Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë

Sa e arsyetoni perdorimin e fjaleve te huaja te panevojshme ne gjuhen tone

1 - 33%
0 - 0%
2 - 67%
 
Totali i votave: 3
 
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Sa e nderoni gjuhen

prej Wed 23 Feb 2011 - 2:48
Message reputation : 100% (1 vote)
Gjuha eshte nje element i rendesishem qe e lidh njeriun per nje bashkesi shoqerore te caktuar.
Po ta shikojme gjuhen tone verejme se ajo eshte e stermbushur me fjale te huaja te panevojshme aq sa shpesh here nuk kuptohet nga vet shqiptaret,dhe kete sigurisht e kemi dhurate nga njerezit e rrejshem qe duke perdorur fjale te huaja duan te shiten te ditur,qe te maskojne shterpesine e tyre mendore,dhe neve kjo shterpesi te na duket kuptimplote dhe e bukur.
Po jap disa shembuj te perdorimit te ketyre fjaleve duke dhene edhe fjalen e duhur shqipe.

Mos thuaj Thuaj
Suport Perkrahje, Mbeshtetje
Atak Sulm, Mesymje
Karikim Mbushje
Servis Sherbim
Sekundar Dytesor
Pastiqeri Embeltore
Integritet territorial Teresi hapsinore

Mua mu kujtuan vetem disa fjale por une shpresoj edhe ne ndihmesen tuaj ne kete fushe.Gjeni fjalet e huaja ose viruset gjuhesore, perktheni ato dhe largojini nga fjalite shqipe.
Nuk eshte e thene qe gjuha te pastrohet teresisht nga fjalet e huaja sepse secila gjuhe ka ngapak nga gjuhet tjera por kur ne kemi nje fjale tonen pse ta perdorim fjalen e huaj.
Mendoj se kete gjuhe qe eshte e jona duhet ta nderojme, ta ruajm e ta zhvillojme.
Pres qe te jepni ndimesen dhe mendimet tuaja ne lidhje me kete.
Ju pershendes

 Sa e nderoni gjuhen Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
blodyboys
blodyboys
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 26
<b>Postime</b> Postime : 291
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : gramsh
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 18/02/2011

default Re: Sa e nderoni gjuhen

prej Fri 25 Feb 2011 - 11:14
jan shume shprehje qe i perddorim per te share te tjeret jo ne shqip po ne anglisht apo dhe gjuhe te tjera

KUJDES FJALORIN

Me rrespekt Shpejtimite gjithe dine se une nuk ndalem ne kete jete
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 34
<b>Postime</b> Postime : 21337
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

default Re: Sa e nderoni gjuhen

prej Tue 15 Nov 2016 - 13:00
Kush e njeh kuptimin thurres te cdo fjale di te respektoje edhe gjuhen, fatkeqesisht sot shumica e njerezve flasin papagallisht...


 Sa e nderoni gjuhen 6ds9w0
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 34
<b>Postime</b> Postime : 21337
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

default Re: Sa e nderoni gjuhen

prej Thu 8 Jun 2017 - 17:46
...plotesisht.


 Sa e nderoni gjuhen 6ds9w0
Sponsored content

default Re: Sa e nderoni gjuhen

Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi