Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Britania lejon fëmijët me tre prindër

prej Sun 1 Feb 2015 - 0:38
Britania lejon fëmijët me tre prindër 1422698369mitokondria
Të mërkurën parlamenti britanik miratoi një amendament në ligjin për lindjet ku autorizohet përdorimi i teknikave që do ta shndërronte praktikisht një fëmijë me tre prindër.

Objektivi i këtij amendamenti është parandalimi i sëmundjeve vdekjeprurëse tek fëmijët dhe dhënia e mundësisë për femrat me sëmundje mitokondriale për të lindur një fëmijë të shëndetshëm.

Por pavarësisht objektivit të tyre amendamenti kundërshtohet fort nga klerikët, si ata katolikë edhe ata të kishës anglikane që e cilësojnë atë shkatërruese për embrionet njerëzore.

Britania e Madhe bëhet vendi i parë në botë që lejon një teknikë të tillë, edhe pse mes ka grupe shkencëtarësh që shprehen skeptikë për suksesin e saj.

Teknika përfshin zëvendësimin i mitokondrisë së sëmurë të një femre me një mitokondri të shëndetëshme të marrë nga një dhuruese. Praktikisht në këtë proces do të kryqëzoheshin tre ADN, nëna, dhuruesja dhe i ati i fëmijës./ Top Channel


Britania lejon fëmijët me tre prindër Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi