Shko poshtë
Salomi
Salomi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 2617
<b>Hobi</b> Hobi : shoping
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne zemren e Shqiperise
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 01/02/2010

default Pse kryqi eshte i shenjte tek katoliket?

prej Mon 28 Feb 2011 - 1:11
Nje gje nuk e kam kuptuar kurre!?Si vdekja e nje personi lan mekatet e gjithe njerzimit?
Pse kryqi eshte i shejt tek krishteret?Kur ne te eshte kryqezu krishti?
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Re: Pse kryqi eshte i shenjte tek katoliket?

prej Mon 28 Feb 2011 - 1:16
Pikerisht sepse eshte kryqezuar Krishti eshte i Shejte.
Duke marre thjeshte nje shembull banal ne filmat horror, cfare behet qe te munden ata qe kane shpirt te keq?
Uje te bekuar dhe Kryqin.
Duke iu kthyer pytjes, motivi qe eshte kryqezuar per mekatet tona qe te na i hiqte,dashurine qe ai ka per ne, Biri i Zotit te vdiste ne nje kryq te mundohej aq shume me plaget e e tij te ne sheronte nga cdo e keqe , nuk eshte shenje dashuri vete fakti qe vdiq e triumfoi mbi mekatin me ringjalljen mbi vdekjen e vuajti aq shume e ben qe te na heqe mekatet.
Ai ne mom qe po vdiste edhe e tallnin, thote :Fali Ate sepse sdine cfare bejne.
Si mundet nje person ne prag te vdekjes te kishte aq shume dhembshuri e dashuri per njerezit e te thosh fali!
E pra ai mundi, Ai vete Jezusi.
Ndoshta edhe po gaboj ndonje term gjithsesi koncepti eshte ai.


 Pse kryqi eshte i shenjte tek katoliket? Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 34
<b>Postime</b> Postime : 21327
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

default Re: Pse kryqi eshte i shenjte tek katoliket?

prej Tue 15 Oct 2013 - 16:42
Sepse Kryqi eshte Shpata e Zotit dhe Jezu Krishti u flijua i pari per t'u mos flijuar i tere njerezimi, me besimin se njerezit do miresoheshin...
Por ai Kryq ajo Shpate e Zotit ka per te rene mbi cdo bastard te kesaj Bote kur te mbushet Kupa...

Feja e Shqiptarit eshte Shqiptaria
Shqipen e Zotit e flasin Shqiptaret

Jezu Krisht - Je Zot i Krijeses


 Pse kryqi eshte i shenjte tek katoliket? 6ds9w0
Kushtrimi4
Kushtrimi4
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 19845
<b>Hobi</b> Hobi : fudball
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : linc ne austri
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 15/01/2011

default Re: Pse kryqi eshte i shenjte tek katoliket?

prej Tue 15 Oct 2013 - 17:31
AnGeLiC shkruajti:Pikerisht sepse eshte kryqezuar Krishti eshte i Shejte.
Duke marre thjeshte nje shembull banal ne filmat horror, cfare behet qe te munden ata qe kane shpirt te keq?
Uje te bekuar dhe Kryqin.
Duke iu kthyer pytjes, motivi qe eshte kryqezuar per mekatet tona qe te na i hiqte,dashurine qe ai ka per ne, Biri i Zotit te vdiste ne nje kryq te mundohej aq shume me plaget e e tij te ne sheronte nga cdo e keqe , nuk eshte shenje dashuri vete fakti qe vdiq e triumfoi mbi mekatin me ringjalljen mbi vdekjen e vuajti aq shume e ben qe te na heqe mekatet.
Ai ne mom qe po vdiste edhe e tallnin, thote :Fali Ate sepse sdine cfare bejne.
Si mundet nje person ne prag te vdekjes te kishte aq shume dhembshuri e dashuri per njerezit e te thosh fali!
E pra ai mundi, Ai vete Jezusi.
Ndoshta edhe po gaboj ndonje term gjithsesi koncepti eshte ai.

SHUM E KE GABIM JEZUSI ISAJ A, S NUK U KRYQEZUAR AJ ENDE ESHT I GJALL NE QILLIN E TRET DHE DO TE KTHEHET NE PLANETIN TON PER TI SPJEGUAR BESIMTARVE KATOLIK SE NUK KA ZOT TJETER POS ZOTI I MADHRUAR DHE AJ DO TE SUNDOJ 40 VITE NE TOK DHE DO TE VDES SI GJDO KRIJES SI E KRIJOJ ZOTI E PASTAJ DO TE RINGJALLET SI TE GJITH NJERZIMILuan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 34
<b>Postime</b> Postime : 21327
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

default Re: Pse kryqi eshte i shenjte tek katoliket?

prej Tue 15 Oct 2013 - 17:36
Kushtrimi4 shkruajti:
AnGeLiC shkruajti:Pikerisht sepse eshte kryqezuar Krishti eshte i Shejte.
Duke marre thjeshte nje shembull banal ne filmat horror, cfare behet qe te munden ata qe kane shpirt te keq?
Uje te bekuar dhe Kryqin.
Duke iu kthyer pytjes, motivi qe eshte kryqezuar per mekatet tona qe te na i hiqte,dashurine qe ai ka per ne, Biri i Zotit te vdiste ne nje kryq te mundohej aq shume me plaget e e tij te ne sheronte nga cdo e keqe , nuk eshte shenje dashuri vete fakti qe vdiq e triumfoi mbi mekatin me ringjalljen mbi vdekjen e vuajti aq shume e ben qe te na heqe mekatet.
Ai ne mom qe po vdiste edhe e tallnin, thote :Fali Ate sepse sdine cfare bejne.
Si mundet nje person ne prag te vdekjes te kishte aq shume dhembshuri e dashuri per njerezit e te thosh fali!
E pra ai mundi, Ai vete Jezusi.
Ndoshta edhe po gaboj ndonje term gjithsesi koncepti eshte ai.
SHUM E KE GABIM JEZUSI  ISAJ A, S  NUK U KRYQEZUAR AJ ENDE ESHT I GJALL NE QILLIN E TRET DHE  DO TE KTHEHET NE  PLANETIN TON PER TI SPJEGUAR BESIMTARVE KATOLIK SE  NUK KA ZOT TJETER POS ZOTI  I MADHRUAR DHE AJ DO TE SUNDOJ  40 VITE NE TOK  DHE DO TE VDES SI GJDO KRIJES SI E KRIJOJ  ZOTI E PASTAJ DO TE  RINGJALLET SI TE GJITH NJERZIMI
O Kushtrim, eshte si eshte puna e fese, qe ka Nje Zot e dime...
Po qe Shqiptari flet Shqip dhe turku turqisht, pse xhamia ne Shqiperi te flasi turqisht?!

Me siguri ndoshta sepse shume perralla thoni ju!


 Pse kryqi eshte i shenjte tek katoliket? 6ds9w0
Jerenim
Jerenim
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Sweeden
<b>Postime</b> Postime : 201
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : As vet nuk e di!!
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 03/12/2012
http://studentet.info

default Re: Pse kryqi eshte i shenjte tek katoliket?

prej Wed 16 Oct 2013 - 10:57
Salomi shkruajti:Nje gje nuk e kam kuptuar kurre!?Si vdekja e nje personi lan mekatet e gjithe njerzimit?
Pse kryqi eshte i shejt tek krishteret?Kur ne te eshte kryqezu krishti?
As vet katoliket nuk e din hahahah, !!dhe sa kam informata une krishtertat ekan pak me ndryshe katoliket ndryshe ortodokset ndryshe..thjesht nje idhull nji besim i kote ne kriq.!!


Nëse nuk mund të bëhesh laps, për të shkruar lumturinë e dikujt, bëhu gomë për të fshirë mërzitjet e saj.
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 34
<b>Postime</b> Postime : 21327
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

default Re: Pse kryqi eshte i shenjte tek katoliket?

prej Wed 16 Oct 2013 - 14:50
Jerenim shkruajti:
Salomi shkruajti:Nje gje nuk e kam kuptuar kurre!?Si vdekja e nje personi lan mekatet e gjithe njerzimit?
Pse kryqi eshte i shejt tek krishteret?Kur ne te eshte kryqezu krishti?
As vet katoliket nuk e din hahahah, !!dhe sa  kam informata une  krishtertat ekan pak me ndryshe katoliket ndryshe ortodokset ndryshe..thjesht nje idhull nji besim i kote ne kriq.!!

Po nga te ngrejme menderen perpjete, me kot nuk ka se t'i besosh nje kryqi...


 Pse kryqi eshte i shenjte tek katoliket? 6ds9w0
Dasa
Dasa
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Postime</b> Postime : 3512
<b>Hobi</b> Hobi : Me flejt
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne Tok te Zotit
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 27/04/2012

default Re: Pse kryqi eshte i shenjte tek katoliket?

prej Wed 16 Oct 2013 - 16:42
VERTET ESHTE PER TU QUDITUR
Si munden me konsideru te shejt edhe me varr ne fyt,ku simbas ktyre ne ket kryq eshte mbytur Jezusi apo Isau a.s.
Nese ne familjen time vritet dikush me thik,un nuk mundem me shejtru at thik,apo me mbajt ne qaf ,ngase ma kujton mbytjen e te dashurit tim.
Vertet te kta ka shum gjera te pa kuptimta qe as vet nuk i din


Pastaj nuk kuptoj si Jezusi me pastron nga gjynahet mu,kur une muj me kan i KRISHTER EDHE ME KAN KRIMINEL,HAJN E ME SHUM VETI TE KQIJA SI MUNDEM ME KAN I PASTER NGA GJYNAHET


Kurrë mos e ngatërro personalitetin tim me sjelljen time, sepse personaliteti është i imi ... kurse sjellja ime, mvaret shumë edhe prej teje!

'' Kush jane njerezit qe mundohen te me gjykojne mua dhe jeten time??
Une e di qe nuk jam perfekt dhe nuk pretendoj qe te jem i tille , por para se te me drejtoni gishtin e gjykoni mundohuni te shifni duart tuaja nese jan te pastra.
...
Kushtrimi4
Kushtrimi4
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 19845
<b>Hobi</b> Hobi : fudball
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : linc ne austri
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 15/01/2011

default Re: Pse kryqi eshte i shenjte tek katoliket?

prej Wed 16 Oct 2013 - 17:08
besimtaret katolik nuk kan faj per lutjen te gabura ata i luten jezusit ISAJT a,s, e jo zotit sepse ashtu disa apostojte ikan msua suphana allahblerton
blerton
Anetari ri
Anetari ri
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
 <b>Mosha</b> Mosha : 35
<b>Postime</b> Postime : 31
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 21/09/2013

default Re: Pse kryqi eshte i shenjte tek katoliket?

prej Wed 16 Oct 2013 - 17:10
siq esht qabja per muslimane ashtu esht kryq per katolike
Kushtrimi4
Kushtrimi4
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 19845
<b>Hobi</b> Hobi : fudball
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : linc ne austri
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 15/01/2011

default Re: Pse kryqi eshte i shenjte tek katoliket?

prej Wed 16 Oct 2013 - 17:12
qabja esht shpia e zotit a kryqi esht jo realblerton
blerton
Anetari ri
Anetari ri
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
 <b>Mosha</b> Mosha : 35
<b>Postime</b> Postime : 31
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 21/09/2013

default Re: Pse kryqi eshte i shenjte tek katoliket?

prej Wed 16 Oct 2013 - 17:14
Kushtrimi4 shkruajti: qabja esht shpia e zotit a kryqi esht jo real
ashtu e konsiderojn kryq katolike i besoj kryq siq besojm ne qabes
Kushtrimi4
Kushtrimi4
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 19845
<b>Hobi</b> Hobi : fudball
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : linc ne austri
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 15/01/2011

default Re: Pse kryqi eshte i shenjte tek katoliket?

prej Wed 16 Oct 2013 - 17:24
i nderuar dhe papa ne vatikan edin mir se jezusi ISAJ A,S, nuk esht kryquar po zoti e terhoq te gjall ne qillin e tret ku ende jeton po aj do te kthet ne tok para kijametit per ti tregua katollikve se ekan pas gabim sa aj nuk esht djali zotit po vetem nje pigamerblerton
blerton
Anetari ri
Anetari ri
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
 <b>Mosha</b> Mosha : 35
<b>Postime</b> Postime : 31
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 21/09/2013

default Re: Pse kryqi eshte i shenjte tek katoliket?

prej Wed 16 Oct 2013 - 17:25
edi kushtrim
Kushtrimi4
Kushtrimi4
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 19845
<b>Hobi</b> Hobi : fudball
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : linc ne austri
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 15/01/2011

default Re: Pse kryqi eshte i shenjte tek katoliket?

prej Wed 16 Oct 2013 - 17:27
me vjen mir se ti e din kush esht jezusi ISAJ A,SLuan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 34
<b>Postime</b> Postime : 21327
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

default Re: Pse kryqi eshte i shenjte tek katoliket?

prej Wed 16 Oct 2013 - 18:01
Dasa shkruajti:VERTET ESHTE PER TU QUDITUR
Si munden me konsideru te shejt edhe me varr ne fyt,ku simbas  ktyre ne ket kryq eshte mbytur Jezusi apo Isau a.s.
Nese ne familjen time vritet dikush me thik,un nuk mundem me shejtru at thik,apo me mbajt ne qaf ,ngase ma kujton mbytjen e te dashurit tim.
Vertet te kta ka shum gjera te pa kuptimta qe as vet nuk i din


Pastaj nuk  kuptoj si Jezusi me pastron nga gjynahet mu,kur une muj me kan i KRISHTER EDHE ME KAN KRIMINEL,HAJN E ME SHUM VETI TE KQIJA SI MUNDEM ME KAN I PASTER NGA GJYNAHET
Sipas teje mo koburre, Shqiperine e copetuar ta shkretojme krejt e mos ta quajme me te shenjte a?!

O koburre qe shkrepet plumbi o...

As cdo me thene koburre nuk e dini, eshte ajo qe ka burri po ku ka burra sot prej jush...


 Pse kryqi eshte i shenjte tek katoliket? 6ds9w0
Dasa
Dasa
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Postime</b> Postime : 3512
<b>Hobi</b> Hobi : Me flejt
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne Tok te Zotit
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 27/04/2012

default Re: Pse kryqi eshte i shenjte tek katoliket?

prej Fri 18 Oct 2013 - 23:00
 Pse kryqi eshte i shenjte tek katoliket? 1672852876  Pse kryqi eshte i shenjte tek katoliket? 1672852876 grrrr 


Kurrë mos e ngatërro personalitetin tim me sjelljen time, sepse personaliteti është i imi ... kurse sjellja ime, mvaret shumë edhe prej teje!

'' Kush jane njerezit qe mundohen te me gjykojne mua dhe jeten time??
Une e di qe nuk jam perfekt dhe nuk pretendoj qe te jem i tille , por para se te me drejtoni gishtin e gjykoni mundohuni te shifni duart tuaja nese jan te pastra.
...
Kushtrimi4
Kushtrimi4
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 19845
<b>Hobi</b> Hobi : fudball
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : linc ne austri
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 15/01/2011

default Re: Pse kryqi eshte i shenjte tek katoliket?

prej Fri 18 Oct 2013 - 23:09
ky luani esht mir me lexua biblen dhe kuranin e pastaj me postua ne ket temMarin
Marin
WebMaster
WebMaster
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Australia
 <b>Mosha</b> Mosha : 79
<b>Postime</b> Postime : 23043
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : diku neper bote
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 24/01/2010

default Re: Pse kryqi eshte i shenjte tek katoliket?

prej Fri 18 Oct 2013 - 23:14
uje te zi i nxorret ksaj temes ama dicka qe ja vlen spo lexojme


MENYRA ME E MIRE PER TE MOS U ZHGENJYER ESHTE TE MOS PRESESH ASGJE NGA ASKUSH
Kushtrimi4
Kushtrimi4
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 19845
<b>Hobi</b> Hobi : fudball
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : linc ne austri
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 15/01/2011

default Re: Pse kryqi eshte i shenjte tek katoliket?

prej Fri 18 Oct 2013 - 23:18
po mir ore ti shum idishme maksi pergjigj ne ket temavatar
i panjohur
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 19172
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne krahet e saj
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 21/02/2012

default Re: Pse kryqi eshte i shenjte tek katoliket?

prej Fri 18 Oct 2013 - 23:20
He mo,ja gjetet fillin ktij muhabeti a jo  grrrr  ...

e lagu,se lagu,po kryqi nje cop dru eshte,i falen sikur me qen vet Perendia grrrr grrrr grrrr


Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Re: Pse kryqi eshte i shenjte tek katoliket?

prej Fri 18 Oct 2013 - 23:43
Dasa shkruajti:VERTET ESHTE PER TU QUDITUR
Si munden me konsideru te shejt edhe me varr ne fyt,ku simbas  ktyre ne ket kryq eshte mbytur Jezusi apo Isau a.s.
Nese ne familjen time vritet dikush me thik,un nuk mundem me shejtru at thik,apo me mbajt ne qaf ,ngase ma kujton mbytjen e te dashurit tim.
Vertet te kta ka shum gjera te pa kuptimta qe as vet nuk i din


Pastaj nuk  kuptoj si Jezusi me pastron nga gjynahet mu,kur une muj me kan i KRISHTER EDHE ME KAN KRIMINEL,HAJN E ME SHUM VETI TE KQIJA SI MUNDEM ME KAN I PASTER NGA GJYNAHET
Eshte simbol i pajtimit te perendise (Zotit) me njerezit,eshte e shenjte ne kuptimin qe simbolizon faljen dhe shpetimin e njerezimit...Edhe myslimanet mbajne si simbol te fese se tyre ne qafe nje gjysem heneze qe per besimtaret e feve te tjera duket e pakuptimte megjithate ky eshte simboli juaj pavaresisht nga roli apo saktesia teologjike nuk duhet qortuar por respektuar akoma me shume nga ana jote Dasa qe mbahesh per besimtar dhe praktikues i fese tende atehere duhej te kuptoje me mire keto gjera edhe pse i kupton por he ndize cik fitilin se boll kemi ren ne gjume,mezi tu dha rasti te gjuash e te nxjerresh mllefin tend ndaj fese edhe pse Islamistet tolerojne dhe respektojne fete e tjera...keshtu pretendohet te pakten nga ana juaj !!! g5g 


 Pse kryqi eshte i shenjte tek katoliket? Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Kushtrimi4
Kushtrimi4
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 19845
<b>Hobi</b> Hobi : fudball
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : linc ne austri
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 15/01/2011

default Re: Pse kryqi eshte i shenjte tek katoliket?

prej Sat 19 Oct 2013 - 0:08
po po kryqi esht sibol i besimtarve katolik ama ne po pysim pse esht sibol i katolikve ne qka bazohenAnabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Re: Pse kryqi eshte i shenjte tek katoliket?

prej Sat 19 Oct 2013 - 0:12
E une c'fare thash?!  Pse kryqi eshte i shenjte tek katoliket? 723485774 


 Pse kryqi eshte i shenjte tek katoliket? Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Marin
Marin
WebMaster
WebMaster
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Australia
 <b>Mosha</b> Mosha : 79
<b>Postime</b> Postime : 23043
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : diku neper bote
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 24/01/2010

default Re: Pse kryqi eshte i shenjte tek katoliket?

prej Sat 19 Oct 2013 - 0:14
AnGeLiC shkruajti:E une c'fare thash?!  Pse kryqi eshte i shenjte tek katoliket? 723485774 
grrrr grrrr grrrr grrrr grrrr grrrr tipota


MENYRA ME E MIRE PER TE MOS U ZHGENJYER ESHTE TE MOS PRESESH ASGJE NGA ASKUSH
avatar
i panjohur
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 19172
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne krahet e saj
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 21/02/2012

default Re: Pse kryqi eshte i shenjte tek katoliket?

prej Sat 19 Oct 2013 - 0:18
AnGeLiC shkruajti:E une c'fare thash?!  Pse kryqi eshte i shenjte tek katoliket? 723485774 
Kodra mbas bregut grrrr grrrr grrrr grrrr


Kushtrimi4
Kushtrimi4
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 19845
<b>Hobi</b> Hobi : fudball
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : linc ne austri
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 15/01/2011

default Re: Pse kryqi eshte i shenjte tek katoliket?

prej Sat 19 Oct 2013 - 0:20
ti e tha esht siboli i pajtimit te perendis ama nuk esht e vrtet perendia nuk eka pranua kryqin as fen katolike sepse jezusi isaj a,s, nuk esht kryqzuar po zoti e terhoq ne qillin e tret ky ende jeton po aj do te kthehet ne tok para kijametit per te tregua katolikve se aj nuk esht dajli zotit dhe kryqi nuk esht siboli i besimtarve por esht nje zotAnabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Re: Pse kryqi eshte i shenjte tek katoliket?

prej Sat 19 Oct 2013 - 0:28
Maksi shkruajti:
AnGeLiC shkruajti:E une c'fare thash?!  Pse kryqi eshte i shenjte tek katoliket? 723485774 
grrrr grrrr grrrr grrrr grrrr grrrr tipota
Thuaj ti se mbase kupton dicka ai nga ajo "asgje-ja" qe kam thene me lart grrrr 


 Pse kryqi eshte i shenjte tek katoliket? Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Kushtrimi4
Kushtrimi4
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 19845
<b>Hobi</b> Hobi : fudball
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : linc ne austri
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 15/01/2011

default Re: Pse kryqi eshte i shenjte tek katoliket?

prej Sat 19 Oct 2013 - 0:33
pse qafirat gjithmon bashkohen kunder besimtarveAnabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Re: Pse kryqi eshte i shenjte tek katoliket?

prej Sat 19 Oct 2013 - 0:35
Kushtrimi4 shkruajti: ti e tha  esht siboli i pajtimit te perendis  ama nuk esht e vrtet perendia nuk  eka pranua kryqin  as fen katolike sepse jezusi  isaj a,s, nuk esht kryqzuar po  zoti e terhoq ne qillin e tret ky ende jeton po aj do te kthehet ne tok para kijametit per te  tregua  katolikve se aj nuk esht dajli zotit  dhe kryqi  nuk esht siboli i  besimtarve  por esht nje zot
Ke ngaterruar liber Kushtrim!!! kyyyy 


 Pse kryqi eshte i shenjte tek katoliket? Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Marin
Marin
WebMaster
WebMaster
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Australia
 <b>Mosha</b> Mosha : 79
<b>Postime</b> Postime : 23043
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : diku neper bote
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 24/01/2010

default Re: Pse kryqi eshte i shenjte tek katoliket?

prej Sat 19 Oct 2013 - 0:35
Kushtrimi4 shkruajti:  pse qafirat gjithmon bashkohen kunder besimtarve
o kushtrimo a hengre daarke mo lere zotin ne punet e veta dhe mos u kruaj shume se ti sdi asgje per fene time as un sdi per tenden


MENYRA ME E MIRE PER TE MOS U ZHGENJYER ESHTE TE MOS PRESESH ASGJE NGA ASKUSH
Marin
Marin
WebMaster
WebMaster
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Australia
 <b>Mosha</b> Mosha : 79
<b>Postime</b> Postime : 23043
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : diku neper bote
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 24/01/2010

default Re: Pse kryqi eshte i shenjte tek katoliket?

prej Sat 19 Oct 2013 - 0:35
AnGeLiC shkruajti:
Kushtrimi4 shkruajti: ti e tha  esht siboli i pajtimit te perendis  ama nuk esht e vrtet perendia nuk  eka pranua kryqin  as fen katolike sepse jezusi  isaj a,s, nuk esht kryqzuar po  zoti e terhoq ne qillin e tret ky ende jeton po aj do te kthehet ne tok para kijametit per te  tregua  katolikve se aj nuk esht dajli zotit  dhe kryqi  nuk esht siboli i  besimtarve  por esht nje zot
Ke ngaterruar liber Kushtrim!!! kyyyy 
edhe un kesntu them se ska mundesi


MENYRA ME E MIRE PER TE MOS U ZHGENJYER ESHTE TE MOS PRESESH ASGJE NGA ASKUSH
avatar
i panjohur
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 19172
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne krahet e saj
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 21/02/2012

default Re: Pse kryqi eshte i shenjte tek katoliket?

prej Sat 19 Oct 2013 - 0:35
grrrr grrrr grrrr grrrr grrrr


Dasa
Dasa
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Postime</b> Postime : 3512
<b>Hobi</b> Hobi : Me flejt
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne Tok te Zotit
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 27/04/2012

default Re: Pse kryqi eshte i shenjte tek katoliket?

prej Sat 19 Oct 2013 - 1:01
AnGeLiC shkruajti:
Dasa shkruajti:VERTET ESHTE PER TU QUDITUR
Si munden me konsideru te shejt edhe me varr ne fyt,ku simbas  ktyre ne ket kryq eshte mbytur Jezusi apo Isau a.s.
Nese ne familjen time vritet dikush me thik,un nuk mundem me shejtru at thik,apo me mbajt ne qaf ,ngase ma kujton mbytjen e te dashurit tim.
Vertet te kta ka shum gjera te pa kuptimta qe as vet nuk i din


Pastaj nuk  kuptoj si Jezusi me pastron nga gjynahet mu,kur une muj me kan i KRISHTER EDHE ME KAN KRIMINEL,HAJN E ME SHUM VETI TE KQIJA SI MUNDEM ME KAN I PASTER NGA GJYNAHET
Eshte simbol i pajtimit te perendise (Zotit) me njerezit,eshte e shenjte ne kuptimin qe simbolizon faljen dhe shpetimin e njerezimit...Edhe myslimanet mbajne si simbol te fese se tyre ne qafe nje gjysem heneze qe per besimtaret e feve te tjera duket e pakuptimte megjithate ky eshte simboli juaj pavaresisht nga roli apo saktesia teologjike nuk duhet qortuar por respektuar akoma me shume nga ana jote Dasa qe mbahesh per besimtar dhe praktikues i fese tende atehere duhej te kuptoje me mire keto gjera edhe pse i kupton por he ndize cik fitilin se boll kemi ren ne gjume,mezi tu dha rasti te gjuash e te nxjerresh mllefin tend ndaj fese edhe pse Islamistet tolerojne dhe respektojne fete e tjera...keshtu pretendohet te pakten nga ana juaj !!!  g5g 
Hmmmm nuk e di e ke then nga vetja apo eshte realiteti qe mu nuk ma mbush mendjen.
Pse Zoti pat nevoj me u pajtu me njerzit,po thu se i ra pishman qe ja mbyten birin e Ti a (Estagfirullah),edhe kerkoj me u pajtu me njerzit a.
Edyta si mundet me qen shpetim kryqi per njerzimin,Un vraj,rrej boj pun jo te mira a don me then se jam i paster ahmmmmm
NejsE
Gjysem henen e ke cek por nuk ke bo kurfar krahasimi,ju lutem ket gjysem hene kurr nuk e kam mbajt ne dor as ne gjoks,besa as qe edi qka eshte,ndersa kryeqi ndoshta ke njohuri se si e konsiderojn krishteret.
Pastaj
Jam shum tolerant dhe e rrespektoj besimin e tjetrit  ngase kete ma meson Allahu xh.sh. edhe kete e rrespektoj,ne shkrimin tim nuk kam ofendu besimin e askujt,por edhe une isha kureshtar me dit kete gje.
Nuk kam kurfar mllefi ndaj asni Feje e aq me pak ndaj shqiptarve te besimit tjeter,ngase  jemi shqiptar un kam besimin tim ata te vetin,me perjashtim te disave qe jan edhe ne ket forum qe mundohem memu shit te menqur kam deshir mi tregu kadal se ka ktu mate menqur:krt: 
Edhe ne fund jam per debat kam deshir me dhez por j o me lujt me ndjenjat e njerve

Moste harroj mesa kam kuptu Maksi eshte katolik,mu nuk me pengon perkunderazi une kam rrespekt per ket djal,dhe e qmoj shum


Kurrë mos e ngatërro personalitetin tim me sjelljen time, sepse personaliteti është i imi ... kurse sjellja ime, mvaret shumë edhe prej teje!

'' Kush jane njerezit qe mundohen te me gjykojne mua dhe jeten time??
Une e di qe nuk jam perfekt dhe nuk pretendoj qe te jem i tille , por para se te me drejtoni gishtin e gjykoni mundohuni te shifni duart tuaja nese jan te pastra.
...
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Re: Pse kryqi eshte i shenjte tek katoliket?

prej Sat 19 Oct 2013 - 1:45
Dasa shkruajti:Hmmmm nuk e di e ke then nga vetja apo eshte realiteti qe mu nuk ma mbush mendjen.

Ste kuptova,dyshon qe kete e kam shkruar une apo pergjigja qe te dhash nuk te bind si pergjigje aspak?!

Pse Zoti pat nevoj me u pajtu me njerzit,po thu se i ra pishman qe ja mbyten birin e Ti a (Estagfirullah),edhe kerkoj me u pajtu me njerzit a.
Edyta si mundet me qen shpetim kryqi per njerzimin,Un vraj,rrej boj pun jo te mira a don me then se jam i paster ahmmmmm
NejsE

Sdi sa e ke lexuar Biblen ti por thote diku nje fragment se perendia ishte zemeruar me krijesat e tij (njerezit) duke verejtur se ajo cfare zoti krijoi (njerezimi) kishte marr rruge te mbrapsht,vrisnin,villnin, benin keq e ishin te zhytur ne mekat dhe per kete ai (zoti) mendoi ti jepte fund gjithe kesaj qe kishte krijuar vete.... Pra ta shkaterronte gjithcka qe kish bere per ti denuar ata (njerezit) por zoti i fali   e  vendosi tu jap e nje mundesi per ti shpetuar dhe   tu falte jeten duke dhen si kurban birin e tij te vetem per te shlyer mekatet e njerezimit me ane te kryqezimit  

Gjysem henen e ke cek por nuk ke bo kurfar krahasimi,ju lutem ket gjysem hene kurr nuk e kam mbajt ne dor as ne gjoks,besa as qe edi qka eshte,ndersa kryeqi ndoshta ke njohuri se si e konsiderojn krishteret.

Une flas nga ckam pare nga besimtare myslimane ne Shqiperi!!!

Pastaj
Jam shum tolerant dhe e rrespektoj besimin e tjetrit  ngase kete ma meson Allahu xh.sh. edhe kete e rrespektoj,ne shkrimin tim nuk kam ofendu besimin e askujt,por edhe une isha kureshtar me dit kete gje.
Nuk kam kurfar mllefi ndaj asni Feje e aq me pak ndaj shqiptarve te besimit tjeter,ngase  jemi shqiptar un kam besimin tim ata te vetin,me perjashtim te disave qe jan edhe ne ket forum qe mundohem memu shit te menqur kam deshir mi tregu kadal se ka ktu mate menqur:krt: 
Edhe ne fund jam per debat kam deshir me dhez por j o me lujt me ndjenjat e njerve
Nuk po shet mend askush ketu,tani nese juve su pelqen pergjigja dhe kundershtimi im problem per ju une flas me aq sa di e kam njohuri por theksoj qe une thjeshte shpreh ate qe di,kam lexuar,mesuar etj jo si besimtare praktikante e kesaj feje apo ndonje feje tjeter...


 Pse kryqi eshte i shenjte tek katoliket? Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Jerenim
Jerenim
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Sweeden
<b>Postime</b> Postime : 201
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : As vet nuk e di!!
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 03/12/2012
http://studentet.info

default Re: Pse kryqi eshte i shenjte tek katoliket?

prej Sat 19 Oct 2013 - 21:45
A nuk doli ndonji katolik per te na e treguar me qart ket punen e kryqit a??


Nëse nuk mund të bëhesh laps, për të shkruar lumturinë e dikujt, bëhu gomë për të fshirë mërzitjet e saj.
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Re: Pse kryqi eshte i shenjte tek katoliket?

prej Sat 19 Oct 2013 - 21:58
Jerenim shkruajti:A nuk doli ndonji katolik per te na e treguar me qart ket punen e kryqit a??
Njerzit nencmojn jo vetem ate qe se kuptojn,por edhe ate qe e kuptojn kur s'eshte ne interes te tyre !

Pershtypja ime e sotme sa per dijeni,beja qejfin vetes tani qqq 


 Pse kryqi eshte i shenjte tek katoliket? Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
BeSaa
BeSaa
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Postime</b> Postime : 11852
<b>Hobi</b> Hobi : leximi dhe muzika
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne Zemren Shqiptare..
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 12/11/2011

default Re: Pse kryqi eshte i shenjte tek katoliket?

prej Sun 20 Oct 2013 - 1:45
Message reputation : 100% (1 vote)
Mqs paskeni bere shume diskutime ne lidhje me kete gje une po sjell nje shkrim qe kam lexuar nga Wikipedia ne lidhje me Kryqin ...

Kryqi është simbol i Jisu Krishtit, i Kishës dhe i të krishterëve. Me Kryqin kujtohet dhe përjetohet dashuria e madhe e Perëndisë dhe flijimi i Zotit tonë Jisu Krisht për të gjithë njerëzit, prej të Cilit rrjedh hiri, shenjtërimi dhe shpëtimi i njeriut.
Kryqi ka shumë fuqi dhe hir, sepse fuqia dhe hiri shenjtërues i Krishtit, kur u kryqëzua, i kaloi në mënyrë mistike dhe të pakonceptueshme Kryqit të Tij të nderuar, “edhe pse duket dru në thelb, është i veshur me pushtet hyjnor, edhe pse është i dukshëm në botë, shpirtërisht bën mrekullinë e shpëtimit të njeriut...”. Kryqi, nëpërmjet Krishtit, nga mjet dënimi u bë mjet shpëtimi, nga simbol mallkimi u bë “zhdukje e mallkimit të lashtë”, ku dhe njerëzve iu falën mëkatet e fajet (Kol. 2:14), (Vep.13:38), (2Korint.5:18-20). Kështu Kryqi u bë shenjë e pajtimit të njerëzve me Perëndinë, shenjë fuqie dhe mbrojtjeje, shenjë bekimi dhe shpëtimi, shenjë fitoreje mbi vdekjen, mbi sëmundjet dhe mbi demonët, prej të cilit edhe dridhen. U bë shenjë lutjeje dhe ndriçimi, shenjë paqeje dhe gëzimi, shenjë falënderimi dhe lavdërimi.
Të krishterët nuk e nderojnë Kryqin si një formë gjeometrike të rastësishme, por si shenjë të Jisu Krishtit. As nuk e nderojnë Kryqin në vetvete si formë, të shkëputur nga Jisu Krishti i kryqëzuar sepse kjo do të ishte me të vërtetë idhujtari. Gjithashtu, as nuk e nderojnë Kryqin të shkëputur nga Ngjallja, sepse Jisu Krishti nuk mbeti në kryq, nuk mbeti në varr, por u ngjall.

Shenja e kryqit

Kryqin, të krishterët, jo vetëm e nderojnë, e zbukurojnë dhe e vendosin brenda e jashtë kishës, por edhe e mbajnë atë në trupin e tyre, në ambientet kudo ku jetojnë, punojnë, studiojnë, udhëtojnë etj. E përdorin Kryqin për bekim, për ndihmë, për shërim shpirti e trupi, për largim të fuqive demoniake dhe në çdo aspekt të jetës së tyre, të gëzuar apo të hidhëruar. Bëjnë shenjën e tij mbi veten tyre, por edhe i kërkojnë priftërinjve t'i bekojnë me të dhe me shenjën e tij.
Bërja e shenjës së Kryqit mbi veten tyre është shprehje shumë e thjeshtë e një lutjeje personale si edhe një dëshmie të besimit të të krishterë.
Të krishterët e bëjnë Kryqin për të shoqëruar lutjet tyre të përbashkëta në kishë, por edhe lutjet personale në shtëpi, në kishë e kudo që ndodhen. E bëjnë kur ngrihen nga gjumi dhe kur bien në gjumë, kur dalin nga shtëpia, kur kalojnë para kishave, kur fillojnë dhe kur mbarojnë aktivitetet e tyre, para dhe pas ngrënies e pirjes, në çdo lajm dhe situatë: të vështirë, të hidhëruar, të frikësuar, të gëzuar, kohë e pa kohë, kur të duan dhe sa herë të duan. Dita dhe nata e besimtarit të krishterë fillon dhe mbaron me bërjen e shenjës së Kryqit.

Në Kishën Ortodokse shenjën e kryqit e bëjnë në këtë mënyrë: Fillimisht, bashkohen tre gishtërinjtë e parë të dorës së djathtë (fig.1), duke pohuar kështu besimin në një Perëndi Triadik, që është njëkohësisht tre persona: Ati, Biri dhe Shpirti i Shenjtë. Dy gishtërinjtë e tjerë, që takojnë tek pëllëmba (fig.1), simbolizojnë dy natyrat e Zotit tonë Jisu Krisht: atë hyjnore dhe atë njerëzore. Në këtë mënyrë bëhet një pohim simbolik i besimit të krishterë orthodhoks. Pastaj tre gishtërinjtë vendosen në ballë (fig.2), duke treguar dashurinë ndaj Perëndisë me të gjithë mendjen dhe se i kushtohen Atij të gjitha mendimet. Pas kësaj dora zhvendoset në bark (fig.3), duke treguar në mënyrë simbolike se i kushtohen Zotit të gjitha dëshirat dhe ndjenjat. Së fundi, dora zhvendoset te supet, në fillim tek i djathti (fig.4), pastaj tek i majti (fig 5), duke pohuar kështu se edhe çdo aktivitet trupor i përket Atij.
Shenjën e Kryqit duhet bërë saktë, jo mekanikisht, jo me nxitim, por me ndjenjë, me shpresëtari, me frymë lutëse dhe pa ndrojtje. Për t’i shijuar të gjitha këto fuqi, hire, dhurata e bekime të Kryqit duhet që të kihet: besim i gjallë te Jisu Krishti, përulësi dhe përpjekje për të pastruar veten nga mëkatet.

 Pse kryqi eshte i shenjte tek katoliket? 190px-Berja_e_kryqitSinqeritetin e kam shume te shtrenjte qe t'ia dhuroj njerezve qe u kushton lire karatkeri.

Bindjet e mia, jane identiteti im..! Nuk lejoj te tjeret te vendosin per mua...!

-BESA-

Nuk jam shiu i pranveres,por jam bora e Janarit.
Nuk jam lule e vyshkur nga vapa,por jam rrenje e trungut t'Shqiptarit
Sponsored content

default Re: Pse kryqi eshte i shenjte tek katoliket?

Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi