Share
Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Uji i Bekuar "bashkon" Lindjen dhe Perëndimin

prej Tue 6 Jan 2015 - 23:00

  • Kjo ditë e shënuar u festua nga të gjithë besimtarët ortodoksë në mbarë botën
    Besohet se bekimet e ujërave ofrojnë siguri dhe mirëqenie

Uji i Bekuar "bashkon" Lindjen dhe Perëndimin PopeFrancisEpiphanyCelebratedVaticanCitynLrciW0Vca3l
Papa Françesku e ka festuar Ditën e Ujit të Bekuar me anë të një meshe në Bazilikën e Shën Pjetrit.

Kjo ditë shënon zbulimin e Birit të Zotit, si një qenie njerëzore dhe kohën kur Shën Gjon Pagëzori besohet se ka pagëzuar Jezu Krishtin. Po ashtu, ajo lidhet me arritjen e 3 Burrave të Mençur në vendlindjen e Fëmijës Krisht.

Ndërsa në Stamboll, ndjekësit e traditës së Kishës Ortodokse janë zhytur në Bosfor për të gjetur kryqin e drunjtë, i cili u hodh në ujërat e detit nga një prift ortodoks.

Folklori në Bullgari flet për një botë të rrezikshme, para Ujit të Bekuar. Besohet se bekimet e ujërave ofrojnë siguri dhe mirëqenie. Po ashtu, thuhet se qiejt hapen natën para Ditës së Ujit të Bekuar dhe plotësohen dëshirat.

/Shekulli Online/L.B./


Uji i Bekuar "bashkon" Lindjen dhe Perëndimin Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi