Share
Shko poshtë
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 34
<b>Postime</b> Postime : 21327
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

default Ja ku eshte CAMERIA

prej Wed 8 Jun 2016 - 17:51
-Po mendoja ndodhite e keto dy diteve ku greket e poshter i perflisnin Camet dhe ceshtjen Came ne menyre shperberese te historise ku thone se "camet kane qene bashkepunetore te armikut" dhe lesh me qime!
-U kujtua dhe kryeministri jone Shqiptar ta shpreje ceshtjen Came si kofina pas te vjeli, me teper per mbeshtetje te veprimit turk kunder Shen Sofise dhe, se per nje vit afer kryhen votimet ne Shqiperi e mendon se mos kush e di genjehet shqiptari me kumbulla!

JA SI SHPREHET HISTORIA


-Njerezimi ka origjine Shqiptare, te vertetuar gjuhesisht, ku ne zberthimin e cdo fjale kuptimi thurres i saj gjendet Shqip.
-Ndarja e njerezimit u krijua nga vleresimi dhe teper-vleresimi, ndryshe, nga "interesi" e cila fjale kupton "vlin teresia" ("vlen teresia").
-Teresia per disa njerez quhej vetevetja dhe per disa bashkesia, per t'u dalluar bashkesia nga bashkesia vijuan percarjet ne emer te fiseve.
-Shqiptaret perbehen nga dy fise, Geget (Gjigandet) dhe Tosket (Gjigantosket) ku prej ketyre fiseve u krijua njerezimi.
-Per te mos u zgjatur shume sepse vertetimet ndodhen nga lindja ne perendim dhe nga veriu ne jug te planetit, po shprehem vetem perdrejt historise se njerezve qe origjinen e tyre e kane mbajtur gjalle dhe quhen Shqiptare.
-Per te mos patur keqkuptim me pjesen tjeter te njerezimit, ju kujtoj edhe njehere se vleresimi dhe menyra e tij e ushtruar krijoi dallime mes njerezve, por kjo nuk do te thote se origjina nuk mund te mbetet gjalle pasi fale Zotit gjalle jemi dhe do te jemi.
-Shqiptaret ne lashtesi quheshin "Ilire", por ne vemendjen e plote se i gjithe njerezimi mund te quhej "Shqiptare" sipas origjines deshmimtare atehere te shikojme ngjarjet historike mbi kete toke ku dy here ka shpallur Pavaresine si "Shqiperi" e quajtur qe prej kohes se Gjergj Kastriotit.
-Me ardhjen e bashkesive sllave ne Ballkan mbi tokat Ilire, vendasit u terhoqen deri aty ku sot quhet Shqiperi Etnike.
-Me pas erdhen pushtuesit turq dhe mbrojtja heroike e Gjergj kastriotit shpalli Pavaresine e pare Shqiptare, pikerishte te atij Atdheu qe sot quhet Shqiperi Etnike.
-Pas 25 vitesh liri, Shqiptaret pesuan 500 vjet roberi nga pushtimi turk.
-Ne vitin 1912 kur Ballkani kryengriti kunder Perandorise Osmane turke, Shqiperia shpalli Pavaresine e saj po ne 28 Nentor ashtu si ate kohe e kishte shpallur Heroi Gjergj Kastrioti dhe po per ato toka qe kishte mbrojtur Gjergj Kastrioti.
-Por gjitonet e pabese kerkonin ta zhduknin Shqiperine duke e copetuar dhe ndare, me 1913 Fuqite e Medha qorrazi vepruan copetimin e Shqiperise qe e para luftoi kunder roberise se Europes, ndersa Europa peshonte tregetite.
-Ne pamundesi te mbrojtjes se Atdheut te copetuar, Shqiptaret krijuan me 1914 nje minoritet fallco grek per te shpetuar me kete krahasim shfarosjen e Shqiptareve ne tokat qe ata jetonin dhe tashme ndodheshin te pushtuara.
-Me pas, vijoi nga greket masakra kunder Cameve.

-Ne jete te jeteve, Shqiperia eshte Atdheu i Gjergj Kastriotit dhe Atdheu i Shqiptareve.
-Ne jete te jeteve, Shqiperia perbehet nga kufinjte e Pavaresise se saj.
-Dhe ne jete te jeteve, nuk mund ta mohoje asnje Fuqi e Madhe Atdheun e Gjergj Kastriotit dhe Pavaresine Shqiptare.

-KETU ESHTE SHQIPERI (SHQIPONJA RI)
Ja ku eshte CAMERIA 34htctf-KETU KA QENE ILIRI (DIELLI RI)-Te, PA VARET (AVARET dhe BAVARET, e sotem)
-Erresira bie (Serbia, e sotme)
-Besnia e Shenjte (Bosnja Hercegovina, e sotme)
-Dielli i Madhte (Dalmatia, e sotme)
-Shen Gjaku (Sanxhaku, i sotem)
-Gegezova/Dardania (Kosova, e sotme)
-Lugina (zona e Presheves dhe Bujanoves)
-Memedheu (Maqedonia, e sotme)
-Cameria (Epiri dhe Maqedonia jug-perendimore, te sotem)
-Arberia (Laberia dhe Malesia, e sotme)


Ja ku eshte CAMERIA I586xy


-Emri "Cameri" vjen nga kuptimi "Shen Mira" (e mira e shenjte).
-Aty ku sot ndodhet "Peloponesi" ("Shpella e Shqiponjes"), ne lashtesi quhej "Morea" ("E MIRA").

...Morea = E Mira...
...Camorea = Shen e mira...
...Patra = Shqiponjat rine (Shqipet rine)...
...Kalamata = Kala madhta (Kulla e madhe)...
...Korinthi = Ku rin Ati (Ku ri Zoti)...
...Athina = Ati yne (Zoti yne)...
...Sparti = Shqiptarti...


...This is SHQIPERI...
Ja ku eshte CAMERIA 14twuq


Ja ku eshte CAMERIA 29by73a

Luan_Valikardi
(E.J.K)


Ja ku eshte CAMERIA 6ds9w0
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi