Shko poshtë
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 34
<b>Postime</b> Postime : 21327
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

default SERVIA (JO SERBIA) QUHEJ NË TË SHKUARËN, VENDI I SERVANTËVE (SHËRBYSVE)

prej Sun 26 Jul 2015 - 0:26
SERVIA (JO SERBIA) QUHEJ NË TË SHKUARËN, VENDI I SERVANTËVE (SHËRBYSVE) 1z18h9y


SERVIA (JO SERBIA) QUHEJ NË TË SHKUARËN, VENDI I SERVANTËVE (SHËRBYSVE) Image14 Në kohët e vjetra quhej Servia, jo Serbia (shikoni më poshtë një hartë të 1800-s), dhe kjo sepse serbët e atëhershëm njiheshin gjerësisht si popull i përulur, shërbyes të popujve të Ballkanit, kryesisht të shqiptarëve autoktonë që u kishin ofruar vend (territor) të mbijetonin. Por ndodhi çfarë thuhet për mos-mirënjohjen, “u dhamë dorën na morrën krahun”…
Pozicioni gjeografik i Servisë (Serbisë) flet qartë për të qenurit e tyre “qytetarë të dorës së dytë” në rajon. Një vend i pa-lagur nga detrat, thellë në brendësi të Ballkanit, ngjante figurativisht me dhomën e errët të shërbyesve të një kështjelle, siç Ballkani ishte në kohët e vjetra.
“Serbët kanë lindur jo për të qeverisur por për t’u bindur.” – i shkruante Kaiser Wilhelm II (mbreti i Prusisë dhe Perandori fundit i Gjermanisë) Ministrit të Jashtëm të Austro-Hungarisë, në tetor të vitit 1913, pasi Servia (Serbia) pushtoi me ndihmën e Rusisë territoret shqiptare. “Lufta midis Lindjes dhe Perëndimit në të ardhmen është e paevitueshme…” – vijonte ai në letrën e tij. Dhe fiks kjo ndodhi.
Por ja vjen një ditë që vendit të servantëve i serviloset Edvin K. Rama. Çfarë poshtërimi për shqiptarët dhe gjakun e derdhur… E ardhmja është e shqiptarëve, gjërat do marrin formën e mëparshme, edhe bufi e kupton këtë, vetëm Edviçi se shikon.
Më poshtë një hartë e Ballkanit (1885) nga arkiva britanike ku evidentohet qartë emri Servi (jo Serbi).
Burimi: Gazeta Kritika
© 2014 – 2015, SHQIPËRIA E BASHKUAR. All rights reserved.


SERVIA (JO SERBIA) QUHEJ NË TË SHKUARËN, VENDI I SERVANTËVE (SHËRBYSVE) 6ds9w0
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi