Shko poshtë
Ilda
Ilda
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 792
<b>Hobi</b> Hobi : noti & librat
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : tirane
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 07/04/2011

default gjuha greke..

prej Sun 10 Apr 2011 - 15:46
eshte cilesuar si gjuha me e veshtire ne rruzullin tokesor,per nje vote do te behej gjuhe ndrekombetare dhe serisht veshtiresia e saj eshte kaluar me sukses nga mijera emigrant...po ju a keni hasur shume veshtiresi ne te?Anonymous
Vizitor
Vizitor

default Re: gjuha greke..

prej Sun 10 Apr 2011 - 15:52
po ne fillim shum. me pas jo aspak me
Ilda
Ilda
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 792
<b>Hobi</b> Hobi : noti & librat
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : tirane
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 07/04/2011

default Re: gjuha greke..

prej Sun 10 Apr 2011 - 15:55
si i keni mposhtur keto veshtiresi?Anonymous
Vizitor
Vizitor

default Re: gjuha greke..

prej Sun 10 Apr 2011 - 15:57
duke kerkuare ndime nga c do kush qe e dinte me shume se une
Ilda
Ilda
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 792
<b>Hobi</b> Hobi : noti & librat
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : tirane
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 07/04/2011

default Re: gjuha greke..

prej Sun 10 Apr 2011 - 16:00
po televizioni a nuk ju ka ndihmuar?Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Re: gjuha greke..

prej Sun 10 Apr 2011 - 16:14
Ilda shume e bukur tema dhe e rrall...urime
Greqishtja (ελληνικά elinika - helenisht) është një gjuhë indoevropiane që flitet në Greqi dhe në Qipro, dhe nga grekë etnikë në Shqipëri, në Turqi, në Itali, dhe në vende të tjera. Gjuha greke ka një histori të dokumentuar prej 400 vjetësh dhe shkruhet në alfabetin e greqishtes.Do te ishte sot e kesaj dite gjuha nderkombetare por mesa di pervec veshtiresis se kesaj gjuhe problem ne realizimin e kesaj paraqiti dhe Greqishtja e lashte.Sa e veshtire ka qen per mua te mesoj kete gjuhe aspak ndoshta ndikoi se ika qe e vogel nga Shqiperia e disa fjale i kisha mesuar qe ne vendin tim por edhe vete puna e jeta te meson...une personalisht se kam pasur problem shume te madh te mesoj kete gjuhe megjithse thone e veshtire...


gjuha greke.. Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Anonymous
Vizitor
Vizitor

default Re: gjuha greke..

prej Sun 10 Apr 2011 - 16:16
ja kjo grekja foli se si rrihet
Ilda
Ilda
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 792
<b>Hobi</b> Hobi : noti & librat
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : tirane
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 07/04/2011

default Re: gjuha greke..

prej Sun 10 Apr 2011 - 16:36
ne fakt ne momentin qe dikush largohet nga vendi vet nen moshen 10 vjecare nuk eshte se e ka te veshtire gjithmon nqs eshte ne kontakt te vazhdueshem me njerezit...por kemi edhe nje kategori tjeter te rinjsh qe e kane te veshtire por ngushellohen nga ky fakt se kemi nje moshe te tret qe e kane shume me teper te veshtire...
P.S flm por duke qene shume prane ketyre gjerave eshte me e thjehst te hapesh tema te tilla dhe ti mbrosh 100 %Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Re: gjuha greke..

prej Sun 10 Apr 2011 - 16:49
vuajme ca e nga analfabeti ne shume prej nesh sdim te shkruajme e te lexojme gjuhen shqipe dhe ne te shprehur shpesh e balsamojme me fjal te huazuara e jo me Greqishten qe esht nje gjuhe me e nderlikuar e jo kaq e thjesht sa gjuha Shqipe.Une nuk ika kaq e vogel por pergjithesisht i kapja lehte gjerat vetvetiu esht dhe deshira se sa do te mesosh secili per vendin ku jeton e punon e sa i intereson sepse shpesh kam degjuar te thone po ec mo kush do tia dije nese e flasim apo jo Greqishten perderisa kemi pune.Njerezit as kan hyr ne mund te dallojne veshtiresin e kesaj gjuhe sepse thjesht su intereson thjesht mjaftohen me disa fjale sa per te komunikuar e per te mbaruar pune..


gjuha greke.. Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Timi
Timi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Gjermania
<b>Postime</b> Postime : 6346
<b>Hobi</b> Hobi : internet
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 27/11/2010
http://www.engjujtshqiptare.com

default Re: gjuha greke..

prej Mon 11 Apr 2011 - 2:04
Ka shume disa terme e theksime ne dialekt qe nuk mund ti shqiptoj me gojen time kurr.....
maria1984
maria1984
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 169
<b>Hobi</b> Hobi : udhetimet
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : greqi
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 12/04/2011

default Re: gjuha greke..

prej Thu 14 Apr 2011 - 21:29
kam nje vit e ca qe jetoj ne greqi dhe nuk i kam kaluar akoma veshtiresit nuk e kam mesuar mir greqishten. televizori radjo e cdo gje tjeter ne greqiht te ndihmon por mbi te gjitha eshte komunikimi kjo ekziston jo vetem per greqishten por per cdo gjuh po spate komunikim nuk mesohet dhe ai te jete me greket qe ta thithesh ashtu sic duhet theksin e tyre .


<br>
Anonymous
Vizitor
Vizitor

default Re: gjuha greke..

prej Thu 14 Apr 2011 - 21:32
Ke te drejte eshte e veshtire si gjuhe por edhe shume e pasur ,,,,kur erdha ne fillim te them te drejten sme ka pelqy fare po tani ,,,,,,,,,,,,me pelqen se komunikoj
maria1984
maria1984
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 169
<b>Hobi</b> Hobi : udhetimet
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : greqi
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 12/04/2011

default Re: gjuha greke..

prej Thu 14 Apr 2011 - 21:49
dhe un gjithashtu .per te mos then e urreja si gjuhe por cdo gjuh ka bukurin e vet


<br>
Timi
Timi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Gjermania
<b>Postime</b> Postime : 6346
<b>Hobi</b> Hobi : internet
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 27/11/2010
http://www.engjujtshqiptare.com

default Re: gjuha greke..

prej Fri 15 Apr 2011 - 5:46
Po sikur ta mesoj ene une?
Calypso
Calypso
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 36630
<b>Hobi</b> Hobi : shkrimi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne hapat e jetes
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 21/05/2011

default Re: gjuha greke..

prej Tue 26 Jul 2011 - 0:08
gjuh e veshtire por neve tani na asht ba gjuh e dyte dhe ndodh qe shpesh here ta kemi me per mbare te flasim greqisht dhe me shoqerine tone .....noshta duket sikur dojme te dukemi por nuk asht kshu se kush ka ardh qe fmi ktu dhe kan mbi 16 vjet asht llogjike ta ken me te lehte te flasin greqisht apo gjuh tjeter por po flas per greqishten ngaqe jam ne kte teme dhe ngaqe jam dhe une pjese e ketij emigrimi ne kte ven.......veshtiresia kam pas ne fillim se isha e vogel dhe sdija asnji fjale por sot gjynah me than qe kam veshtiresi se flasim gati 24 ore ne dote kte gjuhe


*Gabojme gjithmone . Gabojme nga inati . Gabojme per te mesuar . Mesojme qe te mos perserisim kurre disa gabi me!!!
*E αdmiroj zemren time,shume here eshte plαgosur ngα dαshuria dhe miqesiα,por prαpe kα forcen te rrαhe fort!!!
*Ajo qe te tjert menojne per ty, nuk te perket!!!
*Mos krahaso jeten tane me te tjerve, sepse nuk e ke iden se si asht udhetimi tyne!!!
*Buzeqesh, sepse nuk i ke te tana hallet e botes mbi veten tane!!!

gjuha greke.. N
Sponsored content

default Re: gjuha greke..

Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi