Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Sinjal transmetimi nga 5.5 miliard vite dritë distancë

prej Wed 21 Jan 2015 - 23:38
Sinjal transmetimi nga 5.5 miliard vite dritë distancë  1421842912sinjallliShkencëtarët pretendojnë se kanë kapur një sinjal transmetimi të një jetë aliene nga një distancë prej 5.5 miliard vite dritë larg.

Sinjalli u kap nGA radioteleskopi CSIRO Parkes në Australi dhe zgjati me milisekonda.

Ky është rasti i parë që kapen të tilla sinjale nga hapësira, që prej vitit 2007 kur edhe u ndërtua për herë të parë teknologjia nevojshme.

Sipas shkencëtarëve, në momentin e transmetimit burimi ka çliruar një energji të barabartë me atë që çlirohet nga Dielli në një ditë.

Megjithatë, një pjesë e shkencëtarëve shprehen më skeptikë. Ata thonë se më shumë se sa një sinjall i dërguar nga një jetë aliene, ajo që është kapur është energjia e çliruar nga shpërbërja e një ylli neutronesh nga i cili më pas është formuar një vrimë e zezë.

/ Top Channel


Sinjal transmetimi nga 5.5 miliard vite dritë distancë  Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi