Shko poshtë
Vigani
Vigani
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 105
<b>Postime</b> Postime : 3582
<b>Hobi</b> Hobi : Muzika
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com

default Cili eshte dallimi midis te zgjuarit dhe inteligjentit dhe Pse?!

prej Mon 21 Feb 2011 - 15:50
Ne kete bote ka edhe njerez te zgjuar, edhe njerez inteligjente, megjithate ka dallim mes keta dy lloj njerezish.
Si mendoni ju,cilat jane disa nga keto dallime?!

Cili eshte dallimi midis te zgjuarit dhe inteligjentit dhe Pse?!Arian
Arian
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 2612
<b>Hobi</b> Hobi : Topi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne fole te djallit!
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 12/11/2010

default Re: Cili eshte dallimi midis te zgjuarit dhe inteligjentit dhe Pse?!

prej Mon 21 Feb 2011 - 16:48
Message reputation : 100% (1 vote)
I zgjuar=teresia

Inteligjent-pjesa

Pra, ka njerez qe jane inteligjent ne lamin e shahut. Luajne shah aq bukur aq forte, sa veshtire e kemi ta pranojme kur e shohim ate njeri ne lamit tjera se sa i manget eshte! Ka njerez qe jane inteligjent vetem ne matematik, apo dicka te caktuar...Mirepo qe te gjithe keta, jashte asaj se jane intelegjent, nuk jane te zgjuar, sepse leht mashtrohen, nuk i kuptojne dredhit e tjereve, nuk e kuptojne boten-realitetin ne te cilin jetojne, nuk i kuptojne problemet, sfidatat etj, qe i sjelle jeta.
Ndersa i zgjuar me pak fjale, eshte ai i cili nuk di te luaj shah bukur, por e kupton shahun, nuk eshte ne gjendje te zgjidhe cdo problem matematikore, por di te llogarise diten, javen, muajin, jeten! Gjithashtu di t'i kuptoje njerezit, problemet dhe gjithcka qe i sjell jeta dhe ne fund jo thjeshte te mbijetoje, por edhe te triumfoje!
blodyboys
blodyboys
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 26
<b>Postime</b> Postime : 291
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : gramsh
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 18/02/2011

default Re: Cili eshte dallimi midis te zgjuarit dhe inteligjentit dhe Pse?!

prej Tue 22 Feb 2011 - 18:11
i zgjuar=nuk mashtrohet dhe nuk mbahet peshk nga te tjeret
inteligjent=e kunderta e kti te paritte gjithe dine se une nuk ndalem ne kete jete
Vigani
Vigani
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 105
<b>Postime</b> Postime : 3582
<b>Hobi</b> Hobi : Muzika
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com

default Re: Cili eshte dallimi midis te zgjuarit dhe inteligjentit dhe Pse?!

prej Tue 22 Feb 2011 - 19:34
Unë si e perceptoj... i zgjuar për mendimin tim është ai qe ka aftësi për te kuptuar apo për t'i kapur kuptimet esenciale te një çështje... ndërsa inteligjenti është ai qe edhe mban ne mend, pra ka memorizim te fortë.

Shembull, unë njoh shumë miq te mi qe janë shumë te zgjuar porse nuk mund ta mbajnë ne mend dot një gje si porosi.
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 34
<b>Postime</b> Postime : 21327
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

default Re: Cili eshte dallimi midis te zgjuarit dhe inteligjentit dhe Pse?!

prej Wed 23 Feb 2011 - 0:40
I zgjuari = Nuk shikon endrra

Inteligjenti = Shikon endrra


Cili eshte dallimi midis te zgjuarit dhe inteligjentit dhe Pse?! 6ds9w0
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Re: Cili eshte dallimi midis te zgjuarit dhe inteligjentit dhe Pse?!

prej Wed 23 Feb 2011 - 1:08
I zgjuar do te thote syhapur, njeri qe nuk fle , qe nuk ja hedh dot, i rafinuar, .... etj.
te zgjuar gjen edhe ne politike edhe ne Big Brother. Inteligjent do te thote i afte per te menduar, analizuar e krijuar. Keta i gjen ne shkence e artin krijues...


Cili eshte dallimi midis te zgjuarit dhe inteligjentit dhe Pse?! Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Anonymous
Vizitor
Vizitor

default Re: Cili eshte dallimi midis te zgjuarit dhe inteligjentit dhe Pse?!

prej Wed 23 Feb 2011 - 1:11
Per mua eshte e veshtire te benj nje dallim bardh e zi ne mes te ketyre por sipas meje,zgjuaresia eshte nje dhunti natyrore,talent i dikujt qe gjerat ti mesoje me shpejt, gjersa nje inteligjent ne kte drejtim eshte me i ngadalshem .I zgjuari i meson gjerat permendesh gjersa inteligjenti shtruar!

Timi
Timi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Gjermania
<b>Postime</b> Postime : 6346
<b>Hobi</b> Hobi : internet
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 27/11/2010
http://www.engjujtshqiptare.com

default Re: Cili eshte dallimi midis te zgjuarit dhe inteligjentit dhe Pse?!

prej Sat 5 Mar 2011 - 13:18
veshtir eshte te beh krahasime por nese dikush ka ndonje mangesi une me gjith qef do ta perkrahja e ti ndihmoja sado pak me ato forcat e mija se gjynaf po jeta eshte jet edhe ti mundohu me bo mire se thone te paret ben mire se gjen mire.....
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Re: Cili eshte dallimi midis te zgjuarit dhe inteligjentit dhe Pse?!

prej Mon 25 Apr 2011 - 0:06
kush e di le te ma thote e mua... Cili eshte dallimi midis te zgjuarit dhe inteligjentit dhe Pse?! 36297237


Cili eshte dallimi midis te zgjuarit dhe inteligjentit dhe Pse?! Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Timi
Timi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Gjermania
<b>Postime</b> Postime : 6346
<b>Hobi</b> Hobi : internet
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 27/11/2010
http://www.engjujtshqiptare.com

default Re: Cili eshte dallimi midis te zgjuarit dhe inteligjentit dhe Pse?!

prej Sat 30 Apr 2011 - 6:33
Nuk e di as une....
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Re: Cili eshte dallimi midis te zgjuarit dhe inteligjentit dhe Pse?!

prej Sat 19 May 2012 - 23:23
Kalon ne forumin e filozofise


Cili eshte dallimi midis te zgjuarit dhe inteligjentit dhe Pse?! Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 34
<b>Postime</b> Postime : 21327
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

default Re: Cili eshte dallimi midis te zgjuarit dhe inteligjentit dhe Pse?!

prej Sat 19 May 2012 - 23:53
Dallimi midis te zgjuarit dhe inteligjentit eshte njeri shqiptar e tjetri i huaj...

Shqiptari quhet i zgjuar...

I huaji quhet inteligjent...

Ju si thoni, nuk eshte me bukur SHQIP???


Cili eshte dallimi midis te zgjuarit dhe inteligjentit dhe Pse?! 6ds9w0
Timi
Timi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Gjermania
<b>Postime</b> Postime : 6346
<b>Hobi</b> Hobi : internet
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 27/11/2010
http://www.engjujtshqiptare.com

default Re: Cili eshte dallimi midis te zgjuarit dhe inteligjentit dhe Pse?!

prej Tue 29 May 2012 - 2:29
ai qe eshte i zgjuar mund te jet edhe intelegjent.....
BeSaa
BeSaa
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Postime</b> Postime : 11852
<b>Hobi</b> Hobi : leximi dhe muzika
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne Zemren Shqiptare..
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 12/11/2011

default Re: Cili eshte dallimi midis te zgjuarit dhe inteligjentit dhe Pse?!

prej Tue 29 May 2012 - 21:51
Intelegjent behesh ndersa i zgjuar lind...Sinqeritetin e kam shume te shtrenjte qe t'ia dhuroj njerezve qe u kushton lire karatkeri.

Bindjet e mia, jane identiteti im..! Nuk lejoj te tjeret te vendosin per mua...!

-BESA-

Nuk jam shiu i pranveres,por jam bora e Janarit.
Nuk jam lule e vyshkur nga vapa,por jam rrenje e trungut t'Shqiptarit
Arian
Arian
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 2612
<b>Hobi</b> Hobi : Topi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne fole te djallit!
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 12/11/2010

default Re: Cili eshte dallimi midis te zgjuarit dhe inteligjentit dhe Pse?!

prej Tue 29 May 2012 - 22:13
Besaa shkruajti:Intelegjent behesh ndersa i zgjuar lind...

Eshte e kunderta. Ka njerez analfabet, bile qe cilesohen edhe si budalla ne sy te shoqerise, por qe ne matematike psh nuk u afrohen edhe profesore te po ketij drejtimi.
BeSaa
BeSaa
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Postime</b> Postime : 11852
<b>Hobi</b> Hobi : leximi dhe muzika
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne Zemren Shqiptare..
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 12/11/2011

default Re: Cili eshte dallimi midis te zgjuarit dhe inteligjentit dhe Pse?!

prej Tue 29 May 2012 - 22:21
Hahahaha flm per korigjimin se ashtu eshte si ke thene ti por une gabim paskam shkruar tani e verejta me ate qe ti me ke korigjuar,, gjithesi faleminderit ....Sinqeritetin e kam shume te shtrenjte qe t'ia dhuroj njerezve qe u kushton lire karatkeri.

Bindjet e mia, jane identiteti im..! Nuk lejoj te tjeret te vendosin per mua...!

-BESA-

Nuk jam shiu i pranveres,por jam bora e Janarit.
Nuk jam lule e vyshkur nga vapa,por jam rrenje e trungut t'Shqiptarit
Juventini
Juventini
Administrator
Administrator
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Sweeden
<b>Postime</b> Postime : 8638
<b>Hobi</b> Hobi : Sporti
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 13/10/2011

default Re: Cili eshte dallimi midis te zgjuarit dhe inteligjentit dhe Pse?!

prej Tue 29 May 2012 - 22:35
I zgjuar nuk lind askush me sa di une po behen ne rrjedhen e jetes e varet nga trute qe ka cdo person... e ti perdori si duhet e ku duhet e me ke njerez duhen..se ka njerez qe duhet te sillesh si budalla qe du duket vetja se jan me te mencurit perballe teje Very Happy


Nuk kam kohe te urrej ata qe me urrejne ,sepse jam shume i zene duke dashur ata qe me duan :)))
Cili eshte dallimi midis te zgjuarit dhe inteligjentit dhe Pse?! 5l3r52
Arian
Arian
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 2612
<b>Hobi</b> Hobi : Topi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne fole te djallit!
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 12/11/2010

default Re: Cili eshte dallimi midis te zgjuarit dhe inteligjentit dhe Pse?!

prej Tue 29 May 2012 - 22:35
Besaa shkruajti:Hahahaha flm per korigjimin se ashtu eshte si ke thene ti por une gabim paskam shkruar tani e verejta me ate qe ti me ke korigjuar,, gjithesi faleminderit ....

Pak me heret e thash se jemi njerez dhe kemi mundesine te gabojme. Por, ka njerez qe kete mundesine per ta gabuar duhet ta reduktojne sa me shume, per faktin se te gaboje une si njeri i thjeshte, fundja nuk beje asnje dem, por ju si Profesoreshe, mund ti kushtoje nje klase, nje shkolle apo edhe nje te ardhme per ndonje gabim me te pazakont se ky siper grrrr

Keshtu qe, kujdes! Sot isha, neser nuk mund te jem te te korigjoje!


Edituar për herë të fundit nga Arjani në Tue 29 May 2012 - 22:36, edituar 1 herë gjithsej
Silvana
Silvana
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
 <b>Mosha</b> Mosha : 28
<b>Postime</b> Postime : 9370
<b>Hobi</b> Hobi : moda,leximi,poezia..ecc
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : In Italia
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 03/10/2011

default Re: Cili eshte dallimi midis te zgjuarit dhe inteligjentit dhe Pse?!

prej Tue 29 May 2012 - 22:36
mendoj qe nje person i zgjuar shikohet qysh kur esht femij...


Gabojmë
gjithmonë. Gabojmë nga inati, nga dashuria, nga xhelozia. Gabojmë për
të mësuar. Mësojmë që të mos përsërisim kurrë disa gabime. Gabojmë për
të kërkuar falje, për të pranuar që kemi gabuar. Gabojmë për tu rritur,
për t’u pjekur. Gabojmë sepse nuk jemi perfekt!

Meshkujt janë si macet. Kur i ushqen të gërvishtin. Kur i nxjerr jashtë, qajnë pas dere.

Cili eshte dallimi midis te zgjuarit dhe inteligjentit dhe Pse?! Image
BeSaa
BeSaa
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Postime</b> Postime : 11852
<b>Hobi</b> Hobi : leximi dhe muzika
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne Zemren Shqiptare..
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 12/11/2011

default Re: Cili eshte dallimi midis te zgjuarit dhe inteligjentit dhe Pse?!

prej Tue 29 May 2012 - 22:42
Arjani shkruajti:
Besaa shkruajti:Hahahaha flm per korigjimin se ashtu eshte si ke thene ti por une gabim paskam shkruar tani e verejta me ate qe ti me ke korigjuar,, gjithesi faleminderit ....

Pak me heret e thash se jemi njerez dhe kemi mundesine te gabojme. Por, ka njerez qe kete mundesine per ta gabuar duhet ta reduktojne sa me shume, per faktin se te gaboje une si njeri i thjeshte, fundja nuk beje asnje dem, por ju si Profesoreshe, mund ti kushtoje nje klase, nje shkolle apo edhe nje te ardhme per ndonje gabim me te pazakont se ky siper grrrr

Keshtu qe, kujdes! Sot isha, neser nuk mund te jem te te korigjoje!

Hahahahaha sa me ke be per te qesh pse mendon ti se profesoret jane pagabueshem, une nuk turperohem kur gaboj nese ua kisha thene gabim radhen tjeter do u kerkosha falje dhe do e thosha prap ate te sakten, nuk jam njeri qe frigohem prej gabimeve perkundrazi luftoj per ti menjanuar gabimet... Njerez te perkryer nuk ka, keshtu qe ka qene gabimi i shkrimit se mendimin e kam pasur ndryshe, nuk eshte koha te arsyetohem kur gabojzakonish kerkoj falje e nuk beje arsyetime... Keshtuqe faleminderit per korigjimin tend... Very HappySinqeritetin e kam shume te shtrenjte qe t'ia dhuroj njerezve qe u kushton lire karatkeri.

Bindjet e mia, jane identiteti im..! Nuk lejoj te tjeret te vendosin per mua...!

-BESA-

Nuk jam shiu i pranveres,por jam bora e Janarit.
Nuk jam lule e vyshkur nga vapa,por jam rrenje e trungut t'Shqiptarit
Unknown
Unknown
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
 <b>Mosha</b> Mosha : 30
<b>Postime</b> Postime : 1419
<b>Hobi</b> Hobi : Gjerat e veshtira ...
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : grecce
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 04/12/2011

default Re: Cili eshte dallimi midis te zgjuarit dhe inteligjentit dhe Pse?!

prej Sun 16 Dec 2012 - 14:57
I zgjuari ka pasion për mësim, ndërsa nuk ka afinitetin qe ka intelegjenti, sepse vet koeficientin e intelegjences qe ka i dyti, e bën këtë te mesoj me lehtë e më shpejtë.


Leximi për mendjen është si gjimnastika për trupin ...
Tironci
Tironci
Administrator
Administrator
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 15973
<b>Hobi</b> Hobi : te qeroj oriz me doreza boksi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : New York U.S.A
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 12/10/2011

default Re: Cili eshte dallimi midis te zgjuarit dhe inteligjentit dhe Pse?!

prej Sun 16 Dec 2012 - 15:15
aty ,aty jane te dy
avatar
Miikaaa
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Australia
 <b>Mosha</b> Mosha : 30
<b>Postime</b> Postime : 3712
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2013

default Re: Cili eshte dallimi midis te zgjuarit dhe inteligjentit dhe Pse?!

prej Wed 23 Jan 2013 - 15:31
Inteligjenca eshte kapaciteti me e zoteru dhe me e apliku informacionin ,kurse Zgjuarsia eshte aftesia mentale e shpejte e mprehte dhe origjinale per te vepruar.
ShtriGa
ShtriGa
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 24
<b>Postime</b> Postime : 220
<b>Hobi</b> Hobi : Poezia
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Burrel
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 03/01/2014

default Re: Cili eshte dallimi midis te zgjuarit dhe inteligjentit dhe Pse?!

prej Wed 12 Feb 2014 - 9:14
"Zgjuarsia" dhe "Intelegjenca" jane dy koncepte te ndryshme.

I zgjuar eshte nese arrin ti kap gjerat shume shpejt, per dallim nga intelegjneca qe ato gjera i percepton me tutje qe me vone t'ju hy dhe ne funksion.

Keshtu se paku mendoj une.


Cili eshte dallimi midis te zgjuarit dhe inteligjentit dhe Pse?! Animation1-1
Sponsored content

default Re: Cili eshte dallimi midis te zgjuarit dhe inteligjentit dhe Pse?!

Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi