Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Pse kalifi nuk u fal në Kishë?

prej Sun 8 Feb 2015 - 23:26
Pse kalifi nuk u fal në Kishë? ?img=10978607_10153041742507698_8228689850086532631_n
Jerusalem, 06 shkurt-Kur kalifi Omer ibnul Hattabi mori ne dorëzim qytetin e Kudsit (Jerusalemin) dhe erdhi koha për tu falur, patriarku i qytetit u afrua dhe i propozoi të falej në kishën e Ringjalljes.

Omeri iu përgjigj me fjalë që u përjetësuan në histori:”Jo pasha Zotin, nuk falem në kishë. Nuk falem sepse kam frikë se myslimanët që do të vijnë pas meje do të thonë:”Këtu është falur kalifi Omer ibnul Hattab!” dhe do e prishin kishën për të ndërtuar xhami.”

© ZHURNAL.mk


Pse kalifi nuk u fal në Kishë? Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi