Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Karamelica
Karamelica
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 3517
<b>Hobi</b> Hobi : Noti!
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne hene me yjet !!
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 12/11/2010

default Pritet shpërthimi i një ylli që do të shndrisë Tokën dy javë

prej Sat 22 Jan 2011 - 16:37
Toka së shpejti do të mund ta fitojë diellin e dytë, të paktën për një apo dy javë. Një prej yjeve më të shndritshme të qiellit tonë do të bëhet supernova (do të shpërthejë), ndërsa eksplodimi do të mund të mund të ndodhë qysh gjatë këtij viti, shkruan gazeta britanike Daily mail.

Astrofizikanët pohojnë se ylli i madh Betelguese, që gjendet në galaktikën Orion, është ylli i nëntë më i shndritshëm në qiellin tonë dhe gjendet larg Tokës 640 vjet drite. Ky yll ka filluar të humbas masën, gjë që është shenjë e kolapsit të gravitacionit, transmeton Time.

Brad Carter, fizikan i Universitetit Qweenslandi Jugor, thotë se eksplodimi që do të pasojë dhjetëra milionë herë më i shndritshëm se sa Dielli, që do të thotë se në Tokë do të kemi dritë diellore 24 orë. Gjatë dy javëve do të duket sikur t’i kemi dy diej. Pas kësaj, muajve të ardhshëm pas shpërthimit, drita nga ylli gjigant do të zbehet dhe në fund do të bëhet i pa vërejtur.
Shpërthimi do të ndodhë, vetëm çështje kohe është se kur do të ndodhë. Kjo do të mund të ndodhë para fundit të vitit 2012, por edhe në periudhën pre disa miliona viteve të ardhshme, pohon Carter.

Momentalisht në internet mund të hasë në shumë parashikime për fundin e shpejtë të botës sonë, lidhur me supernovën dhe profetizmin e civilizimit të lashtë Maja. Mirëpo, ekspertët pohojnë se shpërthimi i yllit do të ndodhë shumë larg Tokës për të na shkaktuar farë dëmi.

“Pas shpërthimit, e para gjë që do të shohim është shiu i grimcave të imëta të quajtura nuetrinos”, sqaron Carter. “Ato do të bijnë edhe në Tokë dhe do të hyjnë edhe nëpër trupat tonë, mirëpo, prapë po theksoj, pa kurrfarë pasojash të dëmshme për shëndetin tonë”, përfundoi ai.

Koha Ditore


Në qoftë se njerëzit flasin prapa krahëve të mi, atëherë kjo do të thotë që unë jam një hap përpara tyre...!!
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 34
<b>Postime</b> Postime : 21329
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

default Re: Pritet shpërthimi i një ylli që do të shndrisë Tokën dy javë

prej Sat 22 Jan 2011 - 16:50
Perralla me mbret...
Ketu do jemi...


Pritet shpërthimi i një ylli që do të shndrisë Tokën dy javë  6ds9w0
Romeo
Romeo
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Gjermania
<b>Postime</b> Postime : 1676
<b>Hobi</b> Hobi : gjithcka qe ka ne kete bote..
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : i larguar ne nje rruge pa kthim..
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 29/10/2010

default Re: Pritet shpërthimi i një ylli që do të shndrisë Tokën dy javë

prej Sat 22 Jan 2011 - 16:52
Luan_Valikardi shkruajti:Perralla me mbret...
Ketu do jemi...
mos fol para kohe gje qe nuk i dihet cfare eshte parashikuar te gjitha kane dale deri tani...


nese jeta nuk te buzeqesh, atehere lere menjane Krenarine dhe buzeqeshi ti asaj..!
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 34
<b>Postime</b> Postime : 21329
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

default Re: Pritet shpërthimi i një ylli që do të shndrisë Tokën dy javë

prej Sat 22 Jan 2011 - 17:11
Romeo shkruajti:
Luan_Valikardi shkruajti:Perralla me mbret...
Ketu do jemi...
mos fol para kohe gje qe nuk i dihet cfare eshte parashikuar te gjitha kane dale deri tani...

Pse mo shok, keta para kohe a nuk flasin?!


Pritet shpërthimi i një ylli që do të shndrisë Tokën dy javë  6ds9w0
Anonymous
Vizitor
Vizitor

default Re: Pritet shpërthimi i një ylli që do të shndrisë Tokën dy javë

prej Sat 22 Jan 2011 - 21:33
kete e kam lecuar edhe une ne librin --Cdo te ndodhe pas vitit 2011
Kushtrimi4
Kushtrimi4
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 19845
<b>Hobi</b> Hobi : fudball
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : linc ne austri
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 15/01/2011

default Re: Pritet shpërthimi i një ylli që do të shndrisë Tokën dy javë

prej Sat 22 Jan 2011 - 23:28
shum kam lexua per ket qeshtje ama nuk dote qperthe asnje unll po nasa eka zbulu nje planet me satelitine vet si u fut ne sistemin djellor dhe ajo po shkaton shum telashe tokes po asht ende shum larg nga toka dushohet se kjo planet doti afrohet shum tokes ne vitin 20012
i lutem zotit te mosi afrohet tokes.Sponsored content

default Re: Pritet shpërthimi i një ylli që do të shndrisë Tokën dy javë

Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi