Share
Shko poshtë
Vigani
Vigani
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 104
<b>Postime</b> Postime : 3582
<b>Hobi</b> Hobi : Muzika
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com

default Thënie Filozofike

prej Wed 3 Feb 2010 - 12:34
Message reputation : 100% (1 vote)
Thoni mendime te ndryshme filozofike nga filozof te njohur si Shekspiri,Hegeli,Volteri etj etj.

Gjat lodhjes pershperit fjalin: Rruga qe te shpien kah lavdia nuk ka qen e shtruar me lule !
vllai
vllai
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Postime</b> Postime : 121
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 24/01/2010

default Re: Thënie Filozofike

prej Wed 3 Feb 2010 - 12:37
te them dicka qe duhet te kesh force shpirti
ARMIKUN FALE POR MOS I HARO EMRIN KURRE
Karamelica
Karamelica
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 3517
<b>Hobi</b> Hobi : Noti!
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne hene me yjet !!
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 12/11/2010

default Re: Thënie Filozofike

prej Tue 28 Dec 2010 - 14:08
Arsyetojne te gjithe,por njerz te arsyeshem ka pak!!!


Në qoftë se njerëzit flasin prapa krahëve të mi, atëherë kjo do të thotë që unë jam një hap përpara tyre...!!
Arian
Arian
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 2612
<b>Hobi</b> Hobi : Topi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne fole te djallit!
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 12/11/2010

default Re: Thënie Filozofike

prej Tue 28 Dec 2010 - 14:15
"Njerezit e medhenje jane si meteoret qe ndricojne duke e shkri veten, per t'i dhene drite erresires se tokes" - Napoleoni.
Karamelica
Karamelica
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 3517
<b>Hobi</b> Hobi : Noti!
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne hene me yjet !!
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 12/11/2010

default Re: Thënie Filozofike

prej Tue 28 Dec 2010 - 14:32
Tërë problemi në botë qëndron se *njorantët dhe fanatikët janë aq të sigurtë ndaj vetes,ndërsa të mencurit plot me dyshime (Bernart Rasëll)

Kjo eshte nje nga theniet te cilat mua me pelqen shume!!!!


Edituar për herë të fundit nga Karamelica në Tue 28 Dec 2010 - 14:47, edituar 1 herë gjithsej


Në qoftë se njerëzit flasin prapa krahëve të mi, atëherë kjo do të thotë që unë jam një hap përpara tyre...!!
Salomi
Salomi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 2617
<b>Hobi</b> Hobi : shoping
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne zemren e Shqiperise
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 01/02/2010

default Re: Thënie Filozofike

prej Tue 28 Dec 2010 - 14:36
Nëse me te vërtetë deshiron te njohësh te vërtetën mbi vetveten dhe jetën, atëherë kohe pas kohe duhet te dyshosh ne gjithçka.

René DecartesNese nje dite do te qash,
Me kerko!
S’te premtoj qe do te mundem te te bej te buzeqeshesh,
Por mundem te qaj me TY!
Nese nje dite do deshirosh te ikesh larg,
Me kerko!
S’te premtoj qe do mundohem te te ndaloj,
Por mundem te vij me TY!
Nese nje dite nuk do deshirosh te flasesh me njeri;
Me lajmero…
Te premtoj qe do te jem i heshtur!
Por…
Nese nje dite do me kerkosh dhe nuk do me gjesh…
Eja per vizite…
Ndoshta kam nevoje per TY…
Kristiina
Kristiina
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
 <b>Mosha</b> Mosha : 29
<b>Postime</b> Postime : 5449
<b>Hobi</b> Hobi : Noti...
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : GRECCE
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 29/01/2010

default Re: Thënie Filozofike

prej Tue 28 Dec 2010 - 16:18
Nje nga principet me te larta te moralit te vertete shprehet ne respektin per dinjitetin njerzore te secilit prej nesh pa dallim , para se gjithash sepse ai eshte njeri dhe pastaj per dinjitetin e tij vetjak.
Bjellinski
Malvina
Malvina
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 76
<b>Postime</b> Postime : 3690
<b>Hobi</b> Hobi : wow
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ketu
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 11/12/2010

default Re: Thënie Filozofike

prej Tue 28 Dec 2010 - 18:03
Te sakrifikosh lumturine tende per lumturine e nje personi qe dashuron ,eshte me te vertete dashuria me e madhe qe ekziston.
Ila *Ili


https://www.youtube.com/v/D6rBP4euSUM[/flash]
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 34
<b>Postime</b> Postime : 21327
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

default Re: Thënie Filozofike

prej Mon 7 Feb 2011 - 16:53
..................KANE THENE PER JETEN..................

Hapi i pare per te perjashtuar gjerat e padeshiruara nga jeta eshte kjo: Vendos cfare do.
Ben Stein
S'ekziston asnje copez deshmie se jeta eshte dicka serioze.
Brendan Gill
Jeta eshte nje gjuhe e huaj; te gjithe meshkujt e shqiptojne gabimisht.
Christopher Morley(1890 - 1957)
Qellimi i jetes eshte te luftoje pjekurine.
Dick Werthimer
Jeta eshte vetem nje gje e mallkuar pas nje tjetre.
Elbert Hubbard (1856 - 1915)
S’eshte
e vertete se jeta eshte vetem nje gje e mallkuar pas nje tjetre. Eshte
nje gje e mallkuar mbi nje tjeter dhe keshtu me rradhe.
Edna St. Vincent Millay (1892 - 1950)
Jeta eshte dicka qe ndodh kur s’te ze gjumi.
Fran Lebowitz (1950 - )
Jeta eshte dicka qe te gjithe duhet ta provojne se paku njehere.
Henry J. Tillman
Jeta eshte e kendshme. Vdekja eshte e qete. Vetem tranzicioni eshte pak i mundimshem.
Isaac Asimov (1920 - 1992)
Jeta eshte nje mesim i gjate mbi nenshtrimin.
James M. Barrie (1860 - 1937)
Jeta eshte ajo qe te ndodh perderisa je i zene duke bere plane tjera.
John Lennon (1940 - 1980), "Beautiful Boy"
Jeta eshte ZOO ne nje xhungel.
Peter De Vries
Jeta eshte nje semundje qe perhapet permes marredhenieve seksuale..
R. D. Laing
Jetesen e bejme nga ato qe marrim, jeten e bejme nga ato qe japim.
Sir Winston Churchill (1874 - 1965)
Jeta e pakontrolluar s’ia vlen te jetohet.
Sokrati (469 BC - 399 BC),
Jeta esthe nje seri e pathyer situatash te rrejshme.
Thornton Wilder (1897 - 1975)
Jeta eshte vetem nje pasqyre, dhe ate qe sheh aty duhet patjeter ta shohesh njehere brenda vetes.
Wally 'Famous' Amos (1936 - )
Jeta s’eshte e drejte. Eshte vetem me e drejte se vdekja, kaq.
William Goldman, "The Princess Bride"
Qellimi i jetes eshte te jetosh ne pajtim me natyren.
Zeno (335 BC - 264 BC),..........KANE THENE PER MIQESINE..........

Fatkeqesite tregojne kush jane shoke te vertete.
Aristoteli (384 BC - 322 BC), Eudemian Ethics

Pa shoqeri askush s'do deshironte te jetoje, edhe po te kishte gjitha te mirat tjera.
Aristoteli (384 BC - 322 BC), Nichomachean Ethics

Nje
mik i mire mund t'ua thote per nje minute ne fytyre te gjitha problemet
qe ju keni. Mbase s'do ju duket aq mik i mire pasi t'ua kete thene te
gjitha.
Arthur Brisbane, "The Book of Today"


Te mos kesh shoket te pabarabarte me veten.
Confucius (551 BC - 479 BC), The Confucian Analects

Mos u mbro me gardh - mbaj shoqerine perreth.
Proverb Ceke

Mund
te besh me shume miq per dy muaj nese shpreh interesim per njerezit e
tjere se sa mund te besh per dy vjet duke u munduar t'i besh tjeret te
interesohen per veten tende.
Dale Carnegie

Mos
u mundo asnjehere te arsyetohesh - miqte e vertet nuk kane nevoje te
degjojne arsyetimet ndersa armiqte s'do te degjojne sidoqofte.

Elbert Hubbard (1856 - 1915)


Nese nuk i kupton karakterin nje njeriu - shiko miqte e tij.

Proverbe japoneze.


Ne mireqenie miqte tane na njohin neve; ne mjerrim i njohim ne ata.
John Churton Collins

Fatkeqesia te tregon se kush jane miqte tuaj te vertete.
Lois McMaster Bujold


Dua gjithmone te di cdogje mbi miqte e mi te ri dhe asgje mbi ata te vjetrit.
Oscar Wilde (1854 - 1900)


Miqte kane te gjitha gjerat e perbashketa.

Platoni (427 BC - 347 BC), Dialogues, Phaedrus


Mireqenia krijon miq - fatkeqesite i vene ne prove.
Publilius Syrus (~100 BC)

Miqte mund te vijne dhe te ikin - por armiqte grumbullohen gjithnje e me shume.

Thomas Jones (1892 - 1969)


Mos ec pas meje, une s'udheheq dot. Mos ec para meje, se mbase s'te ndjek. Ec prane meje dhe te behemi miq.

I panjohur (mendohet te jete thene nga Albert Camus)……….KANË THËNË PËR DASHURINË……….

Mos provo asnjëherë një dashuri që s’e ndjen, sepse dashurinë s’e komandojmë dot!
Alan WATTS

Mbase
ndjenjat që përjetojmë kur jemi të dashuruar pasqyrojnë një gjendje
normale. Të jeni të dashuruar tregon se si duhet të jetë një njeri në
të vërtetë.
Anton CHEKHOV (1860 – 1904)

T’i kesh frikën dashurisë do të thotë t’i keshë frikën jetës, dhe ata që i frigohen jetës janë tre pjesë të vdekur.
Bertrand RUSSELL (1872 – 1970), Martesa dhe morali (1929)

Dashuria
s’mjafton. Duhet të jetë themeli, gurthemeli – por në asnjë mënyrë
struktura e tërë. Është shumë e lakueshme, shumë e butë.
Bette DAVIS (1908 – 1989)

Pastërtia e mendjes do të thotë çiltërsi e pasionit, prandaj një mendje e pastër dashuron nxehtësisht dhe sheh qartë atë që do.
Blaise PASCAL (1623 – 1961)

Takimi i dy personaliteteve është si një kontakt i dy substancave kimike: nëse ka reaksion, të dyja transformohen.
Carl JUNG (1875 – 1961)

Të duash dhe të të duan do të thotë të ndjesh diellin nga të dyja anët.
David VISCOTT Si të jetosh me një person tjetër, 1974

Çdo dashuri që s’ka shoqërinë si pikënisje është si një mur i ndërtuar në rërë.
Ella W. WILCOX

Gjithmonë ka ca çmenduri në dashuri. Por poashtu gjithmonë ka ndonjë arsye në çmenduri.
Friedrich NIETZSCHE

Dashuria është triumfi i imagjinatës mbi inteligjencën.

H.L. MENCKEN

Ilaçi i vetëm i dashurisë është të dashurosh më shumë.
Henry David THOREAU


Pasioni e bën botën të rrotullohet. Dashuria vetëm e bën një vend më të sigurtë.
ICE T

Një fjalë na çliron nga të gjithë barrat dhe dhimbjet e jetës: ajo fjalë është “dashuria”.
SOFOKLIU

Dashuria ose është ose s’është! S’ekziston gjë e tillë si “dashuri e pakët”
Toni MORRISON (1931 -) Beloved

Dashuria
s’është vendim. Është një ndjenjë. Sikur të mundnim të vendosim kë të
duam do ishtë shumë më thjeshtë por shumë më pak magjike.
Trey PARKER dhe Matt STONE, South Park, Chef Aid, 1998


Duaji të gjithë, beso vetëm disa. Askujt mos i bëj keq.
William SHAKESPEARE (1564 – 1616),”All’s Well That Ends Well”


Mosha s’ju mbron nga dashuria, por dashuria, deri diku, ju mbron nga mosha.
Jeanne MOREAU

Pjesa më e dhimbshme e një dashurie është t’i falni gabimet njëri-tjetrit.
John SHEFFIELD..........KANE THENE PER SUKSESIN..........

Cdo here mbani mend se vendimi juaj per te patur sukses eshte me i rendesishem se cdo gje tjeter
Abraham Lincoln (1809 - 1865)


Nese
A eshte sukses ne jete, atehere A eshte e barabarte me x plus y plus z.
Puna eshte x, y eshte loja; dhe z eshte te mbash gojen mbyllur.
Albert Einstein (1879 - 1955), Observer, Jan. 15, 1950

Mos u mundo te behesh njeri i suksesshem por me mire te behesh i vlefshem.
Albert Einstein (1879 - 1955)


Eshte e mundur te deshtosh ne shume menyra...perderisa te kesh sukses eshte e mundur vetem ne nje menyre.
Aristotle (384 BC - 322 BC),

Pse te jesh burre - kur mund te jesh SUKSES?
Bertolt Brecht (1898 - 1956)


Nuk e dij cili eshte celesi i suksesit, por celesi i deshtimit eshte te mundohesh te kenaqesh cdokend.
Bill Cosby (1937 - )


Cfare
eshte paraja? Nje njeri eshte i suksesshem nese zgjohet ne mengjes dhe
bie te fleje ne darke, dhe ne mes ketyre dyjave ben ate qe deshiron te
beje.
Bob Dylan (1941 - )

Ekziston vetem nje sukses - te jesh ne gjendje te kalosh jeten ashtu si do vet.
Christopher Morley (1890 - 1957)

Suksesi vjen tek ata qe jane shume te zene duke e kerkuar ate.
Henry David Thoreau (1817 - 1862)

Thënie Filozofike 6ds9w0
Karamelica
Karamelica
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 3517
<b>Hobi</b> Hobi : Noti!
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne hene me yjet !!
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 12/11/2010

default Re: Thënie Filozofike

prej Mon 7 Feb 2011 - 17:04

Të kuptosh të vërtetën e diçkaje, është fillimi i të kuptuarit.


Në qoftë se njerëzit flasin prapa krahëve të mi, atëherë kjo do të thotë që unë jam një hap përpara tyre...!!
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 34
<b>Postime</b> Postime : 21327
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

default Re: Thënie Filozofike

prej Mon 7 Feb 2011 - 17:46
Te gabosh eshte njerzore , e ngulosh ne gabime eshte marrezi. CICERONI.

Qdo njeri qe punon , gabon. GETE.

Nga gabimet e te tjereve I menquri korrigjon vetveten. GETE.

Pagabueshmeria e femres vlen sa trimeria e burrit. GETE.

Dikush gabon nga frika qe ka se mos gaboje. LESING.

Njeriu qe s`gabon , zakonisht s`ben asgje. FELPS.

S`ka hidherim me te madh sesa kur gabojme aq shume , sa na vjen turp nga vetja. LAITON


Thënie Filozofike 6ds9w0
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 34
<b>Postime</b> Postime : 21327
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

default Re: Thënie Filozofike

prej Mon 7 Feb 2011 - 17:47
Fati ndihmon te guximshmit.VIRGJILI.

I shpeton rrezikut vetem ai qe virgjelon edhe kur eshte I sigurt. P. SIRO.

Lufta nuk duhet as te kihet frike, as te provokohet. PLINI.

Suksesi eshte gjithmone bir I guximit. VOLTER.

Kuraja nuk mund te fshihet : eshte nje virtyt qe I shpeton hipokrizes.NAPOLEONI.

Eshte guximtar ai qe ka frike ate qe duhet ta kete frike, dhe nuk ka frike ate qe s`duhet te kete frike. L. TOLSTOJ.

Guximi nuk del kurre jashte modes. THEKEREI.

Lufta provon trimin , zemerimi te diturin, fatkeqesia shokun. PROVERB ORIENTALE.

Frikacaket vdesin shume here para vdekjes se tyre ; trimat e provojne vdekjen vetem nje here. SHEKSPIRI.

Ari provohet ne zjarr, njerezit ne fatkeqesi. SENEKA.

Kur jane njerezit te bashkuar , e humbasin ndjenjen e dobesise. MONTESKJE.

Guximi me I veshtire per te cilin kane nevoje sidomos te dobtit , eshte guximi qe te dine te vuajne kur duhet. TAMAZEO.

Eshte nje akt I bukur edhe me vlere te perbuzesh vdekjen ; por aty ku jeta eshte me e tmershme se vdekja , vlera me e madhe eshte te guxosh te jetosh. T. BRAUN.


Thënie Filozofike 6ds9w0
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 34
<b>Postime</b> Postime : 21327
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

default Re: Thënie Filozofike

prej Mon 7 Feb 2011 - 17:47
Te jetosh mire , eshte me mire se te jetosh. ARISTOTELI.

Studimi qe te mesosh si duhet jetuar mire, duhet te vazhdoje gjithe jeten. SENEKA.

Njerezit vegjetojnee dhe jane te lodhur nga jeta, kur nuk kane nje qellim te cilit t`I kushtojne qdo perpjekje e mendim. MARK AUREL.

Ashtu si je dite e hargjuar mire jep nje gjume t kendshem , po ashtu edhe nje jete e perdorur mire jep nje vdekje te rehatshme. L. DA VINQI.

Kush nuk e qmon jeten , nuk e meriton. L. DA VINQI.

Pelhura e jetes sone perbehet prej fijesh te ngatrruara , te mira e te keqija se bashku. SHEKSPIR.

Te gjitheve u dhimbset jeta , por njeriu I ndershem I jep me teper rendesi nderit sesa jetes.SHEKSPIRI.

E verteta , liria , virtyti jane tri gjerat e vetme per te cilat duhet ta duam jeten. VOLTER.

Jeta eshte nje fushe qe na jep ashtu si ta perdorim ne; nje korrje gjembash ose lulesh.
Lodhje nga jeta na meson te çmojme vetem te mirat e saj. GETE.

Sa mire eshte te jetosh edhe kur e ardhmja te kercenon. Jeta te buzqesh edhe kur I ke syt me lot.MOXART.

Me I ngadalshmi qe ka nje pikësynim , ecen gjithmonë me shpejt se ai qe endet pa qellim.LESING.

Sekreti I jetes se njeriut nuk qendron vetem ne te jetuar , por edhe qe te dish pse jeton. DOSTOJEVSKI.

Jeta eshte nje parajse , por njerzit as nuk e dine dhe as nuk e qajne koken ta dine kete.DOSTOJEVSKI.

A te pelqen jeta? Atëhere mos e humb kohen , qe eshte pelhura nga e cila eshte e perbere jeta. FRANKLIN.

Jashte jetes jane te hapura dy rruge : njera te qon ne ideal e tjetra ne vdekje . SHILER.

Jeton gjate vetem ai qe jeton ndershmerisht. SHERIDAN.

Ndoshta jeta nuk eshte veqse nje enderr e gjate dhe qasti I vdekjes , nje zgjim I papritur.FENELON.

Jeta eshte nje prove per te fortet . KARDUQI.

Shume pak I mesoi jeta atij qe nuk I mesoi te duroje fatekeqesite. A. GRAF.

Krimi me I madh eshte vetevrasja , sepse eshte I vetmi per te cilin nuk mund te pendohesh.A. DYMA(ati)


Thënie Filozofike 6ds9w0
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 34
<b>Postime</b> Postime : 21327
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

default Re: Thënie Filozofike

prej Mon 7 Feb 2011 - 17:48
Kopracia zhduk besnikerine , ndershmerine dhe gjithe vyrtytet tjera. SALUSTI.

Te varferit I mungojne shume gjera , koprracit I mungon gjitheqka.P. SIRO.

Q`eshte koprracia ? Eshte te rrosh ne varferi nga frika se mos behesh I varfer.S. BERNARD.

Koprraci humbet qdo gje, nga lakmia per te pasur gjithqka. LA FONTEN.


Thënie Filozofike 6ds9w0
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 34
<b>Postime</b> Postime : 21327
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

default Re: Thënie Filozofike

prej Mon 7 Feb 2011 - 17:48
Njeriyn e lart dhe me karakter nuk mund ta thyejne as kryelartet e as terbimi I tiraneve .HORACI.

Talenti edukohet ne qetesi , karakteri ne rrymen e jetes. GETE.

Karakteri I jep shkelqeim rinise dhe nder pleqerise. EMERSON.

Karakter eshte energjia konsatante e vullnetit. LAKORDER.

Nje njeri pa karakter eshte si nje ushtar pa arme , si nje udhetar pa para. A. PETIE.

Vetem ne qoftese vleresojme karakterin me shume se dijen dhe mendimin , ne levrojme token ku do te rritet qyteterimi I vertete. SAIQIK.

Karakteri I njeriut nuk qendron ne intelektin , por ne zemren e tij. ZHAGOB.

Kush nuk ka karakter , nuk eshte njeri , por nje send qfaredo. QENFORT.

Intelegjenca eshte nje shpate me dy tehe qeliku , e forte dhe e mbrehte. Per doreze ajo ka karakterin dhe pa kete nuk ka vlere. BODENSHTAG.

Nuk eshte zgjuarsia e holle qe I formoi kombet, por karakteret e forta dhe te paepura. D`AKSELIO.

Askush nuk mund te beje te ndihesh inferior pa pelqimin tend .E. RUZVELT.


Thënie Filozofike 6ds9w0
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 34
<b>Postime</b> Postime : 21327
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

default Re: Thënie Filozofike

prej Mon 7 Feb 2011 - 17:48
Kush nuk eshte vet ne fatkeqesi , e ka te lehte t`u jape keshilla te tjereve. ESKILI.

Fol vetem ne dy raste: kur eshte fjala per diqka qe e njeh mire , ose kur e kerkon nevoja,… ne q`do rast tjeter , heshtja eshte me e mire se te folurit. ISOKRATI.

Mos ia lejo gjuhes sate te ecë para mendimit tend. SHILONE.

Ruaju nga qentë qe nuk lehin dhe nga ujerat e ndenjura. PROVERB LATIN.

Mos thuaj kurrë fjalë per te cilat me vone do te turperohesh ose do te pendohesh. A. GELIO.

Ne qdo gje qe bejme , eshte e nvojshme te shohim efektin. LA FONTEN.

Kontrrolloni gjithmonë paditë tuaja . ZH . RU.

Eshte marrezi te japesh gjithnje keshilla , por te japesh nje keshillle te mire , eshte me te vertete gje e larte. O . UAJLLD.

Mos I besoni atij qe nuk I beson asnjeriu. A. GRAF.

Para se te zbatosh nje projekt , mendoje tri-kater here . Gjithmone pendohemi per ate qe bejeme me nxitim. TEONJIDE.

Mbeshtete besimin tend vetem te faktet dhe mos u beso fjaleve ; ne jete do te gjesh njerez qe jetojne ndryshe e flasin ndryshe. DEMOFILI.

Bli vetem ate qe eshte e nevojshme ; ajo qe nuk te duhet , eshte e shtrenjtë edhe kur kushton pak. SENEKA.

Mos e perbuzni kurre shume nje opinion te kundert me tuajin. A. GRAF.

Degjoni keshillat e atyre qe dine shume , po sidomos degjoni ata qe ju duan shume. A.GRAF


Thënie Filozofike 6ds9w0
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 34
<b>Postime</b> Postime : 21327
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

default Re: Thënie Filozofike

prej Fri 11 Mar 2011 - 1:17
Te fillosh dicka eshte Zotesi,
te parfundosh ate eshte Fuqi!!

Laotse..


Te pyesesh me zgjuarsi,
eshte gjysma e se vertetes!

Francis Bacon..


Prite Fatin,
por mos harro ti hapesh deren!

Popullore..


Te gjithe kane te drejte te mendojne..
por ka shume njerez qe i kursejne mendimet!

Curt Goetz..Thënie Filozofike 6ds9w0
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 34
<b>Postime</b> Postime : 21327
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

default Re: Thënie Filozofike

prej Fri 11 Mar 2011 - 1:18
Ai qe pelqen trendafilin duhet ti nderoj gjembat.Thënie Filozofike 6ds9w0
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 34
<b>Postime</b> Postime : 21327
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

default Re: Thënie Filozofike

prej Fri 11 Mar 2011 - 1:24
Ai qe nuk e njeh te kaluaren, nuk do ta kuptoj as te ardhem

i padituri i veshur me pushtet, nuk duket me i rrezikshem se ç'është por është me i rrezikshem se ç'duhet.

Mos prit te pasurohesh duke mbledhur,por duke kursyer ato qe mbledh.

Gjeniu bën atë qe duhet,talenti atë qe mundet.

Mendimi pavarur jepet vetëm nga një person qe është totalisht indiferent ndaj temës.Prandaj mendimi i pavarur nuk është asnjëherë i tillë.<>

Është me e vështirë ta vazhdosh jetën se ti japësh fund

Tregohu gjakftohte kur përpiqen te zemerojne por..jo kur te kanë zemeruar

Tre gjëra i japin kuptimin jetës-LIRIA,E VERTETA dhe VIRTYTI

Mos u shpejto ne marrjen e vendimeve por..kur i merr ato mos vono zbatimin e tyre

Mos u shqetesoni për ato qe thonë te tjerët, por....për atë qe e mbajnë te fshehte..dhe nuk e shprehin...

zoti do të varferit, por ndihmon te pasurit


Thënie Filozofike 6ds9w0
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 34
<b>Postime</b> Postime : 21327
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

default Re: Thënie Filozofike

prej Fri 11 Mar 2011 - 1:29
Rruga e suksesit është gjithnjë ne ndertim

Ruhu për të mos qenë "një libër i hapur", ne te cilin te gjithë te munden te lexojnë sipas qejfit të tyre

Njeriu qe la rrugën e vjetër për atë te rënë di se çfarë la s'di se çfarë gjene .(populli)
Vonesa është hajdutja e kohës. (C.Dikins)
Nuk jemi lindur vetëm ,për vehten tonë. (Platoni)
Ajo qe nuk vjen nga zemra , nuk hyn ne zemër. (thënie turke)
Injoranca (ndonjëherë) është lumturi. (Matrix)


Thënie Filozofike 6ds9w0
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 34
<b>Postime</b> Postime : 21327
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

default Re: Thënie Filozofike

prej Sun 12 Jun 2011 - 3:14
Ai që mban shpatën të godasë, goditet edhe vetë !

Ai që u frigohet ideve është si tufa e reve !

...


Thënie Filozofike 6ds9w0
Anonymous
Vizitor
Vizitor

default Re: Thënie Filozofike

prej Sun 12 Jun 2011 - 12:33
- Të kuptosh të vërtetën e diçkaje, është fillimi i të kuptuarit.
- Koha është sikur shpata, nëse nuk e pret, të prenë
- Nëna e të këqijave; pijet dehese, kur je i dehur bën çdo të keqe.
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Re: Thënie Filozofike

prej Mon 22 Aug 2011 - 15:38
Mendo si nje person qe vepron,vepro si nje person qe mendon
Thënie Filozofike Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 34
<b>Postime</b> Postime : 21327
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

default Re: Thënie Filozofike

prej Mon 21 Nov 2011 - 18:46
Thenie filozofike nga Albert Ajnshtajn:


1. E vetmja gjë që bie ndesh me diturinë time është arsimimi.

2. Për sa i përket përputhjes së ligjeve të matematikës me realitetin, ato nuk janë të sigurta; për sa i përket sigurisë së tyre, ato nuk përputhen me realitetin.

3. Logjika praktike është mbledhja e paragjykimeve të përfituara në moshën 18-vjeçare.

4. Çlirimi i energjisë atomike nuk ka krijuar një problem të ri. Ka bërë më urgjente nevojën për të zgjidhur një ekzistues.

5. Nëse jeni në botë të përshkruani të vërtetën, lërjani elegancën rrobaqepësit.

6. Nuk e di se me cilat armë do të bëhet Lufta III Botërore, por Lufta IV Botërore do të luftohet me shkopinj dhe gurë.

7. Marrëzia: të bësh të njëjtën gjë përsëri dhe përsëri dhe të presësh rezultate të ndryshme.

8. Sekreti i krijimtarisë është të dish të fshehësh burimet.

9. Vendose dorën mbi furrë për një minutë dhe të duket si një orë. Ulu pranë një vajze të bukur për një orë dhe të duket si një minutë. Ky është relativitet.

10. Nëse faktet nuk përputhen me teorinë, ndrysho faktet.

11. Kushdo që s’ka bërë asnjë gabim nuk ka provuar asgjë të re.


Thënie Filozofike 6ds9w0
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 34
<b>Postime</b> Postime : 21327
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

default Re: Thënie Filozofike

prej Mon 21 Nov 2011 - 18:46
Thenie filozofike nga Fredrick Nietzsche:


1. Ah, gratë. Ato i bëjnë lartësitë më të larta dhe ultësirat më të sheshta.

2. Mashkulli i vërtetë do dy gjëra: rrezikun dhe lojën. Për këtë arsye ai do gruan, si lojën më të rrezikshme.

3. Mënyra më e mirë për të korruptuar një të ri është ta udhëzosh të ketë mendim më të lartë për ata që mendojë si ai se sa ata që mendojnë ndryshe.

4. Çfarë është djallëzi. Çfarëdo që del nga dobësia.

5. Shumë janë kokëfortë në kërkim të rrugës që kanë zgjedhur, pak në kërkim të qëllimit.

6. Arma më e mirë kundër një armiku është një tjetër armik.

7. Avantazhi i një kujtese të keqe është se mund të shijosh disa herë të njëjtën të mirë si për herën e parë.

8. Nuk vritet me zemëratë, por me qeshje.


Thënie Filozofike 6ds9w0
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 34
<b>Postime</b> Postime : 21327
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

default Re: Thënie Filozofike

prej Mon 21 Nov 2011 - 18:46
Thenie filozofike nga Mark Twain:


1. Kujdes kur të lexoni libra shëndeti. Mund të vdisni për një gabim shtypi.

2. Unë nuk mora pjesë në funeral, por dërgova një letër të këndshme kur thuhej se e miratova.

3. Nuk e kam lejuar asnjëherë shkollimin të ndërhyjë me arsimimin.

4. Njeriu që nuk lexon libra të mirë nuk ka asnjë avantazh ndaj atij që s’mund t’i lexojë.

5. “Përse rrini heshtur me pamjen e një zarfi pa adresë sipër?”

6. Problemi me këtë botë nuk është se njerëzit dinë shumë pak, por se dini kaq shumë gjëra që s’qëndrojnë.

7. Është shumë e lehtë ta lësh duhanin. Unë e kam bërë me qindra herë.

8. Blini tokë. Askush s’e prodhon më.

9. Nga të gjitha gjërat që kam humbur, më ka marrë malli më shumë për mendjen.

10. Vera gjermane dallohet nga uthulla nga etiketa.

11. Mos u sillni rrotull duke thënë se bota ju detyron jetesën. Bota nuk ju detyron asgjë. Ishte këtu para jush.

12. Gjithmonë falini armiqtë, asgjë s’i mërzit më shumë.

13. Mund t’i rezistoj gjithçkaje, përveç tundimit.Thënie Filozofike 6ds9w0
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 34
<b>Postime</b> Postime : 21327
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

default Re: Thënie Filozofike

prej Mon 21 Nov 2011 - 18:47
Thenie filozofike nga Voltaire:


1. Asnjë flokë bore në një ortek nuk ndjen se ka përgjegjësi.

2. Triumfi i vërtetë i arsyes është se ne aftëson të vazhdojmë rrugën me ata që nuk e kanë.

3. Ka njerëz që nuk mendojnë më thellë se një fakt.

4. Gjithkush që ka pushtetin të të bëjë të besosh absurditete ka pushtetin të të bëjë të marrësh përsipër padrejtësi.

5. Çdo gjë shumë koti për t’u thënë këndohet.

6. Me anë të vlerësimit, e bëjmë përsosmërinë e të tjerëve pronën tonë.

7. Qeveritë duhet të kenë edhe barinj edhe kasapë.

8. Kur bëhet fjalë për paratë, të gjithë kanë të njëjtën fe.

9. Paragjykimet janë ato që budallenjtë përdorin për arsye.

10. Nëse Perëndia nuk do të ekzistonte, do të ishte e nevojshme ta shpiknim.

11. Çdo njeri është fajtor për të gjitha të mirat që s’ka bërë.Thënie Filozofike 6ds9w0
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 34
<b>Postime</b> Postime : 21327
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

default Re: Thënie Filozofike

prej Mon 21 Nov 2011 - 18:47
Thenie filozofike nga Napoleon Bonaparti:


1. Duhet të qeshim me njeriun që të mos qajmë për të.

2. S’duhet të luftoni shumë shpesh me një armik, përndryshe do t’jua mësojë të gjitha marifetet e luftës.

3. Kurrë mos e ndalni armikun kur po bën një gabim.

4. Aftësia nuk ka shumë vlerë pa mundësinë.

5. Historia është versioni i ngjarjeve të kaluara për të cilat njerëzit kanë vendosur të bien dakord.

6. Në politikë, absurditeti nuk është handikap.

7. Njerëzit e famshëm e humbasin dinjitetin kur i sheh nga afër.

8. Kushtetuta duhet të jetë e shkurtër dhe e paqartë.

9. Një lider është një tregtar me shpresë.

10. Një njeri do të luftojë më shumë për interesat se sa për të drejtat.

11. Throni është vetëm një stol i mbuluar nga kadifja.


Thënie Filozofike 6ds9w0
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 34
<b>Postime</b> Postime : 21327
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

default Re: Thënie Filozofike

prej Mon 21 Nov 2011 - 18:47
Thenie filozofike nga Winston Churchill:


1. Është thënë se demokracia është forma më e keqe e qeverisjes, përveç gjithë të tjerave që janë provuar.

2. Një komb që i vë taksë vetes për prosperitetin është si një njeri brenda në kovë, që përpiqet ta ngrejë veten nga doreza.

3. Një paqësor është dikush që ushqen një krokodil, me shpresën se do të jetë i fundit që do të hahet

4. Gënjeshtra ka bërë gjysmën e rrugës rreth e qark botës, kur e vërteta sapo është nisur.

5. Keni armiq? Mirë. Kjo do të thotë se keni luftuar për dikë dikur në jetën tuaj.

6. Argumenti më i mirë kundër demokracisë është një pesë-minutësh muhabet me një votues të zakonshëm.


7. Të përmirësosh do të thotë të ndryshosh; të jesh i përsosur do të thotë të ndryshosh shpesh.

8. Politika është aftësia për të parashikuar atë që do të ndodhë nesër, javën tjetër, muajin tjetër dhe vitin tjetër. Dhe të kesh aftësinë që më pas të shpjegosh pse nuk ndodhi.


9. Ngrënia e fjalëve kurrë nuk më ka shkaktuar mostretje.

10. Më pëlqejnë shumë derrat. Qentë na shohin me sy ngritur. Macet na shohin me sytë poshtë. Derrat na konsiderojnë si të barabartë.


11. Kam marrë më shumë nga alkooli, nga sa ka marrë alkooli nga unë.

12. Në luftë mund të vritesh vetëm një herë, por në politikë shumë herë.


Thënie Filozofike 6ds9w0
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 34
<b>Postime</b> Postime : 21327
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

default Re: Thënie Filozofike

prej Mon 21 Nov 2011 - 18:47
Thenie filozofike nga George Carlin:


1. “Pa koment” është një koment.

2. Nëse një person buzëqesh gjatë gjithë kohës, me siguri po shet diçka që s’punon.

3. Arsyeja pse e quajnë “Ëndrra amerikane” është se duhet të jesh në gjumë ta besosh.

4. Si ka mundësi që nuk e kuptojmë asnjëherë kur fillon dashuria, por gjithmonë e dimë kur mbaron

5. Ah, ata francezët. Kanë një fjalë të ndryshme për gjithçka!

6. Azia: Katër shkronja të vogla, tre miliardë njerëz të vegjël.

7. Unë nuk i dalloj ngjyrat. Njerëzit më thonë se jam i bardhë dhe unë u besoj, sepse policët më thërrasin “zotëri”.

8. Gjithkush do të kishte besim tek vetja me një kokë plot me flokë. Por një qeros plot besim – ky është diamanti i dorës së parë.

9. Nëse një grua ju thotë se është njëzet dhe duket gjashtëmbëdhjetë vjeç, është dymbëdhjetë. Nëse ju thotë se është njëzet e gjashtë dhe duket si njëzet e gjashtë, është afër të dyzetave.

10. E gjithë bota çmendet kur reperi më i mirë është i bardhë, lojtari më i mirë i golfit është i zi, më i gjati në “NBA” është kinez, zviceranët fitojnë Kupën e Botës, Franca akuzon SHBA-në për arrogancë dhe Gjermania s’do të shkojë në luftë.


Thënie Filozofike 6ds9w0
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 34
<b>Postime</b> Postime : 21327
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

default Re: Thënie Filozofike

prej Mon 21 Nov 2011 - 18:48
Thenie filozofike nga Benjamin Franklin:


1. Nëse do të kuptosh të metat e një vajze, lavdëroje tek shoqet.

2. Birra është prova se Perëndia na do dhe dëshiron që të jemi të lumtur.

3. Ka vetëm tre miq besnikë, një grua e vjetër, një qen i vjetër dhe para në dorë.

4. Eksperienca është një mësuese e dashur dhe vetëm budallenjtë mësojnë nga gjëra të tjera.

5. Të zgjuarit nuk kanë nevojë për këshillat. Vetëm budallenjtë nuk duan t’i marrin.

6. Tragjedia e jetës është se plakemi shpejt dhe bëhemi të urtë shumë vonë.

7. Miqtë, ashtu si peshku, fillojnë t’u vijë erë pas tri ditëve.

8. Bëjini sytë katër para martese, dhe mbajini gjysmë mbyllur pas martese.Thënie Filozofike 6ds9w0
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 34
<b>Postime</b> Postime : 21327
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

default Re: Thënie Filozofike

prej Mon 21 Nov 2011 - 18:48
Thenie filozofike nga George Bernard Shaw:


1. Nuk luajmë më sepse plakemi. Plakemi sepse nuk luajmë më.

2. Gazetat duket se e kanë të pamundur të diskriminojnë mes një aksidenti me biçikletë dhe kolapsit të një qytetërimi.

3. Kërcimi: Shprehja vertikale e një dëshire horizontale të legalizuar nga muzika.

4. Sikur të gjithë ekonomistët në botë të ishin vënë njëri pas tjetrit, nuk do të arrinin asnjë konkluzion.

5. Rregulli i artë është se nuk ekzistojnë rregullat e arta.

6. Një jetë e kaluar me gabime jo vetëm që është më e ndershme, por më e vlefshme se një jetë e kaluar duke mos bërë asgjë.

7. Koha është një mësues i mirë, por i vret të gjithë nxënësit e saj.

8. Rinia është e mrekullueshme. Sa krim që shpenzohet më kot tek fëmijët.

9. Martirizimi është e vetmja mënyrë si një njeri mund të bëhet i famshëm pa aftësi.

10. Nëse s’e hiqni qafe një skelet të familjes, mund ta bëni të kërcejë.Thënie Filozofike 6ds9w0
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 34
<b>Postime</b> Postime : 21327
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

default Re: Thënie Filozofike

prej Mon 21 Nov 2011 - 18:48
Thenie filozofike nga Platoni:


1. Ky qytet është ai që është sepse qytetarët tanë janë ata që janë.

2. Kurajoja është të dish se çfarë mos të kesh frikë.

3. Vlera e një burri është ajo që bën me pushtetin.

4. Vëmendja ndaj shëndetit është pengesa më e madhe në jetë.

5. Një prej dënimeve për refuzimin e pjesëmarrjes në politikë është se përfundon e qeverisesh nga inferiorët.

6. Mund të zbulosh më shumë për atë person në një orë lojë se në një vit bisedash.Thënie Filozofike 6ds9w0
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 34
<b>Postime</b> Postime : 21327
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

default Re: Thënie Filozofike

prej Mon 21 Nov 2011 - 18:50
-Per interesat e vetvetes edhe djalli mund ta citoj biblen.(Shekspiri)

-Zemra e njeriut ka kufi ne dashuri, por jo edhe ne urretje.(Balzak)

-Eshte e pamundur edhe te dashurosh, te jesh i urt edhe i mencur.(Bekon)

-Kur ke e ke kemben jasht gremines, eshte e leht te japesh keshilla.(Faik Konica)

-Ka shum menyra qe njeriu te pasurohet dhe keto jan kryesisht te keqija.(Bekon)

-Njeriu eshte i madh vetem kur meson se vertet esht shum i vogel. (I.Hordshek)

-Njeriu eshte i mir, njerezit jane te ashper. (SHEKSPIRI)

-Njeriu ideal ka fuqin e mashkullit dhe ndjenjat e femres. (ZOARI)

-Njerzit kurr s`kendojn, dhe bilbilat vajtojn. (A.Z. CAJUPI)

-NJeriu eshtE sherbetor i jetes. (STERJO SPASE)


Thënie Filozofike 6ds9w0
Foks_Ecc
Foks_Ecc
n'Progres
n'Progres
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Gjermania
<b>Postime</b> Postime : 63
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Tetove
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 13/05/2012

default Re: Thënie Filozofike

prej Fri 18 May 2012 - 1:31
Kur nuk e dine ku shkone, te gjithe rruget te cojne atje.


Dashuri mizore, te dy duam te njejtin person. Une te dua ty, ti e don veten.
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Re: Thënie Filozofike

prej Fri 18 May 2012 - 1:36
Dritaren...perdoreni per te pare ...jo per t'ju pare! krt


Thënie Filozofike Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Foks_Ecc
Foks_Ecc
n'Progres
n'Progres
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Gjermania
<b>Postime</b> Postime : 63
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Tetove
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 13/05/2012

default Re: Thënie Filozofike

prej Fri 18 May 2012 - 1:38
Nuk habitem qe me genjen, por habitem pse mendon qe te besoj.


Dashuri mizore, te dy duam te njejtin person. Une te dua ty, ti e don veten.
Foks_Ecc
Foks_Ecc
n'Progres
n'Progres
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Gjermania
<b>Postime</b> Postime : 63
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Tetove
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 13/05/2012

default Re: Thënie Filozofike

prej Fri 18 May 2012 - 1:44
Te thuash " te gjithe meshkujt jane njesoj ", eshte pervoje e madhe.


Dashuri mizore, te dy duam te njejtin person. Une te dua ty, ti e don veten.
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Re: Thënie Filozofike

prej Fri 18 May 2012 - 1:46
Durimi eshte i hidhur...mirepo sjell fruta te embla..!!


Thënie Filozofike Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Foks_Ecc
Foks_Ecc
n'Progres
n'Progres
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Gjermania
<b>Postime</b> Postime : 63
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Tetove
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 13/05/2012

default Re: Thënie Filozofike

prej Fri 18 May 2012 - 2:01
Djemte me teper shikojne sa qe mendojne, prandaj cdo her shikojne femra te bukura.


Dashuri mizore, te dy duam te njejtin person. Une te dua ty, ti e don veten.
Sponsored content

default Re: Thënie Filozofike

Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi