Shko poshtë
Salomi
Salomi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 2617
<b>Hobi</b> Hobi : shoping
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne zemren e Shqiperise
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 01/02/2010

default Me rrush kundër plakjes

prej Mon 1 Feb 2010 - 18:27
Studimet e reja amerikane nga Universiteti Cincinnati sjellin disa rezultate interesante dhe të guximshme – konsumimi i rregullt rrushit është një mbrojtës potencial kundër plakjes së sistemit nervor dhe rënies së funksioneve mentale të lidhura me moshën.
Hulumtimi, i cili ka zgjatur 12 javë, ka dëshmuar në fund se përbërësit bioaktiv të rrushit (polifenolet) kanë dhënë efektin e tyre: kanë përmirësuar memorien, aftësitë verbale si dhe orientimin hapësinor te personat te të cilët këto funksione kanë qenë të dëmtuara në një masë (por jo deri te shkalla e demencës).

Është e dukshme se polifenolet antioksiduese (katekinet, epikatekinet, antocianinet), përveç vetive të dëshmuara antikancerogjene dhe kardioprotektive, kanë edhe veprim të fuqishëm neuroprotektiv./
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi