Share
Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default India, aty ku çdo ditë përdhunohen qindra gra e vajza

prej Mon 22 Dec 2014 - 0:11
  • Thuajse në të gjithë shtetet indiane përdhunohen mesatarisht 93 gra në ditë

India, aty ku çdo ditë përdhunohen qindra gra e vajza ProtestIndi
India ka përqindjen më të lartë të përdhunimeve në botë. Në çdo cep të këtij shteti çdo ditë sulmohen dhe dhunohen seksualisht qindra gra, por shumë pak prej tyre raportohen dhe denoncohen.

Kështu, thuajse në të gjithë shtetet indiane përdhunohen mesatarisht 93 gra në ditë. Kryeqendra Delhi qëndron në krye të listës së zezë.

Ky fakt tingëllon trishtues, por është i vërtetë. Në Delhi më 16 dhjetor të vitit 2012, një vajzë e re u përdhunua në grup nga një bandë teksa udhëtonte me autobus deri sa gjeti vdekjen pas disa ditësh në spital.

Kjo nxiti protesta masive në mbarë vendin, që zgjatën disa muaj. Qeveria u përgjigj ndaj këtij akti brutal, duke bërë një ligj që jep masën e dënimit kapital (vdekje) për përdhunimin.

Megjithatë, sipas aktivistëve për të drejtat e grave kjo nuk e ka ulur fenomenin.

/Shekulli Online/E.G./


India, aty ku çdo ditë përdhunohen qindra gra e vajza Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi