Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default “Martesa të sfilit”

prej Wed 21 Jan 2015 - 22:06
“Martesa të sfilit”  1421864226SEKRETET-MARTESE3Martesa është një ndër vendimet më të rëndësishme në jetën e një personi. Por, jo pak njerëz dorëzohen dhe nuk e çojnë deri në fund, rrugën e zgjedhur me njeriun e zemrës. Mort Fertel e ka recetën e një martese të suksesshme. Ai është një nga autoritetet botërore të psikologjisë së marrëdhënieve dhe ka një reputacion ndërkombëtar për shpëtimin e martesave.

1. Harrojini problemet

Një nga sekretet e një martese të suksesshme është të qëndroni larg nga problemet tuaja. E gjithë energjia juaj duhet të përqëndrohet në aktivitetet e veçanta për të ndërtuar marrëdhënien. Në qoftë se ju bëni këtë, shumica e problemeve tuaja do të zhduken, rreziku i divorcit do të largohet dhe njerëz të tjerë, q? presin t? pushtojn? martes?n tuaj, do të bëhen të parëndësish?m.

2. Bisedo dhe prek

Flisni dhe prekeni fizikisht njëri-tjetrin çdo dit?. Flisni me bashk?shortin/en çdo dit? p?r ?ndrrat, frik?n dhe pasigurit? tuaja. Flisni p?r dit?n q? kaluat dhe situatat e k?ndshme - apo jo - q? p?rjetuat. Mbushe martes?n t?nde me disa nga k?to momente çdo dit? dhe marr?dh?nia juaj do filloj? t? ndryshoj?.

3. Të japësh

P?r t? krijuar nj? martes? t? q?ndrueshme dhe t? gjat? n? koh?, ju duhet t? zgjidhni n? fillim veprimet e dashuris?, m? pas vijn? ndienjat. Bëni dhurata, që të përfaqësojnë rëndësinë dhe prezencën e personit. Kur i jepni dikujt nj? dhurat?, e cila thot? “un? t? njoh, t? kuptoj”, ai njeri do t? shkrihet nga k?naq?sia.

4. T? p?rfshihesh

Kultura e dit?ve t? sotme promovon shum? pavar?sin?, por nj? martes? e fort? k?rkon nj? l?vizje nga “Un?” drejt “Ne”. Dashuria k?rkon t? kalosh koh? s? bashku dhe t? jesh i p?rfshir? n? jet?n e nj?ri-tjetrit.

5. B?hu ndryshimi, q? do të doje t? shihje

Ndër pyetjet më të shpeshta që drejtojnë njerëzit është “si mund ta bëj bashkëshortin apo bashkëshorten të ndryshojë”? Sa m? shum? t’i nxisni, t’i detyroni, t’i urdh?roni apo t’u p?rgj?roheni, aq m? pak do t? ndryshojn? ata. Dëshira për ndryshim duhet të vijë së brendshmi, sepse të gjithë e duan një martesë të shkëlqyer.

6. A jam martuar me njeriun e duhur?

T? biesh n? dashuri ?sht? shum? e thjesht?. Por, pasi kalojn? disa vite martes?, euforia e dashuris? zbehet. N?se v?rtet doni t? divorcoheni, duhet ta dini thell? n? zemr?n tuaj, se ju b?t? gjithçka q? ishte e mundur p?r ta b?r? at? t? funksiononte.

7. Dashurohuni

Ç?shtja kryesore n? nj? martes? nuk ?sht? si t’i zgjidh?sh problemet, por si t? krijosh dashuri. Ndërtimi i dashurisë do të zgjidhë problemet tuaja. / Top Channel


“Martesa të sfilit”  Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi