Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Njerëzimi ecën në sipërfaqen e Marsit

prej Tue 15 Feb 2011 - 0:32
Njerëzimi ecën në sipërfaqen e Marsit Ecja-rusia-mars
Dy astronautë ecën sot për herë të parë në sipërfaqen e Marsit, në një dhomë simulimi brenda Institutit Hapësinor të Moskës.
Siç raportoi BBC gjatë drekës, astronautët janë vullnetarë që kaluan së bashku me katër persona të tjerë një periudhë tetë-mujore në disa tuba pa dritare, që përfaqësojnë një anije kozmike.

Projekti Mars500 po krijon në Tokë kushtet e fluturimit (i cili do të kërkojë 8 muaj kohë deri në mbërritje në planetin e Kuq) dhe ato me të cilat astronautët do të përballen nëse do të zbarkojnë në sipërfaqen e Marsit.

Rusi Alexander Smoleevskiy vendosi flamurin e vendit të tij, ndërsa italiani Diego Urbina atë të Bashkimit Europian, në atë që është sipërfaqja e supozuar e planetit më të afërt me Tokën.

Një flamur i tretë, ai i Republikës Popullore të Kinës, u vendos në Mars. Tre astronautë rusë dhe një francez do të përsërisin ushtrimin në ditët në vazhdim.

Në fundin e stërvitjes, pritet që misioni i rrezikshëm i udhëtimit në Planetin e Kuq të jetë edhe më i afërt.

Shtetet e Bashkuara të Amerikës mundën Bashkimin Sovjetik duke dërguar njeriun e parë në Hënë në vitin 1969, por Federata Ruse mund të hakmerret në mënyrë krejt origjinale, duke u bërë e para që do të zbarkojë në Mars.


Njerëzimi ecën në sipërfaqen e Marsit Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi