Shko poshtë
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 34
<b>Postime</b> Postime : 21327
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

default Paragjykimet popullore per njerezit

prej Sat 16 Apr 2011 - 3:43

• Buka: Në qoftë se dikush të gjen duke ngrënë bukë, të do shumë vjehrra. Kur je duke ngrënë bukë e ndërron vend, do të ndërrosh bashkëshorten.
• Bereqeti: Kur flet duke ngrënë bukë, të largohet bereqeti.
• Burri: Po të erdhi një burrë në shtëpi dhe nuk i jep gjë të pijë ose
të hajë, të ikën shkesi.
• Cigarja: Në qoftë se të ndizet cigarja anash, ke rrugë.
• Dita: Dita e martë është ters, dita e premte ka një orë ters.
• Dora: Kur të kruhet dora e majtë, do të marrësh lekë, kur të
kruhet e djathta do të japësh lekë.
• Dhoma: Po të hysh natën e parë në dhomën e nuses, me këmbën
e majtë, gjithë jeta bashkëshortore të shkon ters.
• Faqja: Kur të kruhet faqja të vjen një mik.
• Filxhani: Kur mbush filxhanin e kafesë dhe ai të derdhet, e pi
shumë kafenë.
• . Fjetja: Po qe se fle me gjysmë syri hapur, je me fat.
• Gaca: Kur rri ngrehur një gacë mbi saçin e bukës, të vjen një mik.
• t Gota: Kur thyen një gotë ose një filxhan, prit një të mirë.
• Gratë: Në atë shtëpi ku zihen gratë, nuk ndizet shpejt zjarri.
• Gjarpri: Në qoftë se të pret rrugën gjarpri, të shkon dita ters.
• Gjeli: Po qe se në mesnatë gjeli këndon tri herë, të vjen një laj n
me rëndësi.
• Hunda: Kur të hanë hundët, zihesh me dikë ose mërzitesh.
• Jevgu: Kur në mëngjes takon një jevg, të shkon dita mbarë.
• Kafshata: Kur je duke ngrënë dhe të bie kafshata në tokë, të ikën risku.
• Keq: Kur je keq, prit një të mirë.
• Kërcet: Kur natën të duket se të kërcet shtëpia, ke mbarësi.
• Këmba: Kur ecën me njërën këmbë mbathur e me tjetrën zbathur,
të vdes gruaja.
• Krëhri: Po qe se të bie krëhri në tokë, ke rrugë.
• Kripa: Ai që e ha kripën shumë, do edhe gruan shumë.
• Koka: Po qe se i bie fëmijës me lugë kokës, mbetet i shkurtër.
• Kukuvajka: Kur kukuvajka këndon në një pemë afër shtëpisë, aty do të ketë fatkeqësi.
• Lemza: Në qoftë se të'zë lemza në bukë, dikush të përflet
• Lepuri: Po të doli lepuri përpara, të shkon dita ters.
• Vajza: Një vajzë që ha një lugë gjellë, pasi të ketë ngrënë bukë, e ndan burri.
• Macja: Macja e zezë që të pret rrugën ndjell tersllëk.
• Miu: Në qoftë se miku të vret një mi dhe e djeg në zjarr, të zhduken minjtë.
• Miku: Kur shkon mik dhe gjen mish të përgatitur përpara, je bujar.
• Kur shkon mik dhe të hahet shumë, ajo shtëpi është kurnace.
• Nishani: Sa më shumë të kesh nishane, aq me fat je.
• Pështyma: Kur pështyn dhe pështyma të bie në rroba, sëmuresh.
• Qeni: Qeni që angullin natën parandien fatkeqësi në familje.
• Shtëpi: Kur para se të hysh në shtëpi të re fut një mace brenda, ajo të merr të këqiat e shtëpisë.
• Thinjat: Dalja e thinjave në moshë te re, sjell fat.
• Uji: Kur je duke pirë ujë dhe të fueret uji(pengohet në fyt), ke fatkeqësi ose dikush flet keq për ty.
• Xhaketa: Kur hyn në dhomë dhe të ngec xhaketa në dorezë të derës ose në një gozhdë, ke para borxh.
• Veshi: Po qe se të ther veshi i majtë, të shajnë; kur te ther i djathti, të lëvdojnë.

Shenim: Nxjerre nga libri "Perla Shqiptare" i autorit Hilmi Kolgjegja.


Paragjykimet popullore per njerezit 6ds9w0
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi