Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Durrsaku
Durrsaku
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 43
<b>Postime</b> Postime : 12667
<b>Hobi</b> Hobi : bisedat e sinqerta
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : diku
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 04/12/2011

default Cila është kjo ”Bimë” që i jep Fuqi Marramendëse Njeriut

prej Sun 14 Dec 2014 - 22:59
Cila është kjo ”Bimë” që i jep Fuqi Marramendëse Njeriut   10846394_803794033013731_4637887475911310526_n-577x330

Është perime shumë e përhapur që kultivohet kryesisht në vende të ngrohta me cikël njëvjeçar. Mendimet për origjinën e bamjes janë të ndryshme, që nga Amerika, Azia e Afrika, kurse si vend origjinë më shumë merret ”Abisina”.
Është e ushqyeshme për njeriun, prandaj ka përdorim të madh në gjella.
Për shërim përdoren farat dhe fruta. Rritet rreth 2m dhe prodhon një frutë të gjatë disa këndor nga 8-20 cm. Bamja përmban: yndyrna, proteina dhe kripëra minerale. Gjithashtu konsiderohet edhe si perime me veti pastruese ndaj organizmit.
Konsumimi i saj ka efekt kundër diabetit, ndikon tek të sëmurët me reumatizma të ndryshme, kundër kapsllëkut, te problem me frymëmarrje, fshikëzën urinare, në arterie etj.


Pra, mallkue njai bir Shqyptari,                                                 Cila është kjo ”Bimë” që i jep Fuqi Marramendëse Njeriut   1911676_1468334666723430_821038500_n                                                  
                      qe këtë gjuhë të Perëndis',                
                      trashigim, që na la i Pari,        
                       trashigim s'ia len ai fmis;
edhe atij iu thaftë, po, goja,
që përbuzë këtë gjuhë hyjnore;
qi n'gjuhë t'huej, kur s'asht nevoja,
flet e t'veten e lèn mbas dore.
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi