Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Durrsaku
Durrsaku
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 43
<b>Postime</b> Postime : 12667
<b>Hobi</b> Hobi : bisedat e sinqerta
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : diku
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 04/12/2011

default Ja pasojat nga ftohja e duarve dhe këmbëve

prej Sun 11 Jan 2015 - 21:13
Ja pasojat nga ftohja e duarve dhe këmbëve  Duar-ftohteTemperaturat e ftohta janë dhe pasoja kryesore e ftohjes së këmbëve dhe të duarve. Përveç se do të ndieni të ftohtë, kjo ka dhe efekte të tjera anësore si;

Anemi
Nëse, përveç dorës së ftohtë, ka edhe disa simptoma të tjera të tilla si lodhje dhe dhimbje koke, kontrolloni nivelin e hekurit në gjak. Hekuri është një komponent i rëndësishëm i hemoglobinës, molekulat e oksigjenit, që mban në gjak dhe i jep një ngjyrë të kuqe.

Diabeti
Ftohja dhe mpirja në duar dhe këmbë, mund të jenë shenjat e para të diabetit. Diabeti ka pasoja në qarkullim dhe sistemin nervor, dhe është e shoqëruar shpesh me këto fenomene. Nëse ju jeni vazhdimisht të etur, hani shumë dhe nuk shëndosheni , të jeni i sigurt që të inspektoni nivelin e sheqerit në gjak.

Gjëndër tiroide
Gjëndrat tiroide ju çojnë në një metabolizëm të ngadalësuar, dhe shpesh shoqërohet me këmbët e ftohta apo ndjesi të ftohtë. Lodhje, përgjumje, të qenët i përgjumur, ngadalësia e fjalëve dhe e lëvizjes, si dhe paraqitja e dobët e temperaturave të larta, janë simptoma të qarta të këtij çrregullimi.

Stresi
Stresi mund të jetë një shkak i duarve të ftohta dhe këmbëve. Ai, në fakt, e rrit adrenalinën, një hormon i prodhuar në gjëndra të veshkave, e cila ngushton enët e gjakut dhe qarkullimi është i dobët, ku duart dhe këmbët janë të ftohta. /albeu.com/ http://www.albeu.com/lifestyle/ja-pasojat-nga-ftohja-e-duarve-dhe-kembeve/183904/


Pra, mallkue njai bir Shqyptari,                                                 Ja pasojat nga ftohja e duarve dhe këmbëve  1911676_1468334666723430_821038500_n                                                  
                      qe këtë gjuhë të Perëndis',                
                      trashigim, që na la i Pari,        
                       trashigim s'ia len ai fmis;
edhe atij iu thaftë, po, goja,
që përbuzë këtë gjuhë hyjnore;
qi n'gjuhë t'huej, kur s'asht nevoja,
flet e t'veten e lèn mbas dore.
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi