Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Popullsia e botës do të rritet tej parashikimeve

prej Sun 30 Nov 2014 - 19:37
Popullsia e botës do të rritet tej parashikimeve Sa1214Gsci31_web
Udhëheqësit e Kombeve të Bashkuara janë shqetësuar prej vitesh lidhur me ritmin e rritjes së popullsisë. Pak vite më parë, përllogaritjet kishin parashikuar kulmin e popullsisë botërore me 9 miliardë në vitin 2070 dhe më pas një ulje me 8.4 miliardë në vitin 2100. Aktualisht ajo qëndron 7.2 miliardë.

Kohët e fundit Kombet e Bashkuara i shikojnë këto shifra në rritje. Popullsia pritet të rritet në 9.6 miliardë në vitin 2050 për të vazhduar me 10.9 miliardë në vitin 2100.

Por çfarë e shkakton këtë rritje drastike? Pothuajse e gjithë kjo rritje vjen nga Afrika. Modelet e mëparshme “kishin parashikuar një rënie të normave të fertilitetit në Afrikë, por kjo nuk ka ndodhur”, - thotë Adrian Raftery që merret me statistikat në Universitetin e Uashingtonit dhe publikoi parashikimet e rishikuara.

Por pyetja e ditës është: Si do t’i ushqejë bota disa miliardë më shumë njerëz? shekulli


Popullsia e botës do të rritet tej parashikimeve Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi