Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Durrsaku
Durrsaku
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 43
<b>Postime</b> Postime : 12667
<b>Hobi</b> Hobi : bisedat e sinqerta
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : diku
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 04/12/2011

default Shteti më i ri në botë, 11 banorë dhe përdorë himnin tonë kombëtarë

prej Tue 23 Dec 2014 - 14:59
Shteti më i ri në botë, 11 banorë dhe përdorë himnin tonë kombëtarë U105ubananeja261
Në tradita, në zakone dhe apo në gjerësi gjeografike nuk ka asgjë të përbashkët me Shqipërinë.

Molossia, përveç emrit ka dhe himnin e ngjashëm me të Shqipërisë.
Qysh në vitin 1977 ai e krijoi këtë shtet, Kevin Baugh. Ai shpalli këtë shtet sovran prej 14.3 ha ,ku më vonë e quajti Republika e Molosëve.
Ky shtet ka vetëm 11 banorë ,është i martuar, ka dy djem me zonjën e parë të shtetit.Gjithashtu kryen edhe detyrën e Ministrit të jashtëm, ku thuhet së është një ndër vendet e para që njohi pavarësinë e Republikës së Kosovës.
Banorët e këtij shteti quhen “myzeqarë”.
Karakteristikat e këtij shteti :
Molossia: sipërfaqja 14,3 hektar (58.000 m2)
Anëtarësimi (popullsia): 11 veta
Data e themelimit: 3 shtator 1999
Udhëheqja: Presidenti Kevin Baugh
Struktura organizative: republika (de facto diktaturë)
Gjuha: angleze
Monedha e supozuar: Valora
Kryeqyteti: shpresohet
Flamuri: i bardhë e jeshil
Himni kombëtar: pothuajse i njëjtë me Himnin Kombëtar të Republikës së Shqipërisë.
HIMNI

http://www.lajmeglobale.com/


Pra, mallkue njai bir Shqyptari,                                                 Shteti më i ri në botë, 11 banorë dhe përdorë himnin tonë kombëtarë 1911676_1468334666723430_821038500_n                                                  
                      qe këtë gjuhë të Perëndis',                
                      trashigim, që na la i Pari,        
                       trashigim s'ia len ai fmis;
edhe atij iu thaftë, po, goja,
që përbuzë këtë gjuhë hyjnore;
qi n'gjuhë t'huej, kur s'asht nevoja,
flet e t'veten e lèn mbas dore.
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi