Shko poshtë
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 34
<b>Postime</b> Postime : 21327
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

default Serbia bllokon librat shqip, nxënësit në Preshevë nisin mësimin me protestë

prej Tue 27 Oct 2015 - 20:25


Ora e parë e mësimit në Preshevë. Nxënësit shqiptarë kanë bojkotuar mësimin në një orë për të shprehur pakënaqësinë për mungesën e teksteve mësimore në gjuhën shqipe.

Dogana e Serbisë ka bllokua mijëra libra të ardhura donacion nga Kosova, të cilat nuk i pranon Serbia. Për shkak të tensioneve të vazhdueshme politike megjithatë në shkolla mësohet pa libra.
 
“Meqë ne në trevat tona na mungojnë tekstet në gjuhën shqipe, ato reflektojnë dhe pengojnë shumë në zhvillimin e mësimit në gjuhën shqipe në trevën tonë”, thotë mësuesi Nehat Aliu.
 
“Ne na mungojnë disa tekste dhe unë dëshiroj t’i kem. Na mungojnë “Natyra e shoqërisë”, muzikës, vizatimit dhe edukatës fizike”, thotë nxënësja Xhevahire Zylfiu.
 
“Është marrë vendim që në orën e parë të mos mbahet mësim për shkak të bllokimit të teksteve shkollore nga republika e Serbisë që janë dërguar në doganën e Preshevës dhe nuk i lejohet nxënësve shqiptarë të punojnë me ato tekste që është donacion i republikës së Kosovës”, bën të ditur Gafurr Hyseni, drejtor Sh. F. “Abdulla Krashnica”.
 
Serbia nuk lejon mësimin në shkolla me tekstet mësimore të Kosovës, ndërkaq ato nga Shqipëria verifikohen dhe zbatohen në bazë të përmbajtjes së tyre. Ky problem është ngritur disa herë edhe në nivele qeverishë por pa efekt.

/ Top Channel 


Serbia bllokon librat shqip, nxënësit në Preshevë nisin mësimin me protestë 6ds9w0
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 34
<b>Postime</b> Postime : 21327
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

default Re: Serbia bllokon librat shqip, nxënësit në Preshevë nisin mësimin me protestë

prej Tue 27 Oct 2015 - 20:26
...dhe keshtu, nis lufta...


Serbia bllokon librat shqip, nxënësit në Preshevë nisin mësimin me protestë 6ds9w0
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi