Shko poshtë
Durrsaku
Durrsaku
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 43
<b>Postime</b> Postime : 12667
<b>Hobi</b> Hobi : bisedat e sinqerta
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : diku
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 04/12/2011

default Fshesa e korrentit-robot ‘sulmon’ gruan teksa flinte në dysheme

prej Mon 9 Feb 2015 - 15:43
Fshesa e korrentit-robot ‘sulmon’ gruan teksa flinte në dysheme Roboti
Një fshesë me korrent-robot duket se i ka dhënë dritë jeshile luftës mes njeriut dhe makinerive, duke ‘sulmuar’ të zonjën e saj teksa flinte. Një grua nga Koreja e Jugut, në qytetin Changwon, kishte lënë fshesën e saj robot ‘Roomba’ të pastronte dyshemenë, ndërsa vetë vendosi të merrte një sy gjumë. Por makina inteligjente, e cila mesa duket ka ‘menduar’ se edhe flokët e gruas, e cila ishte shtrirë përtokë, ishin papastërti, i është ‘sulur’ 52-vjeçare duke e thithur. Flokët e gruas ngecën në makinerinë pastruese dhe dhimbja e fortë në skalpin e kokës e zgjoi gruan nga gjumi. Kur kuptoi se kishte ngecur, ajo lajmëroi policinë t’i vinte në ndihmë. Lajmi është raportuar nga gazeta koreano-jugore ‘Kyunghyang Shinmun’, që bën me dije se gruaja arriti të çlirohej nga fshesa me korrent, por nuk dihet nëse do të ketë dëshirë ta përdorë sërish.
Fshesa e korrentit-robot ‘sulmon’ gruan teksa flinte në dysheme Fshesa
‘Roomba’ u prezantua në vitin 2002 dhe deri në vitin 2014 është shitur në mbi 10 milionë copë në vende të ndryshme të botës. Makineria inteligjente përdor sensorët për të lëvizur nëpër pengesa, për të shmangur kthesa të forta si shkallët apo për të dalluar papastërtinë në dysheme. Ato janë krijuar nga ‘iRobot’, që gjithashtu ndërton robot që përdoren për çështje ushtarake.
9 shkurt 2015 (gazeta-Shqip.com)
 Pra, mallkue njai bir Shqyptari,                                                 Fshesa e korrentit-robot ‘sulmon’ gruan teksa flinte në dysheme 1911676_1468334666723430_821038500_n                                                  
                      qe këtë gjuhë të Perëndis',                
                      trashigim, që na la i Pari,        
                       trashigim s'ia len ai fmis;
edhe atij iu thaftë, po, goja,
që përbuzë këtë gjuhë hyjnore;
qi n'gjuhë t'huej, kur s'asht nevoja,
flet e t'veten e lèn mbas dore.
Tironci
Tironci
Administrator
Administrator
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 15973
<b>Hobi</b> Hobi : te qeroj oriz me doreza boksi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : New York U.S.A
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 12/10/2011

default Re: Fshesa e korrentit-robot ‘sulmon’ gruan teksa flinte në dysheme

prej Tue 10 Feb 2015 - 2:20
I ka ardh inot fsheses pse une duhet te punoj .dhe kjo tja fusi gjumit.he he he
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi