Shko poshtë
Durrsaku
Durrsaku
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 43
<b>Postime</b> Postime : 12667
<b>Hobi</b> Hobi : bisedat e sinqerta
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : diku
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 04/12/2011

default Hunët nuk sëmuren kurrë

prej Tue 18 Nov 2014 - 21:44
Hunët nuk sëmuren kurrë Hunet
[size=14][size=14]Hunët janë një popull i vjetër që jetojnë në kufirin midis Pakistanit dhe Indisë?
18 nëntor 2014- Ata njihen për jetëgjatësinë e tyre, sepse shekulli i tyre i jetës zgjat midis 110-120 vjet, ndaj dhe vendi i jetës së tyre njihet si “oazi i rinisë”. Pjesëtarët e këtij komuiniteti pothuajse asnjëherë nuk sëmurën, ndërsa fal gjeneve, fytyra e tyre gjithmonë duket rinore.
Ata janë shembull i vërtetë se mënyra e jetesës, e afërt me jetën ideale, megjithatë ekziston. Ata lahen me ujë të ftohtë, madje edhe në temperatura15 gradë nën zero, ndërsa lindin fëmijë edhe pas moshës 65 vjeçare.
Gjatë verës hanë pemë dhe perime, ndërsa në dimër konsumojnë frute të thata, drithëra dhe djathë. Ekziston një periudhë kur ata nuk hanë asgjë. dhe ajo njihet si “pranvera e uritur”. Atëherë konsumojnë vetëm lëngje kajsie, ndërsa kjo periudhë zgjat, midis 2 dhe 4 muaj.
Një revistë kineze në vitin 1984 shkroi se një pjesëtar i këtij komuniteti me emrin Said Abdyl Mobuda, i ka habitur të gjithë të punësuarit në Shërbimin e emigracionit të aeroportit të Londrës, kur ua tregoi pasaportin e tij. Ai kishte lindur në vitin 1832 dhe kishte 160 vjet, ndërsa mbante mend ngjarje që nga viti 1850.
/gazeta express/[/size][/size]
- See more at: http://www.durreslajm.com/lifestyle/hun%C3%ABt-nuk-s%C3%ABmuren-kurr%C3%AB#sthash.m2lxrxmz.dpuf


Pra, mallkue njai bir Shqyptari,                                                 Hunët nuk sëmuren kurrë 1911676_1468334666723430_821038500_n                                                  
                      qe këtë gjuhë të Perëndis',                
                      trashigim, që na la i Pari,        
                       trashigim s'ia len ai fmis;
edhe atij iu thaftë, po, goja,
që përbuzë këtë gjuhë hyjnore;
qi n'gjuhë t'huej, kur s'asht nevoja,
flet e t'veten e lèn mbas dore.
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi