas vitesh martese të lumtur e të begatë e gjeti veten në divan ditën kur e shoqja "gjeti" zotin.

Njerzit kanë gjithmonë dy arsye për të qenë ateistë. E para është shkencore, ndërsa e dyta varet nga botëkuptimi, mjedisi i jashtëm, gjendja personale, ndjesitë.

Ne në thelb jemi ateistë sepse fetë janë treguar armiqtë më të egër të identitetit dhe ekzistencës fizike të gjakut tonë. Sot e kësaj dite vazhdojnë të kafshojnë tërësinë tonë kombëtare. Jemi ateistë sepse jemi shqiptarë.

Ujku


Infektimi me fe Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Kushtrimi4
Kushtrimi4
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 19845
<b>Hobi</b> Hobi : fudball
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : linc ne austri
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 15/01/2011

default Re: Infektimi me fe

prej Mon 27 Oct 2014 - 15:57
Kjo  grua nuk eka zgjedhur fen e  Zotit   Islamin sepse kish me qen shum  rrespektuar nga mikeshat  e vetaganimet
ganimet
Anetari ri
Anetari ri
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
 <b>Mosha</b> Mosha : 48
<b>Postime</b> Postime : 43
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Aty ku shpirti imndjehet rehat
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 05/12/2014

default Re: Infektimi me fe

prej Sun 7 Dec 2014 - 23:08
fet jon si garderoba...vetem pa garderob nuk eshte ne natyren e njerzimit qe te huhet normale dhe e pranueshme.
Gjdo fe ka nji te mir,kursepa fe eshte sikur pa zemer...pra i vdekur.
Vetem hedhja e shikimit ne rrethin qe na rrethon  e gjejm argumentin pa i ber vetes pytje pse erdhem...e po deshi dikush qe te vinim ne ket Bote!
Kushtrimi4
Kushtrimi4
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 19845
<b>Hobi</b> Hobi : fudball
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : linc ne austri
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 15/01/2011

default Re: Infektimi me fe

prej Sun 7 Dec 2014 - 23:18
Gsnimete me pelqen ky    postim te lutem   vazhdo  hape nje tem per IslaminSponsored content

default Re: Infektimi me fe

Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi