Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
avatar
Luna
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Postime</b> Postime : 11704
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Iη sυηsεт
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 14/10/2010

Fshihni me grim gjurmët e lodhjes: 5 mënyra për dukje të freskët Empty Fshihni me grim gjurmët e lodhjes: 5 mënyra për dukje të freskët

Wed 26 Jan 2011 - 12:07
Ngjyra e pjeshkës

për freski

Nëse në fytyrë vendosni pudër ngjyrë pjeshke, menjëherë do të freskoni tenin. Kjo është mënyra më e mirë për t’i fshehur gjurmët e lodhjes. Përdorni pudër në formë shkume, e cila në vete përmban disa përqindje ujë, me të cilën e bën fytyrën të shkëlqejë dhe njëkohësisht të duket e pushuar. Pudra e lëngët është e shkëlqyeshme për ato të cilat duan t’i fshehin netët pa gjumë. Ajo përmban mikrocopëza të margaritarit të bardhë dhe pigment të kaltër, të cilët vizualisht ndritin lëkurën.



Ngjyra e butë për faqe

Kur jeni të lodhur, mos harroni përdorimin e së kuqes, sepse ajo është më e rëndësishmja për kthimin e freskisë në fytyrë. Nga ngjyrat është mirë që të përdorni nuanca të ndritura të ngjyrës rozë dhe tonet e portokallta. Ngjyrat e errëta sikur vjollcë dhe kafeje përdorni vetëm nëse e keni lëkurën të rrezitur, sepse në të kundërtën do të dukeni edhe më e lodhur.



Ktheni shkëlqimin në sy

Sytë e lodhur freskojini me hije të ngjyrave të ndritura. Tonet e portokallta dhe të kuqe i bëjnë sytë të shkëlqejnë, pa marrë parasysh a janë sytë ngjyrë kafeje, të kaltër, apo të gjelbër. Për t’i hapur edhe më shumë sytë, nën vetulla vendosni pak hije ngjyrë bezhi.



Mbuloni qeskat e syve

Korrektori është shkopi magjik për mbulimin e qeskave të syve dhe skuqjes rreth syve. Së pari vendosni parashtresën, e më pas me majë të gishtave me kujdes vendosni korrektorin nën sy. Mos harroni që nuanca e verdhë e korrektorit është më idealja për mbulimin e rrathëve të errët.



Buzët shkëlqyese

Në mënyrë që edhe buzët të jenë të lëmuara e joshëse, shmangni ngjyrat joshkëlqyese për buzë dhe atë të ndritshme. Vendosni më parë për një shkëlqim transparent të nuancave pastele, të cilin do ta kombinoni me hije dhe me ngjyrë për faqe. Mundeni të përdorni edhe shkëlqyes pa ngjyrë, i cili duket më natyral.
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi