Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
avatar
Legjenda
Anetar i perjashtuar
Anetar i perjashtuar
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 37
<b>Postime</b> Postime : 5560
<b>Hobi</b> Hobi : FUTBOLL
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne vendi e dashur quhet tetova
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 19/02/2012

default 5 pasaportat më të vlefshme në botë

Sun 21 Dec 2014 - 1:48
Në planetë ka gjithsej 219 shtete dhe territori për të cilat të duhet pasaportë. Gjithsej në 218 shtete mund të udhëtoni pa vizë ( ajo që ngelet është shteti juaj), rezultati më i mirë këtë vit është 174 vende të botës, me pasaportë të Maqedonisë pa vizë ju pranojnë në 106 shtete, shkruan Shqipmedia.
5.Danimarka

Me pasaportë daneze nuk të duhet vizë ose merr vizë të mbërritjes në 173 shtete, duke përfshirë të gjithë Europën dhe Amerikën Veriore dhe Jugore. Si pronar i pasaportës të një prej vendeve më të pasura në botë gjithashtu keni qasje të pakufizuar në komplet zonën shengen.

4.Mbretëria e Bashkuar

Me këtë pasaportë qasje pa viza keni në 174 shtete. Pengesë kryesore e pasaportës është se Mbretëria e Bashkuar nuk është pjesë e zonës shengen, që do të thotë se duhet të tregojnë pasaportë gjatë hyrjes në kontinentin e Europës. Gjithashtu ju duhet vizë për disa shtete të Europës Lindore.

3.Gjermania

Përparësia e tre pasaportave të para kundrejt asaj të Britanisë është se ato janë pjesë e zonës shengen. Gjermanët me pasaportën e tyre mund të shkojnë në 174 vende.

2.Suedia

Pasaporta e Suedisë pa viza të dërgon në 174 vende, plus ke reputacion të shkëlqyer si turist/udhëtar. Megjithatë vizë të duhet për në Indi, did he ke shumë pak opsione pa viza në Afrikë dhe Azinë Juglindore.
1.Finlanda
Kjo është pasaporta më e çmuar në botë. Ke pasje pa vizë në 174 shtete, duke përfshirë edhe disa vende që nuk mund të shkosh me pasaporta tjera. Gjithashtu pasaporta e Finlandës të jep qasje pa viza në destinacionet e përdorura më shpesh Indi dh


Ti Shqipëri më jep nder,më jep emrin shqipëtar - Naim Frashëri Respekto te tjeret, ashtu si deshiron te jesh i respektuar!
Tironci
Tironci
Administrator
Administrator
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 15973
<b>Hobi</b> Hobi : te qeroj oriz me doreza boksi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : New York U.S.A
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 12/10/2011

default Re: 5 pasaportat më të vlefshme në botë

Sun 21 Dec 2014 - 7:07
Sa keq asnje nga kto pashaporta nuk kama
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi