Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Karamelica
Karamelica
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 3517
<b>Hobi</b> Hobi : Noti!
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne hene me yjet !!
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 12/11/2010

default “Dashnorja e Picasso’s” thyen rekord, 21 milionë euro në ekspozitë .

prej Thu 20 Jan 2011 - 13:55
“Dashnorja e Picasso’s” thyen rekord, 21 milionë euro në ekspozitë . Art32002001Shtëpia e ankandeve Sotheby's ka paralajmëruar ankandin e madh, në të cilin do të ofrojë veprat e Giacometti’t, të Magritte’s dhe portretin e Pablo Picasso’s - që pritet se mund të arrijë rekord të shitjes.
Vepra qendrore e ankandit është piktura e Picasso’s ‘Leximi’, për të cilën pritet të arrihet një çmim mes 14 dhe 21 milionë euro.
Picasso në të pikturoi dashnoren dhe muzën e tij, Marie-Thérèse Ëalter. Ai e mbante fshehtë lidhjen me Ëalter, sepse ajo kishte vetëm 17 vjet, por edhe për shkak se asokohe ishte i martuar me valltaren Olga Khoklova. Portreti u krijua në vitin 1932, dhe ai lidhet edhe me një kryeveprën tjetër - me pikturën ‘Ëndrra’, e cila u krijua po atë vit.
Ankandi i vepër së Picasso’s është caktuar për 8 shkurt, në Londër, bashkë me veprat e Miro, Magritte dhe Giacometti.


Në qoftë se njerëzit flasin prapa krahëve të mi, atëherë kjo do të thotë që unë jam një hap përpara tyre...!!
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi