Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 35
<b>Postime</b> Postime : 21427
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

default Studiuesi gjerman ka shokuar botën me atë çka ka zbuluar për shqiptarët

prej Fri 12 May 2017 - 20:36
Studiuesi gjerman ka shokuar botën me atë çka ka zbuluar për shqiptarët Studiues-620x330

Shekulli në mes të vitit 1750-1850 ishin vite të një diversiteti ortografik të mrekullueshëm në Shqipëri.

Në këtë periudhë, gjuha shqipe po shkruhej në gati dhjetë alfabete, një rekord ky për atë kohë dhe gjuhët evropiane.

Dhe këto alfabete ka vendosur që t’i studiojë e t’i sjellë në një libër studiuesi i shqipes, Robert Elsie.

“Edhe një libër tjetër që sapo botova, mbi alfabetet e shqipes. Rreth viteve 1750-1850 gjuha shqipe u shkrua në jo më pak se dhjetë alfabete të ndryshme. Sigurisht një rekord për një gjuhë evropiane! Ja i keni këtu” ka shkruar Elsie derisa ka prezantuar librin 117 faqësh “Albanian Alphabets – Borrowed and Invented”, shkruan KultPlus.

Libri prezanton këtë laramani gjuhësore, nga dokumentet më të hershme deri te fillimi i shekullit 20-të. Adaptimet kanë ndodhur nga alfabetet latine, greke, arabe dhe alfabeti cirilik, dhe çka është më e rëndësishme, edhe krijimi i një sistemi lokal i të shkruarit. Disa prej alfabeteve sot janë harruar madje edhe nga vetë shqiptarët.

Sipas librit, alfabetet në fjalë janë alfabeti i Gregorit në Durrës, alfabeti i Dhaskal Todhrit, i Jan Vellarës, i Naum Veqilharxhit, dhe më pas alfabetet më të vogla si ai i Papa Totasit, Vezo Bey dhe Konstantinit të Beratit.infoshqip


Studiuesi gjerman ka shokuar botën me atë çka ka zbuluar për shqiptarët 6ds9w0
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 35
<b>Postime</b> Postime : 21427
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

default Re: Studiuesi gjerman ka shokuar botën me atë çka ka zbuluar për shqiptarët

prej Fri 12 May 2017 - 20:36
Kur del e verteta sheshit, nuk thone me fluturoi gomari...

-Une kam zbuluar vertetimin se alfabeti grek flitet Shqip, por cfare kane bere te prapet (?) e kane thene se prapthi...

Alfa | afl A ...A flas ("AAA" flas)
Vita | ati V ...at i V (ati i shkronjes """V""")
Gama | ama G ...ama G (e ema e shkronjes "G")
Dhelta | atle DH ...ati i/e Dh (ati i/e " shkronjes "Dh")
Epsilon | nolisp E ...ne lirshem "EEE" (lirshmerisht "E")
Zita | ati Z ...ati i Z (ati i shkronjes """Z""")
Ita | at I ...ati i I (ati i shkronjes """I""")
Thita | ati Th ...ati i Th (ati i shkronjes """Th""")
Jota | ato J ...at i/e J (ati i/e shkronjes """J""")
Kapa | apa K ...p...apa K (papa "K", baba i shkronjes "K", ati i shkronjes "K")
Lamdha | adhma L ...adh/at ma "L" (ati dhe ama e shkronjes """L""")
Mi | i M ...i M (...i...shkronjes..."""M""", ati i shkronjes """M""")
Ni | i N ...i N (...i...shkronjes..."""N""", ati i shkronjes """N""")
Ksi | i KS (...i...shkronjes..."""Ks""", ati i shkronjes """Ks""")
Omikron | norkim O ...nork im O (...njerka ime """O""")
Pi | i P ...i P (...i shkronjes..."""P""", ati i shkronjes """P""")
Ro | o R ...oshte R
Sigma | amgi S ...a miku i SSSkenderbeut ( ashte miku i shkronjes """S""")
Taf | fa T ...father, pater, ba-ater / baba T (...ati i shkronjes """T""")
Ypsilon | nolisp Y ...ne lirshmperisht "YYY" (...lirshem "YYY")
Fi | i F ...i shkronjes "F" (ati i shkronjes """F""")
Hi | i H ...i shkronjes "H" (ati i shkronjes """H""")
Psi | i Ps ...i shkronjes "Ps" (ati i shkronjes """Ps""")
Omega | agem O ...aga im "O" (.............qysh e tham njerken mo qysh e tham njerken??? ...qysh e tham agen mo qysh e tham agen??? """""""""""""O""""""""""""").

E moret veshe mo shqiptare, atin, emen, njerken dhe agen e njerit prej ALFABETEVE [size=48]SHQIPTARE[/size]


?

-Origjina e njerezimit eshte Shqiptare dhe pik.


Studiuesi gjerman ka shokuar botën me atë çka ka zbuluar për shqiptarët 6ds9w0
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi